• yaşamın en güzel denklemi.
    edit: uzunca bir süre düşündükten sonra şu sonuca vardım: insanlardan bir beklentiye girmeyin. ama kendi yaptığınız eylemlerden beklentide bulunmak en doğal hakkınız.
  • adı mutluluk mu, yoksa huzur mu olur bilemiyorum ama çok doğru bir tespittir.

bir insanın beklentilerini azaltarak yaşaması elbette ki en sağlıklısıdır, ama beklentilere sebep olanlar da mümkünse anlık duygularla hareket etmemeli ve o duygu yoğunluğuna sebep olmamalıdır. ben mesela böyle bir durumla karşılaştığımda ister istemez üzülmeye başlar ve içimden bir sürü sebep ararım. sanırım içimdeki duygunun yoğunlunu sahiplendiğim için ne olursa olsun o duyguya tüm benliğimi açarım. önünü, arkasını, sağını ya da solunu düşünmem. fakat insanlar genelikle değişir ve üzülüp üzülmediğiniz sadece teferruat olur. çünkü herkes kendinden tarafadır bu dünyada, her şey işlerine gelmediğiniz tek bir eksiğinize ya da olmazınıza bakar.

ya da sadece önemsizsinizdir belki en başından beri, anlık açılan bir kış güneşinin aydınlığına aldanmış öylesine birisinizdir belki.
  • sıfır beklenti sonsuz mutluluk mu?
    sıfır beklenti, sonsuz mallıktır. eğer ,birinden sıfır beklenti içindeyseniz o kişi sizin için sıfır, demektir.
    varlığın, yokluğun bir, demektir,
  • beklentiyi sıfırlamak oldukça zordur. onun yerine oldukça beklentiyi minimize etmeli. minimize etmek ile mutluluk arasında kesinlikle ters orantı var.
    beklentiler, hayal kırıklıklarına yol açıyor; onlar da mutsuzluğa.

mutlu olmak, düşündüğümüzden çok daha kolay..
  • klişe kişisel gelişim kitapları zırvası. size ümit satıp köşeyi dönenlere kapılmayınız; zira bizleri üzen şeyler yalnızca beklentilerimizden kaynaklanmaz. mutluluk da mutsuzluk da ilelebet değildir.
  • beklentisiz yaşarken bile beklentiye giriyor insan. beklentim yok öyleyse mutlu olacağım buna en basit örnektir
  • bir budizm öğretisi sayılabilir. arzu etmeyi bırakırsan acı da çekmezsin diyor sayın buda. mutluluğu bilmem ama huzur garanti.
  • evet, doğru. ama bir yan etkisi var. bir reklam vardı. magnum dondurmanın, kızgın kumlardan serin sulara. beklenti yoksa o haz da olmuyor işte. kızgın kumlardan serin suya atlayip, ok feraladim diyorsun. özetle sıfir beklenti, ortalama mutluluk.
  • gerçekten var böyle bir şey. sonsuz mutluluk olmasa da sonsuz huzur olur ama sonsuz huzurunuz olduğu için sonsuz mutluluğunuz da olabilir hem de kendiliğinden. aslında sıfır beklentinin yanı sıra hayatla barışık olmak, karamsar olmamak yeterli. biraz da bir şeyleri dert etmemek lazım. her şey olacağına varıyor.
  • “hiç kimsenin ilgisine ihtiyaç duymadığın gün olgunlaşırsın. hiç kimseden beklentiye girmediğin gün yara almazsın. hiç kimseye bağımlı kalmazsan kazanırsın.” der osho. sabahattin ali destekler: "bu hayatta mutlu olmanın yolu, beklentiyi düşük tutmaktır. yoksa kanadın vurulmuş kuşa dönersin."
hesabın var mı? giriş yap