• netflix reklamlarında görüp izlediğim film. sonunda karakterlerden birine fena şekilde sinirlendiğim film. film olduğunu unutmasam iyi olurdu aslında ama napalım bir kere sinirlendim.

--- spoiler ---

sierra bunu haketmiyordu. hayır tabi ki öyle olduğu için değil böyle büyük bir kötülük yapıp veronica'yı rezil edip sonra da mutlu sonu haketmiyordu. en azından şöyle bir yıl acı çekip, kilo vermeye çalışarak bir şeyler yazarak öyle çıkmalıydı karşılarına.çocuk da geçti borun pazarı sür eşeğini sierra hanım demeliydi. burda iyi olan biri varsa daha zor bir hayatı olan veronica.
    --- spoiler ---
  • gerçek dünya'da bir kaybedensin sierra maalesef.
    boş gaz vermeye yönelik ama itiraf etmem gerekirse eğlenceli film.
  • instagram'da sürekli reklamının çıkmasının ardından, hazır boşluk bulmuşken izleyeyim dediğim bir netflix filmi. tipik bir gençlik filmi aslında, bu konuda çekilmiş yüzlerce filmden sadece bir tanesi.

--- spoiler ---

dünyanın neresine giderseniz gidin; hiçbir yerde, hiçbir zaman, bu şekilde gelişen bir olay bu şekilde sonuçlanmaz. dünyanın hiçbir yerinde, sierra gibi bir kız -özellikle de yaptıklarından sonra- asla geri dönülüp de tercih edilmez. hele ki jamey gibi biri tarafından. yok yani yok. kimse beni buna inandıramaz.

o yüzden, sadece bu film için söylemiyorum, mutlu son sevdanızdan vazgeçin sevgili yapımcılarım. biraz gerçekçi olun. rica ediyorum. yine mutlu son gördüm, keyfim kaçtı. bu filmin sonu mutlu bitmemeliydi, çünkü gerçek hayatta bitmez.

daha entry'yi girmeden linç yiyecek olmanın hissi dört bir yanımı sardı. buyurun gelsin. veronica gibi olsaydım bu kafada olmazdım muhtemelen, sierra'yı anlıyoruz da konuşuyoruz.

--- spoiler ---

saygılar ve sevgiler.
  • sevgili netflix, son 1 aydır (belki de daha fazla süredir) instagram feed'imde bu filmin ve to all the boys i've loved before'un reklamlarını gösterdiği için önce to all the boys'u ve dün de bu filmi izledim.

to all the boys, insanın içini açan bir romantik komedi iken (bir sürü saçma sapan liseli ergenlerin hareketleri insanı güldürüyor evet), sierra çok daha ciddi bir sıkıntıyı ele alıyor: güzel olmadığını düşünen, biraz kilolu ve zeki kız, zekasının ondan daha geride (yoo aslında öyle değil ama öyle yansıtılan) olduğu yansıtılan güzel ponpon kız, futbol takımının yakışıklı ama bir o kadar da şirin (ve akıllı olduğunu gördüğümüz) oyun kurucusu ve zeki kızın kendisi kadar zeki minnak siyahi arkadaşı.

buradan sonrası spoiler:
    --- spoiler ---

güzel kız veronica, pislik yapmak için kendisinden hoşlanan ama ezik olarak addettiği jamey'e bir diğer ezik olarak gördüğü sierra'nın numarasını veriyor sanki kendi numarasıymış gibi. sonra sierra ve jamey mesajlaşmaya başlıyor.

filmde bu ikilinin arasındaki flörtleşmeye kayan yazışma ve konuşmalar fazla basit kaçmış. ne jamey'nin tavanındaki yıldızlardan onun felsefeden iyi anladığını çıkarabiliriz ne de sierra'nın fil fotoğrafı göndermesinden onun aşırı esprili olduğunu anlayabiliriz.

ayrıca dünyanın neresinde olursanız olun, böyle bir durumla karşılaşan hangi "veronica" ya da hangi "jamey" kendilerine yapılmış böyle büyük bir kötülüğü bu kadar kolay affeder ve bir şarkı sayesinde her şey yoluna girer? tipik hollywood klişelerinden sıyrılmış biraz daha farklı bir şey beklerdim.

neyse ki başroldeki dört oyuncu o kadar sempatik oynuyorlardı ki, filmi kurtarmışlar. yoksa tekrar izlenecek gibi bir film değil.

