şükela:  tümü | bugün
254 entry daha
 • olay bana bernhard goetz ve beraberinde getirdiği toplumsal dönüşümü hatırlattı.

  80'li yıllarda new york'ta cinayet ve ağır suçların salgın hastalık gibi yayıldığı dönemde sokaklarda spontane saldırılar ve kaos had safhadadır. bir gün manhattan'dan metroya binen "temiz görünümlü" bir adam olan goetz, vagonda kendisini rahatsız eden 4 genci tek tek silahla vurup vagondan iner, raylarda yürüyerek uzaklaşır. gençler ölmez. ama dördünün de çeşitli suçlardan sabıkalı olduğu anlaşılır. takip eden günlerde gazete ve radyolarda kendisinden kahraman silahşör, melek, adalet savaşçısı diye bahsedilir. goetz olaydan bir hafta sonra polise giderek teslim olur. mahkemede "saldırı" ve "cinayete teşebbüs" suçlarından beraat eder. dava new york'un karanlık bir döneminin sembolü olur. 90'ların başında görülen ikinci davada ise halk goetz'i çoktan unutmuştur çünkü 90'ların güvenli ve düzenli şehri new yorkta bir insanın metroya silahla binebilecek olması tasavvur edilemeyecek kadar uzakta kalmıştır.

  fitili ateşleyen bir olay ardından bütün kentte on yıl gibi görece kısa sürede büyük bir dönüşüm yaşanmıştır. bu süre zarfında metroda yaşanan vandallıkların (bkz: kırık pencereler teorisi) ile hız kazandığını düşünen ulaştırma yönetimi bir dizi aksiyon almıştır. metrodan başlayarak çevrede en ufak suçları işleyenler bile (buna biletsiz yolculuk yapanlar da dahil) yakalanıp tutuklanır. yakalanan her 8 kişiden birinin hakkında önceden çıkartılmış tutuklama kararı olduğu fark edilir. kırık cam kalmayana dek bu uygulama devam eder.

  goetz'e gelirsek, beklenmedik davranışının altında ezik ve yalnız bir çocuklukluk geçiren, otorite ile sorun yaşayan ve sistemin çürümüşlüğüne öfke duyan, kısa süre önce benzer profildeki serseriler tarafından iyice tartaklanmış biri olması yatar. diğer yandan bu psikolojik bozukluklardan habersiz onu kahraman olarak konumlandıran halk işgücünde aktif, beyaz ve iyi görünümlü birinin neden silah taşıdığını sorgulamamıştır.

  new york metrosunda çığır açan şey, nypd ile ulaştırma idaresinin iş birliği içinde bir niyet edinmesiydi. türkiyede kadın cinayeti vakalarını goetz etkisi gibi tersine çevirecek birden çok olay yaşandı. ilkinde kararlı ve akılcı çözüm üretmediğinde kırık camların sayısı hızla artmaya ve normalleşmeye başlıyor.

  sanmıyorum ama, bu davanın hiç değilse iyi yönde bir dönüşümün fitilini ateşlemesini dilerim.
 • aman banane, bana dokunmayan yılan bin yaşasın dememiştir, onurludur, bu ülkenin aydınlık yüzüdür, fen lisesi mezunu olup bu ülkeye ne hizmetler verecek kapasitededir, ama en önemlisi iyi biridir.

  bu kadar kolay olmamalı insan hayatı harcamak.nefs-i müdafa yapan, kendinin ya da bir başkasının malını/canını/ırzını korumaya çalışan kimse ceza almamalı bu ülkede.

  hayvana tecavüz eden, torunu yaşındaki kızla aile rızası var diye evlenenler ceza almıyorken bu gencin hayatı kararmasın.
 • kadını döven biliyor ki bana birşey olmaz. o yüzden bu kadar pervasızca saldırıyor önüne gelene. bu sistem sorunu en başında.
  bu sakızın oruç bozup bozmayacağını tartışmak yerine kadın, insan, hak hukuk adalet tartışmadığımız için aslında.
  kadir için ah vah etmek üzülmek bu durumunu değiştirmiyor elbet ama yeterince gündemde kalırsa başı dik en kısa sürede aramıza katılır.
 • adamda bıçak yoksa illa ceza alacaktır.

  12 sene ceza keserler. bilir kişi raporuna istinaden. mahkemedeki iyi hali. zanlının sabıkası olmaması olayın planlayarak gerçekleşmedi. olayın nefsi müdafaa olduğu göz önünde bulundurularak bu ceza 8 seneye düşer. 2 senesini yatar gibi yatar.

  sonrasında değerlendirirler. en geç beş seneye çıkar.
 • kimse kusura bakmasın, bu gencin yerinde olsam ben müdahale dahi etmezdim.
  burada gaz verici şerefsizler vay aslansın kaplansın demeyi biliyor sadece.
  aynısı olsa çıkıp kendileri de o adamı yaralar mı?
  bakın öldürür mü demiyorum.
  bu çocuk içeride yatacak yıllarca, burada gaz veren, helal olsun diyen yavşakların sikinde olacak mı yarın bir gün?
  ya da çocuğa helal olsun diyerek her ay 300-500 yatıracaklarmı her ay?

  yarın unutup gideceksiniz, yazın tatile çıkacak, rakı masasında kadeh tokuşturacaksınız bu çocuk aklınıza bile gelmeyecek.
  bu çocuk yıllarca hapis yatacak hiç birinizin sikinde olmayacak.

