• sosyal yaşam açısından almanya´nın batmanıdır.
  • kurulus tarihi 13.yy'a dayanan, 120000 civarinda nüfusa sahip, dümdüz almanyanin nadir daglik tepelik kentlerinden biri. üniversite kenti olarak taninir. frankfurt, köln ve düseldorf üçgeninin tam ortasindadir.
  • özlenen bir şehirdir siegen.
    rivayet edilir ki, bu şehir de yedi tepe üzerine kurulmuştur. boğazı yoktur ama boğaz köprüsüne nazire yapan dev köprüleri vardır ki dağları birbirine bağlar.
    yeşilin her tonunu görebileceğiniz, şahane bir doğası vardır.
    her daim yağmur yağar.
    almanya'nın önde gelen üniversitelerinden birine sahiptir ve üniversite kampusü de tepelerin birinin üzerindedir.
    dünyanın dört bir yanından gelmiş öğrencileri barındıran öğrenci yurdu pek bi eğlenceliydi zamanında, hala öyle midir bilmem...
    her köyün bir futbol takımı vardır. bu küçük şehrin hafta sonlarını anlamlandıran ve saha kenarında ekmek arası sosis yiyerek, bira içerek izlenen maçlar oynanır her pazar, keyiflidir.
  • kesinlikle üç yıl boyunca üniversite okunamayacak, sıkıcı şehir. eğer şansınız varsa başka bir şehri tercih edin. unutmadan, iş imkanları son derece kısıtlıdır bu şehirde.
  • 2012 yazında bir haftalık gözlemlerimi sizinle paylaşayım: şehre girer girmez yağmurun bıraktığı toprak kokusundan ben de nasibimi aldıktan sonra "iyi de burası rizeye benziyor.." tepkisini verdim. ha rizeye kaç basar söylemeye gerek yok tabi.

şehrin girişinde gördüğünüz büyükçene köprüler şehirler/eyaletler arası ulaşımı sağlayan dev otobanların parçaları. inanılmaz yüksek ve büyüktü gördüğümde sanırım ağzım yere düşmüştü hayranlıktan. platz olayını es geçmemişler her alman kenti gibi, ve her platzda olduğu gibi burada da bir türk kebapçısı bulmak çocuk oyuncağı.

bu şehre frankfurttan gelirkenki 9. neunkirchen bildiğiniz türk kasabası gibi. asıl ziyarete gittiğim akrabalarım da zaten bu tarafta yaşıyor. hafta sonları in cinin top attığı ev partilerinde insanların coştuğu bir şehir.

burada mimarlık okuyan biri ile konuşma fırsatım olmuştu bayağı hatrı sayılan bir üniversitesi varmış bu meslek dalında. üniversitesi de güzel soğuğu unutturan güzellikteydi bence. çok fazla türk öğrencinin ikamet ettiği bir şehir siegen. okula falan uğrarsanız kendi ülkenizden birini bulmanız pek zor değil. bilginize.
  • almanca zafer demek olan "sieg"'den gelmektedir. bu şehir maden şehridir zaten bu yüzden bir sürü maden işletmesi burada ikamet etmektedir.
    mekan itibariyle çok sade ve %90 savaştan sonra yeniden yapılanan bu yüzden tarihi eser fakiri sayılabilecek, fakat güzergah bakımından en şanslı şehirlerdendir. köln, düsseldorf, frankfurt, koblenz 2'şer saat yakınlarında olmasından başka, paris, amsterdam, brüksel gibi avrupa başkentlerine de maksimum 5 ila 7 saat uzaktadır. zira burada ikamet eden bir alman haftasonlarını çok zevkli geçirebilmektedir. şehrin doğu yakasında protestanlar bolca ikamet etmektedir.
    şehir merkezinde istasyonu, bir mcdonalds'ı ve bir de kaufland* bulunan pek şirin bir şehirdir.
    geisweid bölgesi çevresinde türkler ikamet etmekte hatta burada digitürk yayını olan bir deniz kafe ve meşhur dönercisi sema döner mevcuttur. bir diğer önemli merkezi weidenau'da bulunmaktadır.
    oberes schloss, untere schloss, bürbach olmak üzere 3 tane önemli öğrenci yurduna sahiptir. bundan başka aynı adlı üniversitesi kampüsünde yurtlar bulunmaktadır. siegen üniversitesi sosyal bilimler açısından fakir, ekonomi bölümü açısından orta seviyeli, mühendislik bölümü açısından oldukça yüksek seviyeli bir üniversitedir. bunun yanında toefl ile bünyesine alan, sadece ingilizce eğitim veren bir mekatronik bölümüne de sahiptir ve dünya tatlısı bir profesöre sahiptir.
    şehrin %50 gelir kaynağı öğrenciler sayesinde elde edilmektedir. zira üniversite öğrencisizlikten dolayı kapanma tehlikesinde olduğundan bol bol yabancı öğrenci almaktadır. hatta bu yüzden akademische auslandsamt** neredeyse rektörlükten daha çok söz sahibidir. bu yüzden şehirde çinliler, afrikalılar, polonyalılar cirit atmaktadır.
  • bir şehir başka şehirlere olan uzaklığıyla tanımlanıyorsa, o şehirde sosyal hayat boktandır.

