şükela:  tümü | bugün
 • ülkedeki huzur ortamının sağlanması için acilen yapılması gereken değişiklik.her gün bir başka darp, bıçaklama, silahla yaralama vakası yaşanıyor.memleket teksas'a dönmüş durumda.kanunlar suçluları etkisiz hale getirmek için yetersiz.iki gün önce birisini yaralayan suç makineleri, anında serbest bırakılıyor ve bugün gidip başka bir kişinin canını yakıyorlar.ceza alacaklarını anladıkları zaman mağduru tehdit edip, korkutup şikayetlerini geri almasını sağlıyor, halkın can ve mal güvenliğini tehdit etmeye devam ediyorlar.

  peki bu durum için ne yapilmali ?

  acilen silah,bıçak,kesici-delici alet vb. şeyler ile yapılan yaralamalar için yasa değişikliği yapılması gerekiyor.

  biriyle kavga etmek,dövüşmek ile ayaklarına sıkmak ya da onu bıçakla kevgire çevirmek arasında büyük fark var.
  artik kimin belinde tabanca,kimin elinde bıçak var belli değil.yaralama suçları takibi şikayete bağlı suçlar kapsamında olduğu için de, bu suçları işleyen kişiler hiç bir ceza almadan aramızda dolaşmaya devam ediyor.ayrıca yaralanmada eğer hayati bir tehlike durumu yoksa basit yaralama kapsamında değerlendirilip, suçlu kişi serbest birakiliyor, ya da cezasi erteleniyor.yani adamın biri gelip bacaginiza iki takiverse kanunen pek bir sıkıntı yok yapan için.bu yasanın ivedi bir şekilde değişmesi gerekiyor.

  --- spoiler ---

  - ruhsatsız silah satışı ve kullanımı ile ilgili yasanın değiştirilmesi

  kolluk kuvvetleri ve belirli meslek grubu dışındaki insanların silah bulundurması zaten başlı başına sıkıntı.özel durumlar için, emniyet silah ruhsati ihtiyaç görülürse zaten veriyor.bunun dışında ki ruhsatsız silah bulunduran insanlar, zaten silah ruhsatı alması sıkıntılı insanlar.ruhsat için başvurulsa bile onay alamıyorlar.bunlar genellikle hep mafyacilik oynayan tipler.e zaten neden silah bulundurduklari belli ? bu tarz insanların eline silah geçmesini önlemek için devlet, ruhsatsiz silah bulunduran kişilere caydırıcı cezalar vermeli.

  - uyuşturucu ve alkol etkisi altında gerçekleştirilen şiddet suçları

  kimin ne yiyip, içtiği ile ilgili değil mevzu.isteyen istediği şekilde istediğini tüketmekte özgür.ama yaramiyorsa içme kardeşim. adam çekiyor baliyi,tineri ya da içiyor kör kütük kontrolünü kaybedecek biçimde sarhoş.yesin,içsin helâli hoş olsun.fakat kafası uçuyor iken herhangi birisine şiddet uyguluyorsa, mahkemeye çıktığında "bilincim yerinde değildi" diyerek ceza indirimi almasın. aksine madde kullanımı ile şiddet uygulamaya teşebbüs ediyorsa, buna göre ekstra yasal önlemler alınmalı.

  - uyuşturucu ve alkol etkisi altında ölüme sebebiyet veren kazalara karışma

  kesinlikle istisnasız hapis cezasi uygulanması gereken,hiç bir şekilde tutuksuz yargılama,kefalet ile serbest birakilma,denetimli serbestlik ya da ceza ertelemesi vb. gibi şeylerin olmamasi gereken durum.

  -şikayete bağlı suçların değişmesi

  silah,bıçak,kesici&delici alet,sopa vb. şeyler kullanilarak yapılan yaralamalarin tümünde şikayetçi olma unsuru aranmamali, devlet mağdurun arkasinda durmalı,tehdit ile şikayetin geri çekilmesi durumunun ortadan kaldirilmasi için devlet bu durumlarda şikayetçi olarak davaya müdahil olmalidir.

  - basit yaralama suçları

  silah,bıçak,kesici&delici alet,sopa vb. şeyler kullanilarak yapılan yaralamalarin tümü basit yaralama kapsamindan çıkarılmalıdır.bıçaklanmanin basiti mi olur aq ? adami kalçasından bıçakladıgin için basit yaralama kapsamindan serbest bırakılmak tarihe karışmalı.ceza alması için adamın illa cigerine mi sokmasıni beklemek lazim ?

  -tehdit,şantaj,zorla alıkoyma suçları

  savcı,hakim ya da kolluk kuvvetlerinin uzaklaştırma ve gözaltına alma kararlarinin, uygulamada daha pratik hale gelmesi sağlanmalı. psikopat kocanın eşini doğramadan uzaklaştırmanın uygulanmasi lazim doğradıktan sonra değil.

  --- spoiler ---

  bir kaç gün önce (bkz: beykoz'da değnekçi dehşeti) şöyle bir olay yaşadık.her gün buna benzer bir sürü olay yaşanıyor.yarın evinizden çıkıp işe ya da okula giderken bir psikopat tarafından bicaklanmayacaginizin garantisi yok.polis vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlamakta yetersiz (kanunlar yüzünden).

  (bkz: beykoz'da değnekçi dehşeti) bu başlığa şöyle bir #76665107 entry yazdım.bir çok destek mesajı geldi.24 haziran seçim zamanı.siyasiler ( kim olursa farketmiyor) oy için bir çok konuda daha duyarlı.vergi aflari,imar aflari,iktidari isteyen partilerin seçim vaatleri.sesimizi duyurabilmek için çok güzel bir zaman.belki birilerinin dikkkatini çeker.bu konuyla ilgili tek bir değişiklik bile olup bir vatandaşın canına veya malına zarar gelmesini önleyebilsek ne mutlu bize.

  --- spoiler ---

  bıçak,silah,kesici alet,sopa vb.şeyler kullanılarak yapilan yaralamalari(hatta yaralama olmasina gerek yok,bir şekilde kavga esnasinda ortaya çıkıyorsa), basit yaralama kapsamından çıkarsalar, bu tür kavgaları şikayete bağlı suçlar kapsamindan da çıkarıp suçlu ile mağduru karşı karşıya getirmeseler (kişinin tehdit ile şikayetini geri çekmesini büyük ölçüde önler), bu tarz yaralanmalar sulh ceza mahkemesinde tutuksuzdeğil,ağır cezada tutuklu yargılanarak yapilsa, bu aynı suça daha önce karışan kişilere 3-4 katı ceza verilse bak bakalım bir daha bu tarz görüntüler ortaya çıkıyor mu ? bak bakalım bi tane mafyacilik oynayan adam kalıyor mu ortada ?
  --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  edit : zhang nickli yazarın ilavesi ; alkollü araç kullanarak ölüme sebebiyet verme durumunda da tutuklu yargilanma yapılsın. bu tarz eklemeler yapılabilir.önerileri editlerim.

  uyuşturucu etkisinde yapılan yaralamalarda da ekstra ceza uygulanmalı.bizde tam tersi adam bilincim yerinde değildi diyor ceza indirimi alıyor bir de üstüne.

  denetimli serbestlik uygulanacak durumlarda kişiye ayrica kamu hizmetleri yapma cezasi da verilebilir.örneğin belediye de çöp işleri,hayvan barınaklarında ya da sağlık kuruluşlarında günün belirli saatleri çalışma gibi.bunu yerine getirmeyen kişilere hapis cezası.

  edit : harbi light necosh bildirdi ; kadına şiddet suçları ve ruhsatsız silah taşıma ile ilgili kanunlarda da değişiklikler yapılmalı.ruhsatsiz silah taşıyanlara kesinlikle hapis cezasi uygulanmalı.zaten bildiğim kadariyla ohal döneminde kolluk kuvvetleri dışında kimsenin silah taşıyamamasi gerekiyor.ama bu da pek uygulanabilrligi olan durumlardan değil.kesinlikle ilgili yasa değişmeli.

  başka bir yazar arkadaşımızın önerisi, darp eden kişi ya da yakını tarafından tehdit altında olunduğu durumlarda(ifade değişikliği isteme vb.sebebler) uzaklaştırma kararı hemen uygulanmalı,tekrari durumunda gözaltı ya da tutuklama kararı çıkmalı.ayrıca ortaya çıkan husumetten dolayı zanlı ya da yakini mağdura ileride bir zarar verirse, bunun için ayrıca ekstra bir ceza verilmeli.buna benzer bir şey sanırım mevcut yasada var fakat uygulanabilirliği pek yok.belki bu yasa da mağdurun lehine uygulanabilir bir şekilde değiştirilebilir.

  edit: https://twitter.com/…status/992745057563414528?s=20

  edit : eruptiwe tavsiyesi change.org da ilgili yasa değişikliğinin yapılması için kampanya başlatılabilir.
  --- spoiler ---

  ilgili entry ; #76665107 kampanya haline getirip başlık açmanın uygun olacağını düşündüm.bu konuda destek olmak isteyen, fikirleri olan yazar arkadaşlar bu başlık altindan fikirlerini sunabilir, bu durumla ilgili çalışmalar yapabilirler.daha önce belirttim hukukçu arkadaslar özellikle konuya dahil olabilirlerse neler yapıp,neler yapamayacagimiz hakkinda da daha fazla bilgi sahibi olabiliriz. daha sonra başlık altında ki elzem olan değişiklikleri bir araya toplayıp belki bir hukukçu arkadaşında yardımıyla ilgili siyasilere seçim çalışması olarak ulastirabiliriz.kim ya da kimin tarafından yapıldığı,ne kadar etkili olup olmayacağı önemli değil, bir vatandaşın bile can ve mal güvenliğini koruma altina alabilecegimiz bir değişikliğin altına imzamizi atabilirsek, belki bir şeylerin değişmesi için bir başlangıç yapmış oluruz.

