• çin'in five-spice powder ve japon'un shichimi togarashisinin bir parçası olan uzakdoğu biberlerinden biri. ancak chili ve karabiber ile bir yakınlığı hiç yoktur. en yakın akrabası bir afrika baharatı olan uzazidir. limoni ve acı bir lezzetin yanında içindeki hydroxy-alpha-sanshool kimyasalı yüzünden ağızı hissisleştirir. ekşi tatlı lezzeti 9 volt pile dilinize değdirdiğinizde hissetiğiniz ile aynıdır. bu yakışıklı bitkinin zanthoxylum ailesinin de bir üyesi olduğunu belirtelim. haa yemeklerinde kullanmak isteyenlere öneri derseniz: hafif yağda çevirdikten sonra, yemeğe son anda katın, derim.
  • davidoff cool water wave parfümünde üst notalarda yer alan ve kokuda oldukca öne cikan biber türü.
  • sagopa kajmer 'in sertlik kanında var hayatın şarkısında geçmiş olmasından mütevellit merak edip araştırdığım biber.
    sichuan biberi, bizim üvez dediğimiz meyvenin bir çeşidi ve çin'in yerel mutfaklarından sichuan mutfağının temel bileşenlerinden birisidir.
    mayhoşsu acı bir tadı var ki acıya dayanamayan ben ; hangi akla hizmet bulup yediysem bu biberi, yarım saat ağzımı hissetmedim.adeta uyuşturucu bir etkisi var.
  • agizda uyusma hissi yaratan bir baharat. bu ozelligi ile dis hekimine giderken, igneyi hissetmek istemeyenlerin bir kac tane cigneyebilecegini saniyorum. ayrica, bir cin yemegi pisirirken tanistigim ve bir daha asla kullanmayacagim biber turudur. yemegi yerken es kaza cignerseniz yuzunuz sekilden sekile girebiliyor. yutmakla yutmamak arasinda karar vermeye calisirken sanki asirlar geciyor.
  • cinliler bunu ve chiliyi yer fistigiyla tüketiyor. cinden aldiginiz yer fistiginda oluyor ve yerken agizda hissizlik veren bu efenim. cok ilginc bi tadi var.
  • agzi uyusturan muthis guzel cin menseili biber. insani costuran, enerjisini x3 yapan, enerjiden kapi duvar yumruklatan acidir.

soguk kis aksamlarinin vazgecilmezi <3
  • eğer benim çin'de yediğim biberse, bunu uçaktan at, indiği yerde yiyen basur olur sonra da kıvranarak ölür. resmen kitle imha silahı.
  • meraktan internetten siparişle alıp demin yanında ayranla birlikte ağzıma atıp denediğim çin baharatı. ilk başta ağza uyuşukluk verse de sonrasında muhteşem bir tat ve lezzet bırakıyor. türk mutfağında yaygın olmasını isterdim.
hesabın var mı? giriş yap