şükela:  tümü | bugün
  • 5 yıl önce evlendiğimde son teknoloji ve kalitelidir diye alıp da 5. yılın sonunda büyük hayal kırıklığı ve pişmanlık yaşatmıştır.

5 yıldır kullandığım siemens iq700 modeli çamaşır makinesi geçen hafta f57 kodlu hatayı verdi ve durdu. cihazın garantisi de bitmişti. bu problemin giderilmesi için teknik servisi çağırdığımızda teknik servis ana kartın yanmış olduğunu ve yeni kartın 750 tl’ye mal olacağını ve garantisi bittikten sonra bu makinelerde muhtemelen motorda kısa süre içinde problem yaşanabileceğini söyleyerek yeni bir makine almamızı önerdi. bunun için de uygun fiyata kampanyaları olduğunu söyledi. ben de ustaya açıkçası şunu sordum: "o zaman neden siemens aldım? neden çok daha uygun fiyata arçelik, vestel, regal ya da altus almadım? madem yeni makine alacağım bu makineyi bildiğiniz çöpe mi atacağım?" usta da garanti bittikten sonra bozulmaların başladığını ve yapabileceği bir şey olmadığını söyledi. o sırada gözümün önüne hem annemin hem de kayınvalidemin 20 yıl kullandığı arçelik marka çamaşır makineleri geldi... tam 20 yıl, önce evde, sonra yazlıkta sonra da ihtiyacı olan birine verilerek kullanılmaya devam ediyorlardı... ama ben müthiş alman teknolojisi siemens çamaşır makinemi kapının önüne koymaya zorlanıyordum ya da 750 tl vererek, motorun bozulacağı günü beklemeye...

yaptığımız itiraz ve şikayet sonrası sağolsun siemens ekibi 150 tl indirim yaparak 600 tl'ye kartı değiştirebileceğimizi söylediler. ama bir araştırdık ki bu hata kullanıcı hatası vs değil, makinelerinde kronik olarak çıkan ve hemen herkesin karşılaştığı bir hata. fakat siemens bunun sorumluluğunu alıp ücretsiz değiştirmiyor, üstüne üstlük bizim tekrar bir siemens makine alabileceğimizi düşünüyor.

işin özü, bıktım artık firmaların açık gözlülüğünden, aymazlığından ve müşterilerini keriz yerine koymalarından. şu an piyasa değeri 2700 tl olan bu model çamaşır makinesini yaptırmak yerine belki de yarı fiyatından biraz fazlaya arçelik almayı düşünüyorum. biliyorum belki 20 yıl kullanamayacağım ama en azından arıza verdiğinde "acaba bu sefer ne kadar geçirecekler" diye düşünmeyeceğim..