şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu senenin ikincisi ve ucuncusu olan mimar sinanli dostlar icin
  (bkz: pinar unker)
  (bkz: cigdem soyarslan)

  birinci ise ankaradan
  (bkz: mehmet utku kuzuluk)

  mansiyon:
  (bkz: demet tugcu)

  onceki senelerin birincileri,

  2005
  1. pınar yıldırım
  2. asude karayavuz
  3. murat cem orhan
  mansiyon: erkut cantürk

  2004
  1. hale soner
  2. tülay uyar
  3. çiğdem öykü şensöz

  2003
  1. şafak güç
  2. erdem erdoğan
  3. melih tepretmez
  mansiyon: mehlika karadeniz

  2002
  1. cenk bıyık
  2. nejat işık belen
  3. orhan yıldız
  mansiyon: aslı yeşil / cem beran sertkaya

  2001
  1. elif uçkan
  2. ayşen zülfikar
  3. burçin çilingir
  mansiyon: ayşegül kargıner

  2000
  1. ari edirne
  2. perihan nayır
  3. zibelhan dağdelen

  1998
  1. burak bilgili
 • bugun finali yapilan 10uncu siemens opera yarismasi sonucunda

  1inci ozgecan gencer
  2inci sirel yakupoglu oldu.
  3unculugu nesrin gonuldag ile sureyya x paylastilar (soyadini hatirlayamadim sureyya hanimin, editleyecegim)
  mansiyonu ise fuat kilic arslan kazandi.
 • siemens bu yarışması kapsamında ve de sanırım 10. yıl şerefine iki de kitap çıkardı. bunlardan birincisi jean grundy fanelli'nin herkes için opera kitabı. kitabın ismi her ne kadar basit bir "opera kılavuzu" çağrışımı yapsa da aslında doğru düzgün bir bir "opera tarihi" kitabı. ve türkçe'deki en bilinen ve neredeyse tek kaynak olan ve eserlerin konu özetlerine ağırlık veren cevat memduh altar'ın çalışmasına göre epey ufuk açıcı ve ayrım çizgilerini daha derli toplu gösteriyor. bir de tabii faruk yener’in konu özetlerini verdiği 100 opera’sı var.

  rahat bir dille operanın kısa tarihini örneklerle anlatan fanelli, operanın tarihini ortaya çıkışından, ve operanın ilk öncüleri sayabileceğimiz türlerden başlayarak inceliyor. kitap operanın nasıl gelişip budaklandığını, tarihî, edebî ve teolojik olarak hangi kaynaklardan beslendiğini; müzik, dram, metin arasındaki ilişkiyi, seyirci tutumunu, sahnenin nasıl değiştiğini anlatıyor.

  kitabın bir başka özelliği de operayı oluşturan müzik formlarının biçimsel değişimini, bestecilere özgü farklılıkları incelemesi. kitabın sonunda ayrıca türkçe edisyona has olmak üzere opera konusunda bir kısa sözlük ve yeni başlayanlar için bir dinleme listesi de bulunuyor ki bize hazırlayanın eline sağlık demek düşüyor.

  ikinci kitap da yarışmanın on yıllık macerasını anlatan-kısa bir tarihçe. kitap, yarışmaya bugüne kadar katılanların tam listesi, yıl yıl yarışmada neler olduğu, yurt dışında çeşitli merkezlerde sanat yönetmenliği yapan jüri üyelerinin genç yarışmacılar ve türk operasıyla ilgili fikirleri gibi konulara yer veriyor.
 • siemens'in genç opera sanatçılarını desteklemek amacıyla düzenlediği türkiye'nin tek ulusal "opera yarışması" 11. yılında.

  siemens opera yarışması'nın kazananları bu yıl da yurt dışında opera eğitimi alma şansını yakalıyor. "opera yarışması" ile siemens, dünya sahnelerine yeni sesler kazandırıyor.

  siemens’in onbir yıldır aralıksız düzenlediği, opera severlerin yakından takip ettiği siemens opera yarışması’na başvurular alınmaya başlandı.
  her yıl genç ve amatör opera sanatçılarının kıyasıya rekabetine sahne olan ve dinleyiciler için bir müzik ziyafetine dönüşen yarışmaya
  29 mayıs 2009 tarihine kadar başvurulunabilir.

  ön elemeleri 3 haziran 2009'da yapılacak yarışmanın yarı finali 4 haziran 2009, finali ise 5 haziran 2009’da gerçekleştirilecek.
  sonuçlar 6 haziran 2009 akşamı dereceye giren sanatçıların sahne alacağı ödül töreninde açıklanacak.

  bilgi için:

  www.siemens.com.tr/opera

  tel: +90 216 459 24 71 / +90 216 459 36 43
 • bu yıl 13.sü düzenlenen yarışmanın birincisi deü sahne sanatları opera son sınıf öğrencisi mezzosoprano hatice zeliha kökcek olmuştur.
 • başvuru tarihi 12 mayıs'ta son bulacak olan yarışmadır.

  http://www.siemens.com.tr/…ismasi/basvuru_kosullari
 • bu sene 20.si düzenlenen yarışmada
  birinciliği barış yavuz
  ikinciliği beren kader fidan
  üçüncülüğü ise berk dalkılıç kazandı.