• buyukada'nın mediterranean versiyonu.
 • (bkz: iki italya)
 • mafyalarin konaklama mekani.
  elini sallasan kirk mafyaya carpiyorsun.
 • kucukken sicilya hakkinda ogrettikleri fix tekerleme:
  'italy kicked sicily into the sea'.. acaba burda 'literal'dan fazla bir mana mi var diye dusundurur.

  ayreten (bkz: palermo)
 • italyanın en iğrenç bölgesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. insanları tek kelime bile yabancı dil bilmezler ve inatla sizinle italyanca konuşmaya çalışırlar. erkekleri gördükleri bütün kızlara sarkma ve tacizde bulunma yeteneğine sahiptir. tam anlamıyla zont olarak nitelendirilebilirler. üzerinde neredeyse ihtisas yaptığım bir konu olan festival organizasyonunda ise gördüğüm en rezil izlenimi bıraktılar. italyadan soğuttular vallaha. ayrıca napoli sicilyanın her türlü önündedir, insanlarıyla, mimarisiyle, kentleşmesiyle, sanat eserleriyle, aralarında dağlar kadar fark vardır. yolunuz düşecek gibi olursa vazgeçip kuzey italyayı tercih edin derim ben... haa bu arada godfather parti'in çekildiği yerleri dolaşmak istiyorsanız gidin o ayrı

  hazır zamanın ötesine geçmişken içimdekileri iyice bir kusayımda hiç bişey kalmasın. efendim ben sicilyadan neden tiksiniyorum? izah edeyim. şimdi biz kalktık buraya festivale gittik. adamlar uluslararası festival organize etmişler. e haliyle festivale gelen ekiplerede rehberleri verilirki ekipler götünü görmüş kedi gibi dolaşmasınlar. bizede rehber diye 15 yaşında bir oğlanı ittirdiler önce. şimdi yaşı küçük diye çocuğu hor görmüyorum hayır, işin trajikomik kısmı çocuk bırakın türkçeyi tek kelime bile ingilizce dahi bilmiyor. ulan bunun adı üstünde rehber bu. yol göstericek iz göstericek gösteri saati ayarlıycak yemek işlerini halledicek eğlence organize edicek ama tık yok. biz 40 kişi maymun olduk italyanca öğrenicez diye. bide sonradan, öğrendiğimizin aslında sicilyanca olduğunu söylediler ama o konuya girmeyelim. peki sonra? hadi bu rehber sefaletinden yırttık sanıyoruz, bunun arkadaşları bizim ekibe dadanmaya başladı. dakka bir gol bir geldiğimizin ikinci günü "hacım ot var mı?" diyen düdük makarnası uçan çocuklarla muhattap olmaya başladık. bunlar sabahtan çekmeye başlıyor ayılmadan bütün günü uçuşta geçiriyorlar. böyle kalsa gene iyi. akşamları hadi eğlenelim diye bara gidiyoruz pişman oluyoruz. mobilet ense saç traşlı gençler ekip kızlarının etrafında yuvarlak oluşturup o çemberi giderek daraltıyorlar. hayır ekipte sevgilisi olan var bişey var. yok. bizim kızlar elle taciz dahil her türlü tacize mağruz kaldı mı kaldı. biz orada hocanın, ekip müdürünün araya girmesiyle olası bir savaşın eşiğinden döndük mü? döndük. peki sicilyayı bütün bunları yaşadığım yer olarak hatırlayıp, akabinde napoliye romaya gidip muhteşem gezip tozup hiç bir sorun yaşamadan ayrılan benim ve hatta tüm ekip arkadaşlarımın sicilya hakkında "süpeeeeerrrr" gibi bir izlenime sahip olması olası mı? değil. katıldığımız iki ayrı festivalde tarafımıza yaşatılanlar sicilya hakkında muhteşem bir önyargıya sahip olmam için bana yetiyor da artıyor. hiçte kasamıycam aslında garanti süper bir yer de bize buraları böylesi denk geldi diye. iğrenç bir yer sicilya. oh.
 • maksat italya görmek değil de, sadece avrupa görmek, modernlik, zenginlik, asalet vb. görnek ise görülmemesi gereken, italyanın en renkli ve farkı bölgesi. bari ve napoli ile yarışamaz renklilikte ama, napoli'nin de hanzosu az değildir hani. renkli güney italya her şekilde soğuk kuzeyine takar o ayrı.
  (bkz: bari)
 • (bkz: sardinya)
 • akdenizin en buyuk adasi..italya'ya baglidir..italyadan messina bogazi ile ayrilir..yoksul bir bolgedir burasi..adada anakarada yasayan italyanlarin bile anlamakta zorluk cektigi bir lehce kullanilir.
 • etna'ya evsahipliği yapan akdeniz'in en büyük adası... palermo dışındaki mühim şehirleri; messina, siracusa
 • yeni olusturduklari gruplarla italyadan ayrilarak bagimsiz bir devlet olmaya calisan insanlar toplulugu.... ki bunlara nerelisin diye soruldugu zaman sicilyaliyim der italyanim demez... italyanin karsiyaka35,5culari desek yeridir...luzumsuz bir istir...
hesabın var mı? giriş yap