şükela:  tümü | bugün
  • bir fenike liman sehriydi vaktinde. tyre ile birlikte ismi anilan buyuk bir sehirdi.
  • beyrut civarlarında bulunan bir antik kent.. iskenderin lahitinin bulunup istanbula getirildiği yer..
    (bkz: istanbul arkeoloji müzesi)
  • sayda adıyla da bilinir. ingilizce kaynaklarda da sydonia olarak geçer.
  • aslinda beyrut civarinda olmayan, beyrut'un 30 km kadar guneyinde olan bir kent. osman hamdi bey doneminde burada yer alan bir cok tarihi eser istanbul'a getirilmis. lubnan'in modern yuzunun aksine, oldukca dogu tarzi kalmis bir yerlesim birimi. sadece bir tane yikik kalenin geriye kaldigi antik sidon kentini barindirir. misir ve yunan kulturlerinin karisimi sidon'da, firavun sakalli anti yunan tarzi lahitleri istanbul arkeoloji muzesinde gorebilirsiniz.
  • milattan once 3 binli yillarda kurulmustur. cam ve mor boyalarinin kalitesiyle unludur. tyre ile tanismasi milatta once 2700'leri bulur.

sehir tarih boyunca asur, babil, pers, makedon, seleukos, misir, roma, osmanli, fransiz ve lubnan devletlerinin yonetimi altina girmistir. anlayacaginiz uzere birden fazla defa yikilip bastan yapilmistir.
  • entrylerinin tamamı şu son bir hafta içinde yazılmış yazar. bilin bakalım bu entrylerde neler yazıyor. yani bir troll hesabı olduğu açık. ee bu durumda bize de bu tür kişilere prim vermemek adına engelle butonunu ziyaret etmek düşer. ne diyelim daha başarılı troll denemelerinde görüşmek üzere.
  • yerin dibinden seslenen, sıfır ahlaki değere sahip bir şey...

engelledim, kurtuldum.
  • entryleri son bir hafta içinde yazmış olmak troll olmaya delil mıdır? :) demek baya rahatsız etmisim, adamlar entry tarih kronolojimi incelemiş. merak etmeyin biiznillah yıllardır burada olacağım. o zaman şüphesiz kalkar.

ikincisi, prensip gereği karşı goruste olanlara kufur yazmam, olabildiğince makul uslup kullanmaya calisirim. yani ahlakimda dusukluk olduğu söylenemez.

aksine özel mesajlarimi gostersem, musluman olmayanlar tarafından alakasız yerlerde onlarca kufur yazıldığını gorursunuz.

ha engelledin mi, hiç uzulmedim, amacım zaten yeni bilgilere kapalı insanlara ulaşmak değil. söz konusu olan her şeyi tartisabilmek.

bir alıntı ile bitireyim:

"sizi rahatsız etmeye geldim."
  • daha ilk yayılma zamanlarında bile dört ayrı fikre bölünmüş, belli bir standardı olmayan bir din hakkında kendinden emin bir şekilde kesin hükümler veren yazar. kendisine benzer düşüncede olan insan sayısı bir avuçtur bu ülkede ve diğer gruplar içerisinde kendisini kâfir veya sapkın olarak görenler de mevcuttur. o yüzden gaza gelip sağı solu tehdit etmesi falan bana artık sinek vızıltısından farksız geliyor.

ha tabi ülkemizde demokrasi var, ifade özgürlüğü var. laik bir ülkedeyiz zaten isteyen istediğini diyebiliyor. o yüzden bu arkadaşın sesinin kesilmeye çalışılmasına karşıyım, onu da belirteyim.

bu entryden sonraki entry'e binaen edit: yukarda dörde bölünme demişim, gündem nedeniyle yazdığım şeyi kontrol etmeye zamanım olmadı, üçe bölünme olacak o. ama dört ya da üç bir şey değişmiyor, tarih birbirlerini müslümanlık için katleden islam savaşçılarıyla dolu (örn: alevi - sünni).

ha bu arada tehdit olarak nitelendirdiğim entryler "yanacaksınız" temalı olanlar ki kendisi bu çeşit entryleri bolca yazıyor, yazmıyorum demesin.
  • "daha ilk yayılma zamanında bile dört ayrı fikre bölünmüş din."

sanırsam yazar sunnilik içindeki dört mezhepten bahsediyor... :) ama iddia oldukça eksik ve hatalı. şimdi sözlerinin hangisini düzelteyim?

1) islam ilk çıktığında bölünmedi.

2) islam tamamlandıktan 30-40 yıl sonra dörde bölünmedi, üçe bölündü. aliciler, muaviyeciler, hariciler. hariciler hariç olan bölünme de 'dini yorumlama' konusunda değil, politik bir ihtilaf sebebi ileydi. hepsi komple sünni ekolünden idiler.

3) dörde bölündüğünden kasıt sanırım hanefi şafii falan arkadaşın. :) sunniliğe dair dört mezhep islam'dan 200-300 yıl sonra ortaya çıktı. teşkilatlanması ise 400 yılı buldu. bu mezhepler arasındaki ihtilaflar birine kafir ve müslüman hükmü vermek gibi konularda değil, abdestin sırası, teyemmüm hükmü gibi 'küçük' meselelerde olmuştur.

"bunun gibi insanlar azdır."

fark etmez, doğruluğun ölçütü ne zaman sayı olmuş? buna rağmen ortak fikirlerde olduğum kişilerin az olmadığını belirtmek isterim. :)

"bu yüzden sağı solu tehdit etmesi bana cızıltı geliyor.."

ben hangi entry'mde herhangi birini tehdit etmişim? aksine düşüncemi belirtir geçerim. olabildiğince de sakin bir uslup kullanmaya çalışırım, özel mesajlarımı dolduranların %90'ı küfür ve hakaret yazmış olmasına rağmen!