--- spoiler ---

üzgünüm netflix ama bu filme puanım 4.5/10. o da sırf oyunculuklar için...
  • ergen dizilerine sardığım müthiş günlerde, kendimi öldürmek yerine açıp izlediğim klişe film. klişeyle ölmek de mümkün ama son sahnedeki beste için vazgeçtim. bu tarz filmleri ergenlere izletmek lazım gaz verme açısından. ama aynı sonu asla göremeyeceklerini belirtmeyeceğiz tabi ki. güzel, yerine göre akıllı ponpon kız yerine; şişman, bencil nietzche okuyan çirkin kız he mi ? he anam. onlarda öyledir belki bilemiyoruz.
  • filme tek kalite katan sunflower şarkısı. tabi arada farklı olarak oscar wilde'dan dorian gray'in portresi'nin yorumlanması hoşuma da gitmedi değil.

--- spoiler ---

off sierraaa of. zekisin, sesin güzel, mutlu bir ailen var hala tek derdinnnn ergenin birinin karşısına çıkamamak. 'la bu kadar uğraşacağına bildiğimız kadarıyla sağlık sorunun yok gırtlağa bir dur de. makyaj videoları izle. git bir üst baş al . pehh

--- spoiler ---
  • cyrano de bergerac'la pek az benzerligi bulunan vakit oldurmelik film. tam vakit oldurmelik ama "canim hicbir sey yapmak istemiyor, kendimi mi oldureyim yoksa film izleyim vakit gecsin" diye dusunuyorsaniz, keyifli izlemelik.

--- spoiler ---

ve sonuc olarak, filmin sonu, her ne kadar anasi babasi ozguven pompalasa da " hep cok guzel oldugumu soyluyorsunuz ama ben cok sismanim, siz beni anlayamazsiniz tamam mi!!" diyen bir ergene baglanmis. oysa, vermek istedigi mesajla ilintili olarak ben soyle bir senaryoyu daha makul bulurdum: kizimiz, kendisinin veronica sanildigini anladigi anla, "ha slm ben sierra" diye gercegi aciklar, cocuk kizimizi istemez ancak olaylar gelisir ve esas oglanimiz, kizimizin, muthis ozguvenini, kisiligini ve espri yetenegini, veronica'nin guzelligine tercih eder. tabii kizimiz ne yapar? "yalniz ben secilmem cnm secerim:s" diye yoluna devam eder ve cocuk da kendisinin secici merci olmadigini anlar "ya ben ne salak insanmisim" falan der. of, hayatin bu sekilde yurumesini cok istiyorum gercekten.

--- spoiler ---

hayat cok kaos. yasasin, duz insanlar!
  • netflix'in sağlam bir reklam çalışması yaptığının kanıtlarından biri. neredeyse tüm izleyenler gibi bende ınstagram ve youtube'dan reklamını göre göre merak ettim ve izledim. beğendim de yani klasik ergen filmi izlerken çok yükseğe koymamak gerek çıtayı.

farklı olarak ilk defa baştan sona gerçek bir şişman başroldu ve sonradan zayıflamadı. birde tüm karakterlerde en az bir konuda duyarlılık vardı.

filme dair en beğendiğim şey ise sunflower şarkısı. gerçekten çok hoş bir şarkı.
  • çok tatlı bir şarkısı olan, sıkılmadan izlediğim film.
  • en sevdiğim oyun olan cyrano de bergerac'tan esinlendiğini öğrenmemle tüm dikkatimi üzerine çeken ve stranger things'in güme giden cânım barbara'sının başrolünü oynadığı, netflix'in yeni gençlik filmi. hemen bir koşu izleyip işbu entry'yi editleyeceğim.

ilk beş dk editi: cyrano'mla alakası yok. cyrano'da kötü/itici vs. diye nitelendirebileceğimiz hiçbir karakter yoktu. sırf bi mektup ayağına cyrano'yla bağdaştırılamaz. bakalım nereye varacak...

bitirdim editi: sadece ufacık bir belki esinlenme söz konusu, yoksa müthiş özgüvenli cyrano'yla bu ciddi ezik sierra'yı özdeşleştirmek ne cüret olurdu. güzel bir chick flick. izlerken 16 yaşıma döndüm. en sevdiğim dizinin* en sevmediğim karakterini* oynayan chrissy metz'in de filmde yer alması yüzümü güldürdü.
hesabın var mı? giriş yap