şükela:  tümü | bugün
  • yakın zamanda sosyal medya üzerinden izleyiciyle buluşacak olan bir adana dizisi.
    ilk teaser bu gece 01.01'de.
    facebook sayfası
  • sonunda şehrin ghetto sokaklarında yaşayan hızlı gençlerin hikayelerini işleyen yürekli bir dizi çekiliyor, kaldı ki hürriyet mahallesi gibi adana'nın saykodelik insanlarının yaşadığı bir muhite inip kamera neyin sokmak sıkıntı, bu açıdan da onların bu yürek isteyen girişimlerini tebrik etmek lazım, şansları bolsun. plakamız da 1 dizimiz de gardaş!

https://www.youtube.com/watch?v=kqtdrtde9ym
  • az once arkadasim paylasmis sezon teaserini. izledim. buram buram kalite kokuyor gercekten 1bucuk dakikalik videodan belli etti kendini. merakla bekliyorum.

https://m.youtube.com/watch?v=wci-hgtiick
  • merakla beklediğimiz kebap ve delikanlılık kokan adana dizisi.
  • oyunculardan bir tanesi ile husumetim olması vesilesi ile karşılaştığım dizidir ki zaten bu kişi daha öncesinde de çok kaliteli işler ortaya koyan birisidir.

kuzey amerika'dan, güney amerika'ya, batı avrupa'dan doğu avrupa'ya, yakın doğu'dan uzak doğu'ya, güney afrika'dan, orta afrikaya kadar bir çok gangta, mafyavari diziyi, filmi izlemiş, bu konudaki aksiyonu çok ilgi çekici bulan, bunun üzerine kafa yoran birisi olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bir internet dizisi olarak yayınlanacak olması ve ulusal yayın yapan kanallarda gösterilen dizilerin bütçesine oranla daha sınırlı bir bütçe ile bu kalitede bir dizi çekilmiş. bu çok büyük bir mevzudur. büyük yapımlardan daha az bütçe sahibi olarak çok daha kaliteli bir yapım ortaya çıkarmak her babayiğidin harcı da değildir.

konu olarak işlenişi mükemmel. bugüne kadar ulusal yayınlarda uygulanan kuralların kısıtlamasından etkilenmeyecek olması ise işin tuzu biberi. abd'deki gibi kablolu yayın kültürümüz olmadığı için, ulusal yayınlarda bu tür yapımların ortaya çıkması çok zorlaşıyor. teaserda adamın, eroin kullanan gençlere "lan gelsene lan" diye bağırmasındaki ton gerçektekiyle birebir aktarılmış mesela. bu, elbetteki oyuncuların bu kültüre çok aşina olmalarından kaynaklansa da, normal bir televizyon dizisinde olayın bu kadar gerçekçi yansıtılması mutlaka kısıtlanırdı zira gerçekten korkutucu. korkutucu olmasına korkutucu fakat bunun bir şekilde yansıması lazım. yoksa ortaya şuradaki gibi tek kişinin bağırıp çağırmasıyla bir sürü psikopatı susturması gibi ütopik bir durum ortaya çıkar, gençler etkilenir, tokatı, bıçağı götüne yer de susar.

elbette olayların gerçekçi yönünün yansıtılması için bağımsız, özgür bir ortam lazımdır ve internet bunun için biçilmiş kaftan. netflixten sonra zaten buna yönelik çalışmalar yurtdışında olsun, türkiye'de olsun hız kazandı fakat sıfır bir'de gördüğümüz kadar kalitelisi ülkemizde ortaya çıkmamıştı. hem patronlardan bağımsız çalışmaları hem de şu an dizinin konu aldığı alt kültüre olan hakimiyetleri kendilerini diğerlerinden ayırmış durumda ki zaten oradaki ekip gansta kültürünü hem teoride hem de pratikte yalayıp yutmuş ve bunu türkiye'de popüler kültüre bağlayabilmiş bir ekip.

yazdığım olumlamaların ekip fanatikliği ile uzaktan yakından alakası yoktur. dizide, en azından teasar'da gördüğüm bir hata oldu elbette. nedir bu? motosikletli iki elemandan bir tanesinin başka bir adamı bıçaklayıp, kaçtıkları sahne. adama bıçağı sokarken orada kan gelmiyor örneğin. bunu kendilerine söylediğimde "gerçekte bıçak sokulduğunda hemen kan gelmez, 1-2 dakikayı bulabiliyor" dediler mesela -adamların olaya hakimiyetine bakın-. fakat bu benim bildiğim bir konu değildi. aynı şekilde izleyicinin de olmayacaktır büyük oranda fakat dizideki diğer sahnelere baktığımızda gözardı edilebilecek bir konu ki bahsettikleri şekilde düşünüldüğünde hata dahi sayılmaz.

tüm bunların dışında dizideki diğer teknik konulara hakimiyetim pek fazla bulunmadığı için yorumlamam doğru olmayacaktır, o konuları da, uzman olan kişiler analiz etmeli.

