• yan etkiler anlamına gelen ingilizce terim.
  • woody allen'ın denemelerinin ve hikayelerinin yer aldığı keyifli kitap. deconstructing harry'yi izleyene kadar esiri olduğum woody allen fobisinden kurtulmadan önce senelerce öölece kitaplıkta durmuş olan eski kitap.
  • (bkz: muzir etkiler)
  • (bkz: externalities)
  • bogazina yemek kacan insanlari kurtarmak icin arastirma yapan bilim adamlarinin günlügü ile insani gülmekten yoran;

abraham lincoln un, bir insanin ayaklari ne kadar uzun olmali sorusuna verdigi cevap ile de gülmekten yerlere yatiran

ve bir hirsizin itiraflari ile de en sonunda gülmekten öldüren kitap.
  • (bkz: side effect)
  • (bkz: yan etkiler)
  • kendisinin dışardan nasıl göründüğünü merak eden bir insanın, bir noktada uzun süre durup birden çok hızlı bir şekilde karşıya geçip, kendi bulunduğu yere bakması gerektiği teziyle altıma sıçırtmış, muzır etkilere sahip woody allen eseri.
  • ''cloquet'ye göre brisseau arkadaşlarını sırf zevk için gammazlıyordu. inanılmaz bir kötülük örneği! bir zamanlar bir cezayirli tanımıştı. insanların kafasının arkasına vurmaya bayılır, sonra gülümser ve inkar ederdi. görünüşe göre, iyi insanlar ve kötü insanlar olarak ikiye ayrılmıştı dünya. iyi olanlar daha rahat uyuyor, ama kötü olanlar da uyanık oldukları saatleri daha keyifli geçiriyorlardı.''
  • içinde dünyanın en yüzeysel adamı da olmakla beraber 16 hikayeden oluşan woody allen kitabıdır. her ne kadar allen'ın kitapları filmleri kadar eğlenceli olmasa da, kitabın sonunda yer alan iki kısa öyküdeki abüsürtlükler (beraber olduğu kadının annesine aşık olan adamın hikayesi ve hırsızın itirafları) oldukça güldürür.
    bir hırsızın itirafları'ndan:

--- spoiler ---

......ben bir kere raffles'ın oğluyla yemek yedim. sıkı herifti. lindy'nin yerindeydik. o karabiber değirmenini çaldı, ben çatalları ve peçeteleri indirdim. derken o ketçap şişesini götürdü. ben şapkasını aşırdım. o şemsiyemi ve kravat iğnemi cebellezi etti. çıkarken de cila niyetine garsonu kaçırdık. çok eğlenmiştik. baba raffles, işe kedi çalarak başlamıştı. (benin alerjim olduğu için o işe giremedim.) yıpranmış bir kedi kostümü giyer damdan dama atlardı. sonunda, köpek kılığına giren iki polis tarafından yakalandı....

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap