şükela:  tümü | bugün
 • günlerce uyumadan çalışmış, sayısız fincan kahve, litrelerce kola ve azımsanmayacak kadar da kahve-kola tüketmiş, günlerdir eve gitmemiş, son bir kaç gündür herkesle kavga etmiş, bir kaç saç telinin renginden feragat ederek hiç ara vermeden pafta boyamış, adeta çöpe düşmüş bireyin tek sığınağı gece projesini bitirip sabaha teslim etme düşüncesidir. sonra aniden o şeytani renge bürünür gökyüzü; projenin yetişmeyeceği gün gibi açıktır artık. kuş sesleri hiç bu kadar sinir bozucu olmamıştır daha önce. mavinin bu tonu bir sinirsel çöküşü anlatır.

  (bkz: odtu sehir ve bölge planlama)

  (edit: türkçe karakter)
 • (bkz: mavi ekran)
 • ben bunu surda çok gördüm: (bkz: odtü mimarlik)
 • sabaha kadar uyuyamazsin, denersin, süt içersin, içki içersin, bitki çaylarina bogulursun, herseyi denersin ama bir türlü uyuyamazsin. uyumak zorundasindir, yorgunsundur, ertesi gün is vardir. sonra etraf yavas yavas aydinlanmaya baslar, pelte gibi gidip perdeleri açarsin gün yeni bir gündür, gökyüzü mavi, iste gördügün o mavi siçtim mavisidir. dakikalari sayacagin, eziyet olarak geçecek günün yukarilarda gördügün ilk mavisidir.
 • oldukça önemli anlamları olan olgudur.

  sabaha kadar poker partisi verilmişse hadi artık kazanan kazandı kaybeden kaybetti herkes yatsın anlamı taşır.

  bu esnada dışarıda sürtülüyosa, çorbacıya gitme zamanının geldiğini haber verir.

  eve çağırılan muhtelif kızlarla oturuluyorsa, tamam mavi de geldi sen bi bok yiyemedin bundan sonra da bunların hiçbiri vermez zaten sen git yat, anlamına gelir.
 • artık bilgisayarın yavaşlığından bıkılmıştır. kafaya konur performans artırmak için radikal bir temizlik gereklidir. işe yaramadığı düşünülen tüm dosyalar bir güzel silinir. oh mis gibi olmuştur. windows yeniden başlatılır, bilgisayar artık uçacaktır. performansın zirveye çıkacağı umuduyla windows tam başlarken ekranla bakışılıp kalınır. bu ekran işte tam o renktedir.
 • çevirinin/yazının/projenin en son save edilmesi yaklaşık otuz kırk sayfa (ya da benzeri, yani en az beş altı saat eşdeğeri çalışma) evvelde kaldıysa burun buruna geldiğin mavi ekran da ton olarak olmasa da hissiyat olarak bu maviye sahiptir.
 • geleneksel midterm şenlikleri çerçevesinde bu sıralar bolca gözlenmektedir. dünyanın dört bir yanından öğrenciler bu harika doğa olayını izlemek için güney kampüs'e akın etmektedirler. görüldüğü sırada "midterm ne güzel girdi, hey ne güzel girdi" isimli türkü hep bir ağızdan söylenir.
 • mavinin çok hoş bir tonu. ancak beyniniz sulanmış olduğundan ve yetişmemiş projeyle uğraşmakta olduğunuzdan pek tadını çıkarmak mümkün değildir. birkaç saate göreceğim mavidir aynı zamanda. (bkz: mimarlık okumak)