• bi kolay boşanma ritüeli...az geçimsisiz diye boşanmak için mahkemeye giden akıllı bir çiftte olmamıştır herhalde...
  • eskiden şiddetli geçimsizliği ispatlamak için şahit isterlerdi, sanki evden karı-kocayı izleyen noter varmış gibi..daha sonraları şahit gereksinimi kalktı ve çiftlerin ifadesi yeterli sayıldı, boşanmalar kolaylaştı, tek celseye düştü, acılar kısaldı vs...
  • yeni medeni kanunda "evlilik birliğinin temelden sarsılması" kavramı ile açıklanabilecek bo$anma nedeni.
  • hayatin ta kendisiyle oldugu vakit yandan yediginizin* resmidir.*
  • söz konusu kahramanlarımızın;
    birinin mezara, digerinin hapse gitmesi yerine,
    ayrı yollarda hayata devam etmek için gelistirdikleri ortak durum stratejisi..
    (bkz: hayat güzeldir)
  • aslen gecimsizlik diye birsey yoktur kronik mutsuzluk vardir. evlilikler ve iliskilier de aslen bu kemiklesmis mutsuzluktan dolayi bitmektedir.
  • maddelerini ya da tanımı okumuşluğum yok, ama bana ilk duyduğum andan itibaren, "içinde şiddet uygulanan ilişki türü" çağırışımı yapmıştır. fakat anladığım kadarıyla geçimsizliğin boyutunu belirten bir tanımlama bu. en azından herkes bu anlamda kullanıyor. yalnız benim düşüncemin, tanıma daha çok uyduğu ve boşanmada daha çok etkisi olacağını düşünüyorum. neden "aşırı geçimsizlik" denmeyip, şiddetli geçimsizlik dendiğini de anlayabilmiş değilim.
  • pek çok evlilikte "şiddetli" kısmının altının fiziksel anlamda bir şiddetle doldurulabileceği, fiziksel şiddet olmasa bile duygusal baskılar, karşılıklı tahammülsüzlük ve sinir bozucu tartışmaları kapsayabilecek, günümüz evliliklerinin en klişe finali.
  • ilişkilerde, evliliklerde, bazense arkadaşlıklarda 'şiddetli geçimsizlik' bir ayrılık nedeni. bazen arkamızı dönüp gitmek için bir bahane. belki de sorumlulukardan kaçış.

- aramızda şiddetli geçimsizlik var.
    - eee ne olacak
    - tak sepeti koluna herkes kendini yoluna.
    - ??
    - ugraşamam yani...

bu mudur?
hesabın var mı? giriş yap