uzun lafın kısası, izleyin, izlettirin, destek çıkın zira bu konuda bunun kadar dikkat çekici yerli bir yapım daha görebilir miyiz bilmiyorum.
  • bir zamanlar adana'da sloganıyla 1 haziran'da kendi youtube kanalı üzerinden yayınlanacak internet dizisi. facebook sayfasında yazan konu/hikaye şöyle:

"adana'da geçen bir çete hikayesi!
    adana - hürriyet mahallesi'nde yaşayan; yasadışı yollara bulaşıp, zamanla adana'nın en güçlü çetesi olan bir grup gencin hikayesi.

savaş, cio ve özgür, adana'nın hürriyet mahallesi'nde doğup büyümüş, 20'li yaşlarında 3 gençtir. savaş hem yaşı itibariyle, daha da önemlisi cesareti, gözükaralığı, zekası ve kiritik zamanlarda aldığı doğru kararlar nedeniyle ''abi'' konumundadır. zamanla bu özelliği sayesinde kendisinden yaşça büyüklerin bile 'abisi' olacaktır.

cio ise biraz gösteriş meraklısı, gücüyle ve yaptıklarıyla övünmeyi seven, ama bunları bile hep planlı şekilde yapan birisidir. zekidir. anlık gibi verdiği tepkiler bile aslında planlıdır ve bir amaca hizmet eder. hem fiziksel, hem de zihinsel gücünü doğru kullanmaya çalışır. yaptıkları işlerde kendini arka planda tutabilmeyi iyi becerir.

özgür ise, şair ruhlu, sessiz, sakin birisidir. aynı zamanda yeri geldiğinde bir o kadar da cani olabilecek bir yapıdadır. örneğin birisini vursa, öldürdüğünden emin olabilmek için gidip bir de kafasına sıkabilir. ama yaralı bir kediye yardım edebilmek için de herşeyi yapabilecek birisidir. soygun ya da hırsızlık gibi işlerde, çoğunlukla parayı alan kişi olmak yerine işin başka bir tarafına yardım eder.

bu üç yakın arkadaşın, bir de yeri geldiğinde kendilerine yardım eden, onlarla suç ortaklığı yapan akrabaları ve arkadaşları vardır. ama temel kadro çoğunlukla bu üç kişidir. savaş'ın önderliğinde ve diğerlerinin desteğiyle...

türkiye'de işsizliğin en yüksek olduğu şehir olan adana'nın hürriyet mahallesi gibi bir yerinde büyüyen bir çocuk için fazla seçenek yoktur. hayatları bir şekilde yasadışı yollara girmiştir. hırsızlık, gasp, yaralama gibi suçlardan farklı zamanlarda cezaevine girip çıkmışlardır. yaşadıkları mahallede yasadışı işlerle geçimini sağlayan bir çok grup vardır. ve tabiki bunların aralarında da bir güç dengesi vardır. bu denge de diğer her şey gibi değişime uğrar."

yukarıda da yazıldığı gibi hürriyet mahallesinde böyle bir diziyi çekebilmek gerçekten takdir edilesi bir olay, büyük cesaret işi. umarım dizide bu mahalleyi, daha doğrusu, adanadaki bu tarz mahalleleri eksiksiz olarak yansıtılar. o vakit ıstanbul bebeleri ıstanbulun korkulacak bir yanı olmadığını, bu ülkenin en sayko adamlarının adanada olduğunu anlarlar belki.

bu arada dizinin müziklerini bu trackten hatırlayacağınız esat bargun yapıyor.
  • buralar değerlenir

en sert ve kaliteli türkçe dizi olabilir.
    şimdilik youtube üzerinden izleniyor.
    teaserlar bir türk dizisi için gayet başarılı.

umarım iyi bir iş olur büyür.
    epey emek veriliyor belli.
    adana' nın girilemeyen sokaklarını, bu yetenekli arkadaşların anlatımını daha çok insan izler umarım.

youtube sayfası
  • ilk bölümü bugün 19.01 de yayınlanacak olan, müziklerini askerlik arkadaşımın yapmış olduğu dizi.
  • varlığından 10 dakika önce haberdar oldum ve direkt buraya damladım.

bugün yayına başlıyor. mutlaka denemek lazım.
  • dün gece varlığından haberdar olduğum adana dizisi. böyle bir çalışma son 3 yıldır zaten bekleniyordu, ama kimse elini taşın altına koymamıştı. bu diziyi yapan insanlar ise elini taşın altına koymamış, taşı kaldırıp ellerinin üstüne koymuşlar resmen. resmi youtube kanalından bu akşam 19:01'de ilk bölümünün yayınlanmasını bekliyorum.

ayrıca dizinin müziklerini yapan esat bargunun bu kadar başarılı bir producer olduğunu da bu sayede öğrenmiş olduk.

tüm ekibe kolaylıklar diliyorum. hürriyet mahallesinde dizi çekmek, hem de internet dizisi... "her yiğidin harcı değil" derler ya, işte ondan.

ayrıca hürriyet mahallesindeki o gençlerin bu şekilde sanatsal bir aktivitenin içinde olması, onları sinemaya götürmek yerine onlara sinemayı götürmek... müthiş akılcı bir proje.

herkesin ellerine sağlık.
    eyvallah!