şükela:  tümü | bugün
 • istanbul universitesi eski rektoru, istanbul hukuk fakultesi eski dekani ve ordinaryus sifatini haiz rahmetli idare hukuku profesoru. il han ozay, ragıp sarica, metin gunday gibi isimlere idare hukukunun duayeni gibi asilsiz yakistirmalarda bulunanlarin ivedilikle ogrenmesi gereken hoca. idare hukuku'nun umumi esaslari adli dev eserin muellifi.
 • istanbul üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi'nde de uzun yillar idare hukuku dersleri vermis ve anisini taze tutmak için adi geçen fakültede genellikle vize ve final sinavlarinin yapildigi ve kalabalik siniflarin ders dinledigi buyukce bir anfiye adi verilen ordinaryus profesör unvanı da tasiyan hukukcu, bilim adami.
 • 1960 ihtilalinden sonra, yeni anayasayi hazirlayan kurulun basinda yer almistir.
 • idare hukukunun umumi esasları adlı eseri bir efsane,mit olan hocaların hocası.
 • il han özay hocamızın hocasıdır kendisi. okulda anfisinde hala sandalyesi mevcut.
 • süleymaniye camii'n önünden geçen, kurufasulyecilerle arasında kalan geniş caddeye da bu prof.un adı verilmiştir.
 • 1898-1972 yılları arasında yaşamıştır. 1960 yılında anayasayı hazırlamakla görevli bilim komisyonunda yer almış ve siyasi iktidar önünde bağımsız çalışabilecek, kendi deyimiyle "organik garanti"ye sahip olan erkler ve kuruluşların oluşturulması gerektiğini savunmuştur. 1962-1982 aralığında görev yapmış olan ikinci meclisin, yani senatonun kurulmasında etkili olmuştur. ancak kendisi bir senato yerine, daha çok mesleki yapılanmaların temsil edildiği korporatif bir meclisi savunmuştur. ayrıca iktidar ve muhalefeti temsil eden parti grubunun çoğunluk teşkil ettiği normal parlamento rejimini "partiler oligarşisi" olarak nitelendirmiş ve böylece gerçekte iktidarda olanın burjuvazi olduğu gerçeğini maskelemiştir. söylemleri ve fikirleriyle toprak burjuvazisinin iktidarına son veren sanayi burjuvazisinin çıkarına hareket etmiştir. bu bağlamda gazeteci metin toker'in kendisini "hocaların hocası" olarak anması raslantı değildir.
 • ---194o'ların sonunda avrupa'daki bir rektörler toplantısında sıddık sami onar; "en eski avrupa üniversitesi benimki, protokolde başta ben gelirim" diye tutturmuş. hak vermemek taşra üniversiteleri rektörlerinin ne haddine; oxford'lar, cambridge'ler sorbonne, prag ve heidelberg'ler, theodosius'un 5. yüzyılda kurduğu üniversitenin halefi olan istanbul'u ön tarafa almışlar.---

  [ilber ortaylı'nın "istanbul'dan sayfalar" adlı kitabından]
 • zamanında dersinde geçmeyi başaran öğrenciler beyazıt meydanında ders kitabını yakarmışlar. 1500 kişinin olduğu anfiye bakıp, "aranızdan 50-60 kişi anca geçer" demişliği ve dahası dediğini yapmışlığı vardır. yanlış zamanda yanlış yerde okuyup öğrencisi olma şerefine erişemediği için insanın haline şükredesi geliyor.
 • istanbul üniversitesi'nin darbe destekçisi elli yıllar rektörüdür. istanbul üni.'nin hoca ve rektörlerindeki darbe seviciliği gerçekten çok ilginç bir mesele. incelense iyi olur.

hesabın var mı? giriş yap