şükela:  tümü | bugün soru sor
 • albümün* en karamsar en ağır şarkısı. ancak albüm en güzelini seçemeyecek kadar güzel. van gogh'un, sien, boya ve absent tutkusunun kedere yansımış hali. aksın boyalar aksın!
  *
  anlatamam içimdekileri
  korkarsın kaçarsın
  ve hiç istemem üzülmeni
  merak etme pisliği
  laflarım ağır gelir
  hikayem kasvetlidir
  mutlu günün devrilir
  yerine keder gelir
  keder gelir
  keder gelir
  siyah saçlı çıplak kadın
  önünde duruyorum
  içine çekme beni
  öğrenme hikayemi
  tutarım içimdekini
  bırakmam azgın iti
  laflarım çürük gibi
  kusarım sessizliği
  sessizliği
  sessizliği
  kusarım sessizliği

  o siyah saçlı çıplak kadının koynuna girip çıkarken sen
  yuttuğun boyaları rengarenk kusarken sen
  absent göllerinde uçan balıklarla yüzerken sen
  adına keder dediğin kadının adıymış sien

  anlat bize sen anlat
  anlat bize sen anlat..
  aksın boyalar aksın
 • korhan futacı ve kara orkestra'dan bir şarkı. albümün yedinci şarkısı ve dört dakika kırk saniye uzunluğunda. nesnel olarak bu kadar işte. öznel olarak ise şarkının isminin gittiği yer mi, yoksa depresif ve huzursuz hali mi daha değerli seçemedim. seçebildiğim en önemli şey güzelliği.
 • sözlükte şahsımı en fazla şaşırtan şarkı. böylesine etkili bir şarkının buralarda yeteri kadar ilgi görmemesi çok tuhaf.

  ayrıca dinleyecek olanlara not: 4-5 tekrar falan yapmayın. mümkünse 2 taneden sonra bırakıp başka şarkıya geçin. sarıp üst üste dinleyince kötü oluyor. zaten 2 senedir dinleyenler hak vermiştir bana burayı okuyunca.
 • yaklasik iki senedir dinledigim ve üzerimde hala ilk günkü gibi etkisini birakabilen nadir parcalardan bir tanesi. nasil bir ruh hali, nasil bir yaraticilikla bestelenip calinmissa.. esi benzeri yok dedigim korhan futaci ve kara orkestra 'nin eseri.
 • dream tv'de yayınlanan evdeki ses programı röportajında sevgili korhan futacının van gogha ithafen yazdığını öğrendiğimiz şarkı.

  [http://www.youtube.com/…eature=youtube_gdata_player http://www.youtube.com/…eature=youtube_gdata_player]
 • vincent van gogh'un bir süre birlikte yaşadığı;ona modellik yapan kimsesiz fahişe.vincent kardeşi theo'nun baskısıyla sienden ayrılmıştır.ayrıca (bkz: #9272557)
 • gerçek adı maria hoornk olan, sien lakabıyla tanınan,
  bir çocuk annesi, alkolik fahişe.
  van gogh'un babasının baskısı nedeniyle ayrıldığı güzel aşk.
 • bir sarki degildir oyle olsa sıkılınır, her yerde çalmaz, bu bakımdan bir tur imdat çekici gibidir. hani boğazına kadar dolar, bağırmak istersin ya bu guzel eserle bunu yaparsın.
 • 4 dakika 39 saniyeye sığmayan şarkı. doyamıyorum.

  o siyah saçlı çıplak kadının koynuna girip çıkarken sen
  yuttuğun boyaları rengarenk kusarken sen
  absent göllerinde uçan balıklarla yüzerken sen
  adına keder dediğin kadının adıymış sien
 • en büyük takıntımdır. bu takıntının yegane sebebi de korhan futacı

  van gogh resime yeni başladığı zamanlarda lahey şehrinde yaşayan kuzeninin yanına taşınır. kuzeni de aynı zamanda bir ressamdır. van gogh'un abisine yazdığı mektuplardan okuduğumuz kadarıyla kuzeninin kendisini resim konusunda cesaretlendirdiği ve kendisine stüdyo ile boyalar için para verdiğini okuyoruz.

  yine aynı dönemdeki mektuplarda van gogh'un sanrılarının başladığını görüyoruz. bu dönem içerisinde kuzeni ile arası bozuluyor. bunun da sien'e yani clasina maria hoornik'e bağlı olduğu düşünülmekte.

  gogh bir kış gecesi caddede yürüyen hamile bir kadın ile tanışıyor. bu hamile kadını "kocası tarafından terk edilmiş sefil durumda" biri olarak tanımlıyor mektubunda. kadına yardımda bulunmak isteyen gogh parası olmadığı için kadınla evini ve yemeğini paylaşıyor. bu iki yıla yakın süreçte sien'i modeli olarak kullanıyor. ve ortaya en güzel kara kalem çalışması sorrow(keder) ortaya çıkıyor.

  sien zührevi hastalıklara sahip bir kadındı, sürekli tedavi görmekteydi. gogh bu tedaviyi evlenirlerse daha iyi uygulayacağı fikrine kapıldı. mektuplarında abisine; sien'in ona çok bağlı olduğunu, kadının parası olmasa bile çalışmalarında modellik yaptığını bunun da ona para kazandırdığını ve bu hayatta bir kere evlenebileceğinin doğru kişinin de sien olduğunu anlatmakta.

  bu mektuplardan sonra gogh'un hem babası hem de abisi bu olaya müdahale ediyor ve zorla sien ile gogh'u ayırıyor. bu iki yıllık ilişki gogh'un hayatında "aile" anlamındaki tek ilişkidir.

  gogh'dan ayrıldıktan sonra sien kızını annesine oğlunu da kardeşine veriyor ve hayat kadınlığına geri dönüyor. oğlu büyüdükten sonra da babasının van gogh olduğuna dair iddialar atıyor ortaya, fakat tarihlerden dolayı doğruluğu hiçbir zaman kanıtlanamıyor. yaptığı bir sonraki evlilikten 3 yıl sonra schelde nehri'nde kendi hayatına son veriyor.

  ve bunun üzerine söylenecek en güzel şeyi söylüyor korhan;

  "o siyah saçlı çıplak kadının koynuna girip çıkarken sen
  yuttuğun boyaları rengarenk kusarken sen"