• 1 hafta içinde milli günü kutlanacak ülke.

(bkz: bitirme tezi)

birileri demiş ki:

-“kaba”, “sert”, “uyumsuz” gibi sözcükler yüzünüze vuruyor resmi olmayan kaynaklardan sicilya ve sicilya halkı hakkında okumaya kalktığınızda. italya’nın ikinci büyük savaştan sonra kendi yaralarını sarmaya başladığında bile, sicilya’nın öksüz evlat gibi kaldığını görüyoruz başka kaynaklarda. çok acılar çekiyor sicilya halkı. çok çelişkiler görüyor. ama hep, ayrı bir yer olarak.-

ama ben demek isterim ki:

sicilya bir başka italya olmaktan çok başka bir dünyadır. bir çoğrafya olmanın dışına çıkan bir kavram olmuştur bazı kalplerde, yaşamlarda ve bekletilerde, görmek istenen düşlerde.

evet sicilya bir adadır, çevresi denizlerle kaplıdır. ancak bu ne yapacağı belli olan, istikrarlı ve soğuk ege denizidir. sicilya düzensiz bir yaşama tarzının, trafiğin, yapılanmanın içindeki düzen, en çok da bireysel düzlemin keskinliğidir. sicilya’nın rengi pembe siyah ise (ki iddia ediyorum sicilya’nın rengi siyahtır, deniz mavisi ona arka fonda eşlik eder), siyah daha fazla keskinleşmesi mumkun olmayan bir karakteri, pembe ise görünüşü benzersiz ama herhangi bir yanlışta sizi zehirleyebilecek zakkumları temsil etmektedir.

sicilya, bilinenlerin görünenlerle aynı olduğu durumda var olmaktadır. zira görüntü, hissedilen gerçekten daha önemlidir. “herşey göründüğü gibi olmayabilir” önermesi kabul edilmemektedir. sicilya yanlış kabul etmez, ve hiç bir suç/ yanlış cezasız kalmaz. affetmek anayasada yer almaz, yabancılar en acımasız şekilde cezalandırılabilir, bazı zamanlarda yetersiz delil ve yanlış yorumlama sonucu daha ağır cezalar verildiği de görülmüştür. intikam kaçınılmazdır. varlığına müteşekkür olduğunuz, evinizin, yurdunuzun neresi olduğunu size hatırlatan acımasız topraklar, bazen içten bir teşekkürü bile duymayabilir, çünkü siyah hep siyahtır sicilya’da...

ülke dışında sicilya değerleri ile yaşamak mümkünken, sınırlar içinde katı kurallardan uzaklaşabilmek mümkün değildir. sicilyalı olunmaz, sicilyalı doğulur; sicilya yahudi dini gibidir, kapalı bir toplumdur... iyi ya da kötü olmak, ait olunan toprağı değiştirmez.

felsefenin özünde onur vardır. onurlu olmak gerçekleri görmek ve yaşamaktan daha önemli olabilir. sevginin yerini bulmak için herşeyden bağımsız gözlerle bakmak gerekir, belki de göremessiniz ama varolduğunu hissedersiniz. onurunun kırılabilmesi tercihini yapan ziyaretçiler “vamos a perder toda nuestra dignidad” *cumlelerini günlüklerine not edip yola çıkabilirler, çünkü gerçeği görebilmek için çok fazla zamanları kalmamıştır * . görmeyi istemek ve istememek tamamiyle kendi tercihleridir, düştüklerinde onları kurtaracak ne bir kral ne de ülkelerinin büyükelçiliği vardır sicilya’da.

(bkz: hocam haksız mıyım)

sicilyalılar sadece birbirlerine güvenirler kendi topraklarında. toprakları dışında ise her durumda güvenebilecekleri başka kimse yoktur, kendilerinden başka. dünyada sınırları çizilmiş çoğrafyaların hepsinde varolan bir ülkedir; izmir sıcağında, londra yağmurunda, ankara karında, midilli fırtınasında, kopenhag limanında, kapadokya yolunda, cunda meyhanelerinde, roma sokaklarında, afganistan uçağında, istanbul kahvelerinde, atina müzikhollerinde, çalışma masası başında kedi sıcaklığıyla opera keyfinde, soğuk moscado tadında, güneşin doğuşu, sabahın ilk ışıkları serinliğinde, gün batımı uykusunda, barda rakı kadehiyle, kırmızı duvarlı bir evde…

a casa d'irene
    si canta si ride
    c'è gente che viene
    c'è gente che va
    a casa d'irene
    bottiglie di vino *

farklı anlamlar taşıyan türkçe versiyonuyla *

sen,
    güneşin doğuşunu ilk kez o evde gördün
    senin yüzünü bir ben güldürdüm
    şimdi ise
    o ev çok uzak
    çok uzak o yaz

bazı hayatların anlamıdır sicilya; mutluluğu, üzüntüsüzlüğü ve mutlaklığıyla... bütün bencillikler bir yana, güzeldir 2.5 hafta, 1 yıl, üç yıl ya da geri kalan hayatı geçirmiş olmak ait olmadığını düşündükleri bir adada... geçmişin kuzey coğrafyalarındaki kısmının kabullenilebirliği neredeyse imkansız olan bir tatil zamanında, güney sahillerinde yaşayabilmiş olmak değerli ve anlamlıdır.

