• arjantin/patagonya'da, 3 derece havada, montla wifi sinyali bulup izliyoruz oğlum. çabuk çekin yeni sezonu.
  • beğenmeyenlere sözüm yok.
    ama; gözlerimle, hislerimle, zekamla taşşak geçen tv yapımı türk dizileriyle mukayese bile edemeyeceğim kadar gerçek bi serüven.
    iyi ki de blutv ye geçmiş. hemen üye oldum. 13 tl. lan. helali hoş olsun, daha iyi çeksinler diye verdim o parayı. değer çünkü.
    gereksiz diyalog yok, uzun giderli ve ütopik bakışmalar yok, sahneler çok gerçekçi.
    geçen mesela ufak tefek cinayetler adlı sikimsonik dizide bi cezaevi sahnesi vardı, bedenimin tüm organlarıyla güldüm. götüm hariç.
    sırf cezaevi sahnelerinin gerçekçiliğiyle bile etkiledi beni..izleyiciyi aptal yerine koymamış. aklımızla taşşak geçmemiş.

3. sezonun ilk bölümünün ilk sahnelerini izlerken, unuttuğum bi duyguyu yaşadım.
    koltukta oturup bi şey (film, dizi, belgesel..) izlerken, kitlenip, empati manyağı olarak duyguların karışması, sadece izlediğim şeye odaklanma ve o anda olma hissi. burnumun direği sızladı. boğazım düğümlendi. tek başıma olsam böğüre böğüre ağlardım. dalağım çürüdü, böbrek taşı döktüm.
    bunu en son ne zaman bi film ya da dizi izlerken yaşadım hatırlamıyorum.
    bu kadar başarılı olmalarının sebebi reyting kaygılarının olmaması zaten. kimse izlemesse biz izleriz kafasıyla çekilmiş. bozulmayacağına da eminin nedense.

bi de burakla cengo kardeşler var ki, evlerden ırak, yolda görsem tansiyonum düşer, elim ayağım boşalır. allah cezanızı vermesin olum.
  • kardeşimsiniz izleyin, çok güzel dizi allahıma...
  • 3. sezon finaliyle kutsalı çıkarıp bir sağa bir sola vuran şahane dizi.

blutv'ye geçtikten sonra dizi bayağı kaliteli bir hal aldı. gerek oyuncular gerekse atmosferde gözle görülür bir gelişme mevcut.

bütün karakterler bir yana, hepsi gerçekten şahane oyunculuk çıkarıyor ama benim favorim cengo ve burak ikilisi. tiplerini görünce istemsiz bir kahkaha tutuyor beni. mimikler, tavırları, şiveleri şahanesiniz lan ibneler *
  • 3. sezon son bölümünü daha izlememiş olmakla birlikte, 3. sezonu olmuş dedirten dizidir.en büyük sebebi şiddeti yüceltmemesi.neredeyse her bölümde karakterlerin bazılarından bir kere bu dünyaya girdikleri ve artık isteselerde çıkamayacaklarını ifade eden cümleler duyuluyor ve burunlarının boktan kurtulmadığı mesajı veriliyor.bu mesajda dozunda veriliyor körün gözüne parmak misali değil.önerilerim;
    --- spoiler ---

-doktor ile savaşın ilişkisini ya çok daha iyi kurgulayıp diziye yedirin ya da mümkünse kaldırın abiler.zira diziye artı değer katmıyor.götürüsü çok olabilir ilerki dönemlerde.lütfen dikkat!!
    -bir yazarımızın da belirttiği gibi daha çok yeme içmeli görüntüler istiyoruz
    -operasyonu yürüten genç polisler (uzun saçlı hariç) aslında çokta eğreti durmamışlar.ama yaşlı olan polis gerçekçi olmamış.yan rolleri daha iyi kurgulayalım.savaş özgür, cio ve ekibi kimyası zaten tuttu sahneleri çok iyi götürüyorlar.dizi kan kaybederse yan rollerin plansızlığı ve üstünkörü geçilmesinden kaybedecek.lütfen dikkat!!
    -karakterlerin çocukluklarını gösteren flashbackler çok iyi olmuş ancak her bölüm flashback-jenerik-dizi sırası biraz monotonluk hissi yaratıyor.dizinin içine yedirilebilir belki flashbackler.aynı şekilde jenerikte hep aynı zamanda olmak zorunda değil.mesela (bkz: fargo)'da jenerik hep farklı zamanlarda olurdu, her bölümün kurgusu başlı başına farklıydı ve bu çok sevdiğim bir özelliğiydi fargonun.o monotonluk hissini dizi izliyorum hissini engelleyip, işte şu anda yönetmenin yarattığı dünyadayım hissine katkıda bulunduğunu düşünüyorum.

--- spoiler ---
  • etrafımdaki bir çok kişiden duyduktan sonra çekilmiş tüm bölümlerini 3 günde bitirdiğim dizi.

beni rahatsız eden tek bir şey var o sa savaş'ın minik bir oktay kaynarca tiplemesi yapmış olması. zaten oktay kaynarca senelerce bir mafya rolü yaptığını zannediyor, bir de savaş gelip onu taklit ediyor ..

bunun dışında sapına kadar beğendiğim dizidir
  • bana kurgusuylatanrı kenti hatırlatan başarılı bir dizi.
  • hikayenin özünden biri olarak söylüyorum; youtubeden kaldırdığınız bölümleri geri koyun emmi.

olmamış böyle.
  • üçüncü sezonunda finali hariç berbat bir sezon geçirmiş olan dizi.

--- spoiler ---

anafor gibi güçlü bir yan karakteri neden kullanamadılar bu sezon garip, cihat da bomboş bir sezon geçirdi, bir de bu ikili dizinin üçüncü sezon reklamlarında esas üçlü kadar yer buldular. madem bu sezonda rolleri kısıtlıydı neden bu ikili reklamlarda kulanıldı? ben olsaydım seyfi ve burak & cengo ikilisi kullanırdım.

savaş berbat oyunculuğunu sergilemeye devam ediyor, doktorla olan saçma sapan ilişkisi tam savaş'a yakışır bir ilişki oldu, neresinden tutarsan havada kalan bir ilişki. savaş demişken, savaş'ın çocukluk yıllarındaki olaylar ne saçma ya hu? babası, karısına tacizde bulunduğu için ev sahibinin evini basıyor, adam kapının yanında içi mermi dolu tüfeği çıkartıp sıkıyor babaya, ama savaş da tam olarak olay yerinde! ne ara kalktın da geldin yataktan be çocuk! ilk iki sezonda bile böyle aptal oyunculuklar ve hikayede boşluklar görmemiştik.

seyfi ve ekibi ise muazzamdılar bu sezon, hele burak ve cengo ikilisi! elemanlar mükemmel oynuyorlar rollerini, hiç süphesiz seyfi bu sezonun en iyisiydi.
    --- spoiler ---

biz dizi blutv'ye geçince çok daha iyi bir yere gelir diyorduk ama tam tersi finali hariç iğrenç bir sezon izledik, umarım dördüncü sezonda toplarlar bu durumu.
  • şu videoda 2.dk 9.sn'deki çocuk dizinin ne kadar gerçekçi olduğunu gösteriyor.

https://youtu.be/z5cl6e81f38?t=2m9s
hesabın var mı? giriş yap