şükela:  tümü | bugün soru sor
 • alman yazar.
  1926 yılında doğu almanyada doğmuş, halen hayatta olan, alman edebiyatının önemli isimlerindendir.
  roman, deneme, hikaye, radyo ve sahne için tiyatro oyunları yazmıştır.
  bazı eserleri, türkçe de dahil olmak üzere 30 dile çevrilmiştir.
 • (bkz: gözbağı)
 • 1926 prusya doğumlu gazeteci/ yazar. çağdaş romanın öncülerinden olan lenz 1961 yılında almanya'nın saygın ödüllerinden olan bremen edebiyat ödülü almıştır.

  (bkz: isgal altinda)
 • 1926'da doğu prusya'daki lyck'de doğdu. askerliğini 1943-1945 yılları arasında donanmada yaptı. 2. dünya savaşı'nın bitiminden kısa süre önce danimarka'ya kaçarken, ingilizlere esir düştü. savaştan sonra serbest bırakıldı. 1946-1950 arasında hamburg üniversitesi'nde felsefe, ingiliz dili ve edebiyatı ve edebiyat bilimi eğitimi aldı. öğrenimini yarıda keserek die welt gazetesinde haber muhabirliği yaptı, ardından yine aynı gazetede kültür ve edebiyat sayfası sorumlusu olarak çalıştı. yazarlık yaşamına 1951 yılında başladı.
  1952'de nazilerin zarar verdiği alman diline ve edebiyatına eski saygınlığını kazandırmak amacıyla kurulan ve yazarın toplumsal yükümlülüğünü vurgulayan edebiyat topluluğu grup 47'ye katıldı. günter grass'la birlikte spd (alman sosyal demokrat partisi) saflarına katıldı ve willy brandt'ın doğu politikasını destekledi. 1970'de willy brandt'ın daveti üzerine, almanya-polonya antlaşması'nın imzalanması vesilesiyle günter grass'la birlikte varşova'ya gitti. 1973'te alman dil ve edebiyat akademisi üyeliğine seçildi.
  roman, deneme, öykü dallarında ürün veren, radyo ve sahne için tiyatro oyunları yazan siegfried lenz, pek çok saygın ödüle değer görüldü. aldığı önemli ödüller arasında 1961 bremen edebiyat ödülü, 1979 andreas gryphius ödülü, 1984 thomas mann ödülü, 1988 alman yayıncılar ve kitapçılar birliği barış ödülü ile 1999 frankfurt şehri goethe ödülü sayılabilir. son olarak 2003'te johann wolfgang von goethe altın madalyası ile onurlandırılan yazarın yapıtları bugüne kadar türkçe de dahil olmak üzere otuzdan fazla dile çevrildi.
  siegfried lenz, savaş sonrası alman edebiyatının en önemli yazarlarındandır ve çağdaş romanın öncülerinden sayılmaktadır. lenz, hamburg ve leböllykke'de (danimarka) yaşıyor.

  *can yayınları, ekmek ve oyunlar kitabından aldım bu yazıyı.
 • ikinci dünya savaşı sonrası almanyası'nın en tanınmış anlatıcılarından biriydi siegfried lenz.
  7 ekim 2014'te vefat etti.

  hatırımda kalan en özlü deyişi:
  "alle müssen irgendetwas aushalten."

  meâl-i şerifi;
  "her birimiz mutlaka bir şeylere katlanmak zorundayız."