siegen için de "köln'e x saat, frankfurt'a y saat" entirisini gördüğüm anda çaktım durumu. tam bir alman küçük şehriydi. o beklentiyle geldim ve yanılmadığımı gördüm.

bir sürü tepeler üzerine kurulmuş, bol bol yokuş çıktığınız, inanılmaz yeşil bir örtüyle kaplı, insanı sakinleştiren ponçik minik bir şehir. hayat yavaş ve stressiz akıyor. kafa dinlemek için harika bir yer.

kafa dağıtmak içinse emin değilim. koca üniversiteye rağmen şehirde gözle görülür bir hareket ve canlılık yok. tatlış büyük bir kasaba ruh hali var.
  • istanbuldan sonra gelince hınkk! tepkisini içten içe yaşatır size bu mini minnacık tatlı şehir. gerçi tepeleri istanbulu aratmıyor lakin bu kadar küçük daha dogrusu ıssız olacagını düşünmemiştim. siegendaki sözlük yazarları seve seve beni yeşillendirebilirler!
  • almanya'nin nordrhein westfalen eyaletine bagli 100000 civarinda nüfusa sahip sehridir.
    sehrin sitesine suradan, universitesine su adresten ulasilabilir.

siegen üniversitesi gectigimiz yil yapilan genis capli ögrenci alimiyla oldukca kalabaliklasmistir, kampüse cikan / kampüsten merkeze inen otobüslerde yer bulmak zordur. en yogun saatlerde 45 dakikadan fazla bos otobüs beklemeniz mümkündür.
    akademische auslandsamt bünyesindeki almanca kursu ve dsh sinavi ciddi anlamda zordur, yogun calisma gerektirir.
    betriebswirtschaftslehre bölümü asiri kalabaliktir, derslerde oturacak yer bulamazsiniz.
    maschinenbau ve ona bagli wirtschaftsingenieurwesen bölümleri oldukca zordur. makine elemanlari, matematik ve mekanik dersleriyle iyice silkelenen ögrencilerin neredeyse yarisi okulu birakir. ögrenim süresi alti dönem/üc yil olarak gecer ancak bu sürede yukaridaki iki bölümden mezun olmak hayaldir.

sehir merkezi kalabalik ögrenci nüfusuna ragmen kücüktür. kahvenizi icip arkadaslarinizla takilabileceginiz güzel mekan sayisi oldukca sinirlidir. cuma ve cumartesi aksamlari özellikle cafe-bar celona'da yer bulabilmek imkansiza yakindir. bu nedenle oberstadt civarindaki cafeler daha kücük ama daha tercih edilesidir. bir de merkezden yürüme mesafesi 15 dakika uzaklikta cafe del sol vardir, sakindir, güzeldir.
    louisiana'nin hamburgerleri gayet basarilidir, tavsiye edilir.
    tatli, pasta, cikolata cesitlerinin en güzelleri naschwerk'te bulunur.
    sahsi fikrim olmakla birlikte en güzel dondurma city galerie'nin hemen girisindeki minik italyan dükkanindan alinir.
    türk restoranlari dönercilerle sinirlidir, neredeyse hicbirinin digerinden farki yoktur.
    oberstadt-cafe flocke de jazz aksamlari yapilir, bar camelot'da sik sik gruplar sahne alir.
    yaz aksamlari her carsamba unteres schloss'da ücretsiz acik hava konserleri düzenlenir.
    sehrin tek sinemasi olan cinestar'da (türk filmleri disinda) orjinal dilde film izleyemezsiniz, hepsi almanca dublajlidir.
    oberstadt'taki kaleleri disinda tarihi eser ne yazik ki yoktur, kentin büyük cogunlugu yeni yapilardan olusur.
    almanyanin her sehrinde ayni durum var midir bilemiyorum ama burada ölmüyorsaniz, randevusuz aile doktorunuzu bile göremezsiniz. basit bir kontrol icin bile 6 ay sonrasina ancak randevu alabilmisligim vardir.
    hava her daim yagar. senenin 6 ayi yerde diz boyu kar görülebilir, nisan ayinda kar firtinasi ile saskina dönülebilir. yazin yagmur yoksa bile hava kapalidir. günesli - sicak günler cok nadir oldugundan böyle günleri kimse evde gecirmez, deyim yerindeyse insanlar sokaklara dökülür. oldum olasi sicaktan sikayet eden biri olmamisimdir ama siegen bana günesin kiymetini ögreten sehirdir.
  • almanya'nın nordrheinwestfalen bölgesinde bulunan köln'e arabayla 1 saat, trenle 2 saat uzaklıkta bulunan üniversite şehiri. almanya'nın en çok yağmur alan şehirlerindendir.

zamanında demir madenleri olduğu için ünlüymüş ama ikinci dünya savaşında ruslar tarafından bombalanarak harap olmuş.

tren istasyonunun 55'e kadar peron numarası vardır. lakin bu peronlar 1-2-3-4-54-55 olarak gitmektedir
hesabın var mı? giriş yap