şükela:  tümü | bugün
  • çin'in five-spice powder ve japon'un shichimi togarashisinin bir parçası olan uzakdoğu biberlerinden biri. ancak chili ve karabiber ile bir yakınlığı hiç yoktur. en yakın akrabası bir afrika baharatı olan uzazidir. limoni ve acı bir lezzetin yanında içindeki hydroxy-alpha-sanshool kimyasalı yüzünden ağızı hissisleştirir. ekşi tatlı lezzeti 9 volt pile dilinize değdirdiğinizde hissetiğiniz ile aynıdır. bu yakışıklı bitkinin zanthoxylum ailesinin de bir üyesi olduğunu belirtelim. haa yemeklerinde kullanmak isteyenlere öneri derseniz: hafif yağda çevirdikten sonra, yemeğe son anda katın, derim.
  • agizda uyusma hissi yaratan bir baharat. bu ozelligi ile dis hekimine giderken, igneyi hissetmek istemeyenlerin bir kac tane cigneyebilecegini saniyorum. ayrica, bir cin yemegi pisirirken tanistigim ve bir daha asla kullanmayacagim biber turudur. yemegi yerken es kaza cignerseniz yuzunuz sekilden sekile girebiliyor. yutmakla yutmamak arasinda karar vermeye calisirken sanki asirlar geciyor.
  • cinliler bunu ve chiliyi yer fistigiyla tüketiyor. cinden aldiginiz yer fistiginda oluyor ve yerken agizda hissizlik veren bu efenim. cok ilginc bi tadi var.
  • eğer benim çin'de yediğim biberse, bunu uçaktan at, indiği yerde yiyen basur olur sonra da kıvranarak ölür. resmen kitle imha silahı.