şükela:  tümü | bugün
  • fethiyenin dodurga kentinin üzerine kurulduğu, likya uygarlığının yerleşmiş olduğu antik kentlerden biri. içinden mezartaşları çalınmış büyük boyutlarda mezarlar köyün girişinde bulunmaktadır. bu mezarların üzerinde mitolojik tanrı simgeleri olduğu iddia edilmekte, fakat günümüzde bazı antik yazılar dışında pek fazla ipucu bulunamamaktadır. antik kente ait, dodurga köyünün içinde bulunan, yıkık bir tiyatro ve başka kalıntılar da bulunmaktadır. çorak bir yapıya sahip olduğu görünmektedir, boğaziçi köyünün yaklaşık 150 metre yükseğinde, çevresindeki dağların arasındaki vadilere kurulmuştur.
  • likya yolu üzerinde. bu kadar iç içe geçmiş antik kent ve köy görmedim. köyün sokakları en az bin yıldır kullanılıyor gibi. gelip de konaklamak için fatma ablayı bulun mutlaka.
  • bir zamanlar krallar kraliçeler için yapılmış ihtişamlı anıt mezarların şimdi tavuk kümesi olarak kullanıldığı likya kenti/mezarlığı. tüm mezarlar delik deşik ve yağmacılar tarafından paramparça edilmiş bir halde. herhangi bir restorasyon söz konusu değil. taşlar her tarafa dağılmış ve bu bölgede yerleşim (köy) var. antik mezarlık olmuş köy.

    kalp şeklinde yontulmuş bir taş gördüm, araştırdığım kadarıyla bu antik dönemde kadını belirtmek için kullanılan bir sembolmüş ve bu bölgede bir prenses veya kraliçe mezarı olduğuna işaret ediyormuş.