şükela:  tümü | bugün
 • çok ama çok güzel bir jeneriğe sahip dizi. cam kenarında dünya turu yapması çok güzel, şarkının sözleri çok güzel, sıdıka karakteri ayrı, saka ailesi apayrı güzel. efsane nesil deyip duruyoruz ya bir nesil o söylemi hak ediyor gerçekten de. karşınızda sıdıka izlemiş, kaygısızlar izlemiş leyla ile mecnun' u yakalamış bir nesil var şimdi ki televizyonun haline bakınca gelecek nesil pis yedili izleyerek mi efsane olacak?
 • -anneeaaaöö kardan adam yapalım mıııı?
  -sus kız "içi herif çekiyor" derler.
 • - öyle diyosun da camdan bi bak bakalım… adamın taksisi kayıyo… zinciri yok tabi… üç saattir patinaj halinde, yazık… yürü kız anne, adamın taksisine bi omuz atalım, sevaptır.
  - çekil o camın önünden şıllık… elin adamına omuz atıcakmış… vurdum mu omzun çıkar…

  benzeri kaç yıldır gelmedi, gelmez.
 • sevdiğim nadir türk dizilerinden biriydi. yıllar geçti, yine de bazı bölümleri hala hatırlar gülerim.

  ***
  yeni eve taşınılmıştır. her kolinin üzerinde nereye ait olduğu, anne tarafından yazılmıştır. sadece bir kolinin üzerinde anlamsız birşey yazmaktadır. hötörö gibi birşeydi. sıdıka annesine yaklaşır ve sorar:
  sıdıka: anne bu kolinin üzerinde ne yazıyor?
  anne: açık açık yatak odası mı yazsaydım?

  ***
 • sıcacık bir dizidir. her ev de bulunan şeyler vardır evlerinde, sıdıka entelektüeldir ama koşulları buna pek müsaade etmez.

  --- spoiler ---

  -ıınnh... anne?.. noldu yine bana kız?
  +bilincini kaybettin. baban komaya soktu.. bilincinin altına adam giriyomuş dedim de dövüp bilincinikapattı. üç gündür serumla yatıyorsun. üzüldük tabı ama napalım bilincinin altı temizlenmiştir.
  -ay kız anne ne güzeldi.. bir ara öldüm sanki.. böyle ışıklı bi tünelden geçip kıyasıya mavi bir boşlukta uçtum..beyazlar giymiş bir suru olu vardı. rıvır foniks'in ruhu bana 'hoş geldin sıdıka' dedi.. ceymis diin de yanındaydı.. 'bitti artık artık sıdıka, üzülme' dediler.. hiç dönmek istemedim..
  -kim kız o herifler? çabuk gir komaya baban duymasın.
 • tekrarları yayınlanmayacak gibi duran dizi.

  çünkü...
  füsun demirel ile geçen yıl yapılan roportajdan:

  "sıdıka dizisinde komedide ne kadar başarılı olduğunuzu kanıtladınız. bu kalıbı kırmak zor oldu mu?

  sıdıka gerçekten fenomen oldu. o dönem sit-com türü yok denecek kadar azdı. oyunculuk açısından kalıba giriyorsunuz, fakat insanlarda o rolümün etkisini hala görüyorum. çok eğlendiğimiz bir çalışmaydı. yıllarca tekrarları yayınlandı. fikir sanat eserleri yasasına göre bizim yayınlanan tekrarlardan almamız gereken telifler vardı. onlar ödenmedi. dava açtık ve 8 yıl sürdü. dizi tarihinde açılmış ilk örnek davadır.

  kazandınız mı peki?

  evet. şimdi yargıtay kararında. karar bizim lehimize oldu fakat kanal bu rağmen itiraz etti. yargıtay emeğimize saygı duyacaktır. yargıya her zaman güvendim."

  haziran 2012

  kaynak
 • kitabını on kere falan okuduğum, dizisini takip ettiğim en güzel bir şey. en sevdiğim kısımlarından birini şöyle aktarayım

  s:- babam izin verdi bi kere!

  a:- herif zilzurnaydı be... ne dediğini anlamamıştır. tüyap filan... kim bilir ne sandı.

  s:- ben anlamam... "babacım kitap fuarına gidip birkaç kitap alayım mı" dedim, kafasını öne eğerek onayladı. "hüyp" dedi...

  a:- "kafasını öne eğdi" dediğin; baban yoğurt tabağına düşüp sızdı bi kere. ayrıca yıllardır babanı rakı sofralarından toplayıp yatağına taşımış bir kadın olarak diyebilirim ki, çıkardığı "hüyp" sesi sesi "hayır" demek. o haldeyken söylediği sözleri en iyi ben yorumlarım. mesela; "hanmbikahbzubeaa" derse bu "hanım bi sade kahve yapsana" demek... "biycammımımımı" şeklinde mırıldanırsa "pijamamı giydir" demek... "raggıynerezakmınnavradına" diye haykırdığında ise "rakıyı nereye sakladınız lan, daha içicam" demek.

  s:- peki anne! ben anlaşılır ve net sözcüklerle söylüyorum; kitap fuarına gidicem, işte o kadar!

  a:- iyi! dönüşte kelime-i şahadet getir. baban seni sağ komaz. istersen minibüsten bi durak önce in, harakiri yap. ev kana bulanmasın.

  s:- ay anne, şiddetin ne hoş, ne güzel dehşetin. kendimi yuvamda, sıcacık bir mezbahada gibi hissettim. altı üstü bir fuara gideceğiz dedik, derhal ortalık kan ve barut koktu. anlaşıldı, sağ kalabilmek için kitap fuarından sonra, silah fuarına ve bekaa vadisi'ne uğramam gerekiyo.

  a:- gerekmiyo aslında, manyaklaşmazsan uzun yaşarsın. şurda sıcacık sobanın başında otur işte. boş zamanlarını değerlendirmek için ille de kitap okuman mı gerekiyo? zaten bizim ev hobi fuarı gibi. çiçekler, kuşlar, akvaryum, kedi... onlarla vakit geçir.

  s:- çiçekmiş! geberik bir menekşe. geçen gün bi tane açıcak oldu, babam saksıda, izmarit ezerken paraladı. bu sevgisiz evde çiçek mi büyür be! bütün hayvanat stres içinde. balık doğurduğunu yiyo, kuşun bir kere "cik" dediğini duymadım, kedinin de adetleri düzensiz.

  a:- çiçeğe çubuk gübre koydum, kedi yaşlı zaten, kuşu da değiştiricez.

  s:- kuşu değiştireceklermiş... şu sevgisizliğe bak. zavallı hayvan. mobilya mı kız bu? koltukların yüzünü, duvarkağdını filan mı değiştiriyorsun? önce şunu anla, o bir organizma, o kuşun bile bir kimliği var anne!

  a:- senin de bir kimliğin var. baba adı hanesinde eşşek kadar zekeriya yazıyo. hatırlatırım! bu mevzu kapanmıştır sıdıka , kuşa yem ver!

  ...*....

  a:- sıdıkaağ! sıdıkaa! kuş nerde kız, naaptın?

  s:- abim yemiştir.

  a:- doğru cevap ver, kafesinde yok hayvan.

  s:- ay ne bağrıyosun anne, kuş eskidiydi zaten, değiştircez diyodunuz. belki babam götürmüştür, yerine sıfır kuş alacaktır. ya da ne bilim, istavritle filan takas edicektir.

  a:- naaptın kız kuşa!?

  s:- kuşu bozup yastık yaptım. çeyizime. kuş tüyü kırlent.

  a:- dalga geçme! akşama baban gelir, seni o kafese sokup duvara asar görürsün.

  s:- tamam. biz kuşla ööle anlaştık zaten. onu azad ettim. pır dedi gitti. şimdi kitap fuarındadır. belki ordan bir tiyatroya gider, oturur arkadaşlarıyla kahve içer, konuşur... şimdiye belki insan bile olmuştur.

  ...*...

  zekeriya:- teytö! mmmmınazastaravradını heytk! zımbalinsstimini... rrrosb!

  a:- baban diyo ki; kuşu niye saldın? kitap fuarında bok mu var? yediğin dayak yetmedi mi?

  z:- piycammımı..

  a:- baban pijamasını istiyor.

  sıdıka - öpücük balığı - fabrıga kitabından alıntıdır
 • çok güzel bir diziydi bu. izlemekten büyük keyif alırdım. çocuklar duymasın filan tekrar çekileceğine bu dizi tekrar çekilse yayınlansa keşke. ya da show tv 7/24 pis yedili yayınlamak yerine bu diziyi yayınlasa. kaliteli esprili dizi izleme şansı bulur böylece çocuklar.
 • lise zamanlarımda, okuldan heyecanla eve gelme sebebim idi.
 • sıdıka'nın abisi samim kadar çok az şeye güldüm ben şu hayatta. en komik diziden ziyade en komik karakteri içinde barındıran bir dizi bence. yani şahane.
hesabın var mı? giriş yap