sicilya aynı zamanda 40 yıldır ders veren bir okuldur; ancak mezun olduğunuzda bilirsiniz ki ne bir iş imkanı ne de okulda kalma olasılığı vardır; döner banka müdürü olursunuz siz de, soğuk ve kuzey rüzgarı alan kıyılarda. “içimdeki çocuk olmasa bir bankada genel müdürdüm” bile diyemessiniz, çünkü gerçek dünya düzeniyle karşılaştığınızda, içinizdeki çocuğa rağmen bankada genel müdürsünüzdür.

sevgiden daha büyük bir saygıyla itinayla üç maymun olmak tercihtir, ziyaretçilerin kendi onurudur, kendi çaplarında...

bugunkü istek şarkısı mirodia kalokeriou.

tanti auguri sicilia, nice kırk yıllara...

(bkz: xenos)

bir ağlama duvarı olarak ekşi sözlük değil; bir gönül borcu ve eksik bilgi tamamlama aracı olarak sözlük...

bu entry bir süre sonra kendini imha etme gücüne sahiptir.

ve

bu siteden yazılanların hiçbiri doğru değildir.
  • kesinlikle gezilip görülmelidir dediğim, katanyaya direkt ucus ile gidip araba kiralamak süretiyle en güzel deniz ve kültürel gezilerinden birini yapmış olduğum adadır kendisi. evet biraz pistir, evler eskidir ancak otelleri temizdir. makarna 10€ ile 15€ arası bir ücret ödenerek yenilebilmektedir. sicilyaya has tatlısı cannoli damak tadımıza uygundur. denizi mükemmeldir. san vito lo capo'ya gidilmez, denizine girilmez ise sicilyayı gördüm denilmemelidir. plajlara giris iki sezlong bir semsiye 15€'dur. castellamare'de kalmış biri olarak, gidilip görülmesede olur küçücük bir yeridir diyebilirim. trapani, palermo, taormina gezilmelidir. özellikle trapani geceleri kesinlikle yaşanmalıdır. cefaluda denize girmek için iyi bir tercihdir. ancak kayalık deniz sevmiyorsaniz taorminada isola bella plaji tercih edilmemelidir. etna mi!!! anlatmaya gerek var mı! gitmişken gidip görün işte... ayrıca eklemek istediğim not; sözlükte adaya bok atanlar olmuş, doğayı korumuş bu adamlar, sahillerine plajları ele geçirecek ve herkesin faydalanmasını engelleyecek hiçbir otele izin vermemişlerdir. bizde olsa koca koca otellerin dizileceği pek çok sahili bomboştur. palermo-messina güzergahından taormina'ya gidilmek istenirse de görülecektir ki, adamlar yol yapacağız diye 1 tek ağaç bile kesmemişlerdir. yol, tünel-viyadük-tünel-viyadük şeklindedir ki burda ne desem yinede hayal edemezsiniz. 2küsür km'lik tünelde mevcut bu yolda, oha bizde olsa bu tepeciği patlatırlardı dediğim 200mtlik tünelde. yolun yaklaşık %60'ı tüneldir özetle. yeşildir ada, yemyeşil, insanları ingilizce bilmesede yardımseverdir, güzeldir güzel!!!
  • italya seyahati dusunuldugunde, akillara gelecek en son yer belki de. oyle ya, roma,floransa,napoli, venedik varken, hatta milano ,como golu ,san remo ,portofino gibi italian rivierasi dururken, sicilya da neyin nesi ?

bu saydigim yerleri gidip gormek gerekir bittabi, gidene lafim yok. ben de ilk once bunlari denedim. cok cok sonra, bir arkadasimin israriyla sicilya'ya gittim. ayrilirken,tuhaf bir sekilde buraya tekrar gelecegimi biliyordum. bolge hakkinda bilgiler uzun uzun verilmis,tekrara gerek gormuyorum yalniz neden ilk once sicilya'ya gidilmesi gerektigini,ben desem bi' tarafina takmayacak okurlara,goethe'nin su sozuyle selam ederim :

-sicilya'yi gormeden italya'yi anlamak, mumkun degildir.
  • simdi ismini hatirlayamadigim bir filmde sicilyalı bir oglanin sicilya'yi anlatirken, "hani cizme seklinde bir ulke vardir, ve bir de o cizmenin her an tekmelemek istiyormus gibi durdugu bir ada" şekliyle sahane olarak tanimladigi yer.
  • ankara'da düzenlemiş olduğumuz bir organizasyonda sicilyalı bir katılımcının şu sözleriyle aklımda kaldı sicilya:
    "when i told my friends that i go to turkey they told me oh come on they don't have washing machines, they don't have electricity, all those stereotypes! i am from sicily and i am not mafia!" tatlı kızdı vessleam, hoş da bir aksanı vardı. ha bir de nefes alıyorum, respiro, adlı filmden sonra gidesim, kıyılarında yüzesim, derin sularında kaybolasım geldi...
  • italya denince ilk akla gelen mefhumlardan biri olmasina ragmen kuzey italyalilarin, halkinin pek de italyan olmadigini dusundugu ada.

bircok kuzey italyaliya gore, sicilya'da yasayanlar ispanyol etkisinde kalmis arabesk yunanlilardir.
  • uzun uzun yazmaya mecalim yok 9 gece 10 gunluk maceramizin programi su sekildeydi. yanlarina notlari da yaziiip bu entry'i bitiririm:

taormina 2 gece ** giardini naxos'ta kaldik, otobisle 15dk bile degil, zaten arabamaraba sikinti bu ztl yuzunden, kasmadik acikcasi. yani herkes anormal begeniyor burayi ama gecen sene liguria filan tarafindan buyulendigimiz icin midir nedir, bize oyle asssiri carpici gelmedi. cok guzel hakikaten de oyle aah taormina diyemedik. mesela epeyce turistik, fiyatlar sicilya'nin geri kalanina gore daha yuksek. ayyy bir de sakin yunan tiyatrosuna gitmeyin, ufacik ve pahali. onun yerine 2 aperol spritz icersiniz daha iyi. etna coook guzel ve hasirt pahali ve assssiri soguk. fiyat 62 eur kisi basi! eger 2900'e cikilmiyorsa hic cikmayin daha iyi. icimde 4-5 kat, sapka ve goretex ile dondum. patlayaydi iyiydi ama napalim artik.

cefalu 2 gece ** yerim seni cefalu. minnak sahil kasabasi. insani guzel, denizi guzel, yemekleri guzel, manzarasi guzel. bayildik, ev kirala yaz tatilini gecir yani oyle seker bir yer. kucucuk ama cok sevimli. o kadar begendik ki 2. gun gezmeyi planladigimiz palermo'yu sallayip burada takildik.

agrigento 1 gece ** unesco munesco ayagina kaldik da acikcasi pismanim, hic gerek yok yani. bir beyaz plaji var, hava kotuydu denize giremedik, belki girebilsek cok daha olumlu hisler besleyebilirdik. tapinak vadisi de yani turkiye'de antik sehir gezmis biri icin vasat. yine de simariklik yapmiim, italya ortalamanin cok cok ustunde guzel bir ulke oldugu icin de bizi etkilememis olabilir.

syracuse 3 gece ** ortigia'da kaldik. m u a z z a m. hic bir yerde kalmayin burada kalin. carpici derecede guzel. fazla yazamiycam fotograflarin bakarsiniz. burayi merkez alip caltagirone, ragusa, noto, modica da gezdik. zaman kisitliysa noto'yu tercih edin. en guzeli orasiydi. ragusa da guzel, ama asiri yokuslu, turist trenine binin kasmayin :)

catania 1 gece ** 1 gun yeter de artar bile. ufacik bir buyuk sehir. alisveris sokagi, kilise meydani, hos bir park, budur. guzel ama yani siz simdi seyapmayin.

piazza armerina ve bati tarafini da gormek isterdik ama zaman yetmedi. epeyce buyuk. araba kiralayin muhakkak. ve ufak olsun. araba kullanmak cok rahat. insanlari asiri iyi. kaldigimiz bir otel sabah bize peynir, ekmek, zeytin, domates ikram etti, turk kahvalisi boyleymis diye! biri bana sicilya'ya gidince insanliga inancim yeniden yeserdi demisti, cok dogru. portofino'dur cinque terre'dir onlar kadar carpici manzarasal bir guzellik beklemeyin, ama cok keyifli bir tatil gecirilir sicilya'da, hatta yasanir.
  • italya'nın güneyinde dev bir adadır. catania ve palermo en önemli şehirleridir. ikisinde de havalimanı vardır ama thy sadece catania'ya tarifeli sefer düzenler. ıtalya icinde her yere hızlı trenle gidilebilirken sicilya'ya sadece regionale trenler gider, yani 12 saat falan harcamak istemiyorsanız ıtalya içinden de uçakla gideceksiniz. yazları taor mina şehrinin denizi, plajları görülmelidir. palermo ve catania'da giremezsiniz. butun şehirler arasında düzenli otobüs seferleri var. adanın obur ucuna bile 2,5 saatte gidilir otobüsle.