  edit : benibulgaravel nickli çaylak arkadaşımızın isteğiyle ;
  --- spoiler ---
  mevcut yasalarda yapılan şiddet eylemlerinin suç olduğu sabit, cezası da mevcut. fakat belirli yılın altındaki cezalar hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapsamında uygulanmıyor. işte sorun da tam olarak burda başlıyor. sen komşusunu götünden bıçaklayan adamı, yaptığının suç ve karşılığında cezası olmasına rağmen salıveremezsin. salıverirsen eğer diğer komşuda gider onu götünden bıçaklar, adaleti kendi sağlamaya kalkar. bunun önüne geçilmesi için hükmün açıklanmasının geri bırakılması ve denetimli serbestlik yasalarının tekrar revize edilmesi şart.
  --- spoiler ---

  konuyla ilgili entryler ;
  (bkz: #76769113)
  (bkz: #76848238)
  (bkz: #76811884)
  (bkz: #76927452)
 • mevcut yasaların uygulanması yeterli olup, gereksiz bir taleptir. olması gereken, kanunu uygulamayan hakimlerin aklını başına alması gerekliliğidir.

  kanun adam gibi uygulanmadığı sürece, kötü niyetli uygulandığı sürece istersek idam cezası getirelim faydası olmayacaktır.
 • delikanlıcılık oynayıp can yakan, adam öldüren, yol kesen, ırza tasallut eden itin, haydutun ve uğursuzun hareket alanını kısıtlayacak değişiklik..

  ellerindeki bıçakları, satırları ve yol verme gibi basit tartışmalarda bile ortaya çıkardıkları tabancaları gizleme gereği bile hissetmiyorlardı son yıllarda.. kim, nasıl bir güvence verdiyse artık bunlara..
 • arkadasa katılıyorum bu ülkenin kanayan yarası adaletin herkes için farklı tecelli etmesi (!), yapanın yanına kar kalmasıdır. hz ömer sözü olan' adalet mülkün temelidir' sözü sadece duvar yazısı olarak kaldığı cok oldu bu topraklarda. adam bıcaklayıp denetimli serbestlikle cıkan, hane basıp elini kolunu sallayarak gezen, tecavüz edip 'rızası vardı' saçmalığı ile cezada indirim alan dolu. suc karsılıgını göremiyor, arsız, uğursuz yılmıyor, yapanın yanına kaldığı icin senın benım gibi normal vatandaş devletine adaletine güvenemiyor.
  arkadasimin babasını bir piç bir hiç uğruna öldürdü hem de ortada bir sey yokken camdan pompalı ile ates ederek. bilin bakalım ne kadar ceza aldı? toplam 8 yıl yarısı acık cezaevinde gectı cezasının sonuna doğru karısı ile sikiştirmeye evine getirildi ve tahliye oldu. arkadaşım genc yasta uc kardes ve dul annesinin bakımı ve sorumluluğu ile kaldı. o piç bulunduğu ıilcede içeri girdi cıktı diye kral gözüyle bakılıp korkuluyor hayatını yasıyor. arkadasa katılıyorum bu ülkenin adaletini tesis etmek herkes için gecerli kılmak zırt pırt af cıkartmamak gerekiyor. şu anki ahvalde ülkede kanun, adalet, yasa var diyen yalan söylüyor.
 • kesinlikle haklı bir taleptir. darp, yaralama gibi suçların takibinin şikayete bağlı olması gerçekten akıl alır gibi değil. icabında bir darp vakası silahla yaralamadan çok daha ölümcül ya da hasar verici olabiliyor. bu tip suçlar hâlâ insanlar tarafından suç gibi algılanmıyor yasaların mevcut şekli yüzünden. acilen bunun düzenlenmesi şart. gerçi bir ara bu gündeme gelmişti sanırım ama sonra devamı gelmedi.
 • bir dönem sık sık kapkaç ve gasp dehşeti haberleri görürdük, sonra cezalar arttırıldı ve bu haberler aniden kesildi. şimdilerde sık sık yol verme, ne baktın, birine benzettim cinayetleri haberlerde döner oldu. acilen önünün alınması elzem.
 • gönülden desteklemekle kalmayıp, ulaşabildiğim her siyasiye ileteceğim öneri metnidir.
 • (bkz: yetmez ama evet)

  eve girmek suretiyle yapılan hırsızlığın da kişiye karşı suçlar kapsamına alınması gerekir diyerek el arttırdığım kampanya
 • kanunlar cemiyetten doğar. cemiyetler kanunla şekillenmez. cezaları arttırıp tecavüz olmayacağını, insanların hırsızlık yapmayacağını, adlî vak'aların azalacağını düşünmek filan saflık. meselenin özüne temas etmedikçe bunlar komik kalır.
 • kesinlikle desteklenmesi ve talep edilmesi gerekendir. bu toplumda en önce huzurla yaşamak için vergi veriyoruz.

  ayriyeten devlet öyle bir aygıttır ki, gerekirse cebren vatandaşına istediğini uygular. kimse de gıkını çıkartamaz. kanun cemiyetten doğar filan klişe laflar. kanun cemiyeti öyle formatlar ki cemiyetin aklı şaşar. yapılmışı için (bkz: iran).