şükela:  tümü | bugün
 • inter'in futbolcusu mohamed kallon'un anayurdu.spor gazetelerinde sık sık "sierra leoneli gol ayağı" tamlamalarını okuruz.
 • (bkz: sergio leone)
 • türkçe anlamı, aslan dağı olan afrika ülkesi. bu ismi denizden bakıldığında dağların aslan şekline benziyor olmasından dolayı almıştır.
 • (bkz: banana island)
 • uzaktan sevilebilecek ülkelerden biri. haritada çok hoş duruyor ama sokaklarında yürümek cidi cesaret ister.
 • eski ingiliz sömürgesi olduğu için resmi dili ingilizce. birde 5 milyon insan yaşıyor. telefon kodu da 232.
 • 2005 yılının başlarında kıbrısta heyecan yaratmış bir ülkedir. şöyle ki;

  kıbrıs referandumu yenile geride bırakmıştır. dünya ile bütünleşmek isteyen kuzey kıbrıs halkı güney kıbrıs'ın annan planına hayır demesi ile bu şansını kaybetmiş, hiç bir siyasi haritada yer alamaz konumunu kısa bir aradan sonra yeniden kabullenmiştir. kuzey kıbrıs ile doğrudan ilişkilerin başlamasını savunan avrupa birliği 25 üyesinden biri olan kıbrıs cumhuriyetinin vetosu nedeni ile bunu gerçekleştiremez. bu esnada türkiye cumhuriyeti uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye başladığından kuzey kıbrısla gerçekleştiremediği bir çok etkinliği kıbrıs cumhuriyeti ile gerçekleştirmek için zor bir süreçten geçmektedir. derken bir gün kuzey'in sakinleri gazetelerinde bir haber görür; "müslüman kıbrıslıtürk halkı bize güvenebilir"!. demeci veren şahsiyet sierra leone dışişleri bakanıdır ve kktcyi tanıyacağı yönünde kuzey kıbrıs halkına garanti vermektedir! o gün herkes buruk bir sevinçle dolar; küçük de olsa, ekonomisi kötü de olsa, avrupa dışında da olsa bir ülke onu tanıyacaktır. en azından dünya üzerindeki bir ülke onun farkına varmıştır!

  günler geçer. yeni gazeteler basılır ve yeni demeçler verilir;
  "sierra leone uluslararası yükümlülükleri ihlal etmeyen ve saygı duyan bir devlettir" ..bir rüya daha biter. gerçeğin her yerde gerçek olduğu bir kez daha anlaşılır.

  bu esnada bir kuzey kıbrıs takımı ile maç yapması halinde fifa tarafından cezalandırılacak olan trabzonspor rum takımı famagustaya 3-1 mağlup olmuştur.

  sürer gider...
 • ramazan ozturk un kirilma noktasi adli programinda bu hafta gittigi yer. ruf askerlerinin bu bolgeye girip kendilerine asker toplamaya calistiklari asker olmak istemeyenlerin kollarini, bacaklarini acimasizca kesip oylece biraktiklari, 100 gun icinde 2.000 kisinin oldugu, elmas yatagi ayni zamanda dunyanin en fakir ulkesidir. bu askerlerden korkup onlara katilmayi kabul edenlere esrar vererek uyusturup kendi halkini oldurten, kadinlarina tecavuz ettiren bu ruf askerlerinin cogu simdilerde halkin icinde yasamaktadir. sierra leone halki bunlarin bu sekilde iclerinde yasamalarini kabul etmek zorunda birakilmistir. bu olaylar cok uzun yilar once degil 1998-1999 yillarinda olmustur. ama nedense kimsenin ruhu duymamistir. yaklasik 3 yil oncede bu kimsenin nedenini bilmedigi (!) ic savas bitmistir. gunde 1 dolar kazanabilmek icin 8 saat tas kirmak ya da kum ayiklamanin gerektigi icler acisi bir afrika ulkesidir.
 • birleşmiş milletlerin 12 yıl boyunca yaşanan insan katliamına gıkını çıkarmadığı ülkedir. birlesmis milletler in israil i kinayamamasi durumu, bunun yanında pek masumane kalır.ayrıca, ilginçtir ki birleşmiş milletlerin askerleri ülkeden çekilmeden amerika kocaman, kale gibi bir elçilik binası yapmak için kolları sıvamıştır. elmasın kokusu pek cazip gelmiş olsa gerek...

hesabın var mı? giriş yap