  işiniz gücünüz sadece gaz vermek helal olsun demek, ne kadar şerefsiz ne kadar karaktersizsiniz..
 • teknik olarak bakıldığında meşru müdafaa sayılabilecek olaydaki şanssız gençtir. umarım herhangi bir ceza almaz.
 • ceza alacak olan gençtir.

  hayatı kaymış bir gençtir artık.bi saatten sonra da ömrü boyunca düze çıkamayacak.hayatını mahvetti.kim için,ne için?kavga eden iki sevgili için.evet 'sevgili'!

  sosyal medya'da sabah akşam kadın cinayetleri, kadınları öldürüyürlar diye cıngar çıkaranların beynini zehirlendiği masum, zeki, dürüst bir gencin hayatı heba oldu.

  iki sevgili yüzünden!

  hemen sosyal medyada toplanmaya başlamışlar bile 'toplum katilleri' ; kadın cinayeti engellendi,bu adamı kurtarmalıyız, arkasında durmalıyız, yohusam adalet bitmiş diye.her taraf gaz kokuyor!

  bu adamın hayatı mahvoldu,ceza almasa bile katil oldu.eskiden zeki,fen lisesi öğrencisi diye anlatırlardı şimdi ise 'katil' diye anlatacaklar bu çocuktan bahsederken.

  bu çocuk neden katil oldu?çünkü kadınları allah yapan sosyal medya onu zehirledi.çünkü kadınları masum erkekleri şeytan yapan bu 'katil toplum' bu genç gibi erkeklerden hiç bahsetmez.büun erkekler cani, kadınlar ise melektir onlara göre.kadımlar hata yapmaz çünkü! onlar kusursuzdur!!

  hadi çıksın ölmekten kurtarılan o kadın, çıksın da anlatsın o gece sevgilisiyle neden tartışıyormuş? bir adamın ölümü,bir gencin katil olmasıyla sonuçlanan o möööhiimmmm kavganın sebebi neymiş?allah aşkına çıksın samimiyetle anlatsın.bi bakalım bu sonuca değen bir sebep miymiş!?ya da sevgilisiyle olan ilk kavgası mıymış??

  peki ya sosyal medyadan gaz veren, yargı dağıtan 'toplum katilleri'?bu adamın yanında hayatının sonuna duracak mısınız?
  peki ya o ''''ölümden kurtardığı''' kadın ve ailesi?bu gencin hayata tutunmasına destek olacak mı?
  yoksa,sevgilimi,bitanemi öldürdü,canımı benden aldı diye mahkemeye gidip bu gencin aleyhine şahitlik mi edecek?

  bu genç hapislerde sürünürken,-belki de orda intihar edecek-kavgaci sevgilisinden kurtarılan hanım kızımız yeni birini bulup hayatına devam edecek, 'toplum katilleri gibi'.
  ve tahmin edin bakalım yeni sevgisiyle haftada kaç gün kavga edecekler?

  ama merak etmesin.onun gibilerini kurtarıp , hayatını mahvedecek olan daha bir sürü fen lisesi öğrencisi, pırıl pırıl gençler var.o yüzden kadınlarımızın düşünmesine, dertlenmesine gerek yok.onlar yeter ki sevgilisiz kalmasınlar.nerde kavgacı, berduş,ipsiz adam varsa sevgili olsunlar;normal erkekleri de delirtsinler.yarını hiç düşünmesinler ne de olsa fen lisesi çok!!!

  yazık oldu sana çocuk.daha 20 yaşındasın.bu yaşta insanları tanıyamazsın.herkesi kendin gibi saf,masum bilirsin.keşke bu şekilde hayata sert giriş yapmasaydın.ama suç sende değil! seni gaza getiren 'toplum katilleri'nde!!

  sen onların doğrusuna kurban gittin!!

  hayatının hiç bir döneminde bu insanlar yanında olmayacak.sen onlar için hayatını mahvederken,onlarsa gezip yiyip içip eğlencekler.

  yarın unutulacaksın çocuk.

  bugün kahramansın, yarın için ise sadece üç beş beğeni.
 • çok talihsiz bir durumdur.
 • ne demiştik:

  (bkz: #101732450)

  mahkemede aleyhinde ifade verecek kadın için meriçlik yapıp katil olmuştur. kadın da kurtarıcısının cezasını en yükseğe çektirmek için elinde bıçakla sallaya sallaya bize doğru geldi demiş. *

  aydınlık yüzmüş. siz o kadar yüzsüzsünüz ki çocuğun ailesinin ne hale geldiğini düşünmeyip kadını kurtarmış alfa kahraman waaaaaoooooooowwwww diye ayıvari sesler çıkarıyorsunuz.

  insan öldürmüştür. ona göre ceza alacaktır. almasın diyenleri de bir fen liseli meyve bıçağıyla a pardon çakıyla deşse de biz de kurtulsak.
 • bence devlet şiddete maruz kalan kadınlar için bir yasa çıkarmalı. bunların delillendirilmiş şikayetlerinden sonra silah taşımalarına izin vermeli, hatta bir tane tabanca tahsis etmeli bu kadınlara. sonraki bir durumda kadınlar kendi işini kendi görmeli.
32 entry daha