şükela:  tümü | bugün
 • efendim, sidarta, siddartha, sidharta, siddhartha gibi bir sürü varyasyonu olan bu buddha kişisi ve hermann hesse kitabı isminin işbu varyasyonu, slovenya'lı bir rock grubuna aittir. müzik hayatlarına bir cover grubu olarak başlamış olan bu grup, bir süre sonra kaçınılmaz olarak kendi şarkılarını yazmaya başlamıştır. yeterli materyal biriktirdiklerinde, tüm şarkı sözlerinin ingilizce olduğunu gören grup, kendilerini kınayarak bunları anadillerine çevirmiş, 1999'da da ilk albümleri id'i (freud'a atfen) çıkarmışlardır. albüm ülkelerinde çılgın bir başarı kaydetmiş, ancak 2001'de yayınlanan albümleri nord'un satışları bunu bile geçmiş, bütün müzik listelerinin tepelerine yerleşmiş, bilinen bütün satış rekorlarını da kırmıştır. akabinde, ingilizcesi de yayınlanmış olan rh albümü gelmiş, bu albümün bir ingilizce versiyonu, bir de limited edition'ı yayınlanmıştır (bir hafta boyunca mtv'de dönenip durmuş olan my dice ya da "rock chart müziği" de muhtemelen bu ingilizce versiyondan pörtlemedir, albümün 4. single'ıdır.). kendi ülkelerinde ödülleri el arabasıyla toplayıp götüren bu abiler, ülkeleri dışında ise pek iplenmemekte, şu aralar avrupa'ya açılmaya uğraşmaktadırlar. eğer diğer şarkıları da my dice denli güzelse (bu konuda fikir edinemedim zira grubun albümlerini edinmeye çalışırken, "siddharta" dediğim zaman zihni müzik'te bile elime bir buddha bar toplaması tutuşturuldu) hazır açılmışken buralara da bir uğramalarında bence hiç bir beis yoktur.
  resmi siteleri http://www.siddharta.net/ şeklindedir ayrıca.
 • ring adli sarkilarinin videosu mtv world chartta dondu bir ara. sarki siradan akor dizileri, ritm kliseleri icerse de orjinal geliyor insana. gorseller sekilli olmustu videonun.
  http://www.siddharta.net/
 • (bkz: my dice)
 • her şarkısında diğerinden alakasız bir tad bulunan, fevkalade klipler çeken grup.
  kaliteli insanlar topluluğu..
 • rh albümleri power metal ile pop rock arasında salınan, hafif şizoid müzik yapan grup. son bir yıldır danzig haricinde hoşuma gidebilmiş ilk müzisyenler topağı.
  edit: power pop efendim bunlar, eved.
 • slovenya'dan çıkan en önemli rock grubu... mtv'de zamanında azımsanmayacak kadar çok boy göstermişlerdi.
 • slovenya büyükelçiliğinde çalışan bi arkadaşımın arabasında duydukça kim len bu grup acep dediğim, ancak my dice'ı duyunca jetonun düştüğü yarmış sloven ekip. avrupalı rock olayında, üstelik de kendi dilinde.. müzik olarak olmasa da kavram olarak rammstein yolunda. helal olsun
 • play with me lerinin hastasıyım.. zevkime daha uygun bir vokallari olsa tapacağım grup ama o vokalleri bi hoş ya..
 • (bkz: siddhartha)
 • balkanlarin radiohead'i. muzik yapmaya olan tutkulari inanilmaz. her albumlerinde yeni bir sound yaratmaya, mevcut altyapilarinin uzerine birseyler katmaya, yeni arayislar denemeye calisan, kendini tekrar etmeyen, aktif bir grup. ilk albumler id daha klasik bir rock albumu iken, ikinci albumleri nord, jazz izleri tasiyan, saksafonla taclandirilmis bir calismaydi. rh- albumlerinde yayli calgilari kattilar, ustune bir de ljubljana senfoni orkestrasiyla muthis bir konser yarattilar. sonraki iki albumleri petrolea ve saga da biraz elektronik soundlara yoneldiler, ozellikle saga bugune kadar yaptiklari en 'karanlik' albumdu. tek kelime slovence bilmesem de senelerdir zevkle dinliyorum.