alınacak seyler arasında başı çeken etna yanardağı lavlarından yapılan süsler, biblolar, ardından cok değişik boy ve kalitede bulunan ipli kuklalar.

tatlılar, pizzalar güzel. at ve eşek eti de yiyorlar. elma ve portakalı meşhur.

sokakları köpek bokuyla dolu. insanlar sıcak ve yardımsever. gel gelelim hemen hiç kimse ingilizce bilmiyor. hatta bazı turizm bürolarında bile sadece italyanca konuşuyorlar (çünkü daha cok yerli turistler geliyor). orta düzey italyancam bazen yüzlerinde gülümseme oluşturdu ve düzelttiler, roma'da falan yapmazlar bunu.

güneyde oldugu icin italya'nın en ucuz bölgelerinden birisi. konaklama ve yemek cok uygun.
  • israil'le savaşmamış olan yegane arap ülkesidir.
  • italyanın en iğrenç bölgesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. insanları tek kelime bile yabancı dil bilmezler ve inatla sizinle italyanca konuşmaya çalışırlar. erkekleri gördükleri bütün kızlara sarkma ve tacizde bulunma yeteneğine sahiptir. tam anlamıyla zont olarak nitelendirilebilirler. üzerinde neredeyse ihtisas yaptığım bir konu olan festival organizasyonunda ise gördüğüm en rezil izlenimi bıraktılar. italyadan soğuttular vallaha. ayrıca napoli sicilyanın her türlü önündedir, insanlarıyla, mimarisiyle, kentleşmesiyle, sanat eserleriyle, aralarında dağlar kadar fark vardır. yolunuz düşecek gibi olursa vazgeçip kuzey italyayı tercih edin derim ben... haa bu arada godfather parti'in çekildiği yerleri dolaşmak istiyorsanız gidin o ayrı

hazır zamanın ötesine geçmişken içimdekileri iyice bir kusayımda hiç bişey kalmasın. efendim ben sicilyadan neden tiksiniyorum? izah edeyim. şimdi biz kalktık buraya festivale gittik. adamlar uluslararası festival organize etmişler. e haliyle festivale gelen ekiplerede rehberleri verilirki ekipler götünü görmüş kedi gibi dolaşmasınlar. bizede rehber diye 15 yaşında bir oğlanı ittirdiler önce. şimdi yaşı küçük diye çocuğu hor görmüyorum hayır, işin trajikomik kısmı çocuk bırakın türkçeyi tek kelime bile ingilizce dahi bilmiyor. ulan bunun adı üstünde rehber bu. yol göstericek iz göstericek gösteri saati ayarlıycak yemek işlerini halledicek eğlence organize edicek ama tık yok. biz 40 kişi maymun olduk italyanca öğrenicez diye. bide sonradan, öğrendiğimizin aslında sicilyanca olduğunu söylediler ama o konuya girmeyelim. peki sonra? hadi bu rehber sefaletinden yırttık sanıyoruz, bunun arkadaşları bizim ekibe dadanmaya başladı. dakka bir gol bir geldiğimizin ikinci günü "hacım ot var mı?" diyen düdük makarnası uçan çocuklarla muhattap olmaya başladık. bunlar sabahtan çekmeye başlıyor ayılmadan bütün günü uçuşta geçiriyorlar. böyle kalsa gene iyi. akşamları hadi eğlenelim diye bara gidiyoruz pişman oluyoruz. mobilet ense saç traşlı gençler ekip kızlarının etrafında yuvarlak oluşturup o çemberi giderek daraltıyorlar. hayır ekipte sevgilisi olan var bişey var. yok. bizim kızlar elle taciz dahil her türlü tacize mağruz kaldı mı kaldı. biz orada hocanın, ekip müdürünün araya girmesiyle olası bir savaşın eşiğinden döndük mü? döndük. peki sicilyayı bütün bunları yaşadığım yer olarak hatırlayıp, akabinde napoliye romaya gidip muhteşem gezip tozup hiç bir sorun yaşamadan ayrılan benim ve hatta tüm ekip arkadaşlarımın sicilya hakkında "süpeeeeerrrr" gibi bir izlenime sahip olması olası mı? değil. katıldığımız iki ayrı festivalde tarafımıza yaşatılanlar sicilya hakkında muhteşem bir önyargıya sahip olmam için bana yetiyor da artıyor. hiçte kasamıycam aslında garanti süper bir yer de bize buraları böylesi denk geldi diye. iğrenç bir yer sicilya. oh.
hesabın var mı? giriş yap