şükela:  tümü | bugün
 • yeni turkiyede yillarca calisip didinmenize, kafa patlatmaniza, kendinizi ispatlamaya ihtiyaciniz yok... erdogan'a kendinizi ne kadar sevdirirseniz o kadar basarili olabiliyorsunuz...

  iste ispati: https://t24.com.tr/…ler-gelmeye-devam-ediyor,887158
 • "bir rektör düşünün ki yazdigi makaleye sıfır atıf yapilmis"cilarin sesini kesen eylem.

  sifir atıf ha? al sana makalesiz rektör.
 • o değilde seviye gittikçe düşüyor. bi dakahi sefere kimler atanacak merak ediyorum.
 • akademik kariyerden hem de parmağımın ucundayken vazgecmeme ramak birakan durumlar bütünü. düşünüyorum muhattap olacagim kişiler bunlar olacak ki ortamlarına on dakika bile tahammül edemiyorum inanılmaz bir diyalog problemleri var. nasıl olmasın ki iki cümle kurup yan yana getirip 15/20 sayfa makale olusturamamiş çoğu baksanıza. hatta artık akademisyen diyince gözümün önünde çizgili baba tişörtlü, hımbıl, cemaat eskisi tiplerin temsil ettiği bir karakter ve duruş vardır heh işte tam olarak o beliriyor içim buz gibi soğuyor bir şeyler üretme düşüncesinden. sinirleniyorum konuyu kapadım.
 • rektör yardımcısının "okuma oranı arttıkça hafakanlar basıyor" diyebildiği ülkede gerçekleşendir.

  celal şengör'den gelsin: türkiye'de bir tane üniversite kalmamıştır.
 • makalesiz prof olamazsın haliyle rektör de olamazsın. konu çarpıtılmış.

  ama...

  sağlam endeksli yani taşşaklı dergilerde ((bkz: thomson reuters)) makalen olmadan her şey olursun. muhtemelen ondan bahsediliyor. antin kuntin yerlerde yayın yapıp "prof oldum rektör de olurum" diyenler haklıymış.

  edit:
  evet ondan bahsedilmiş.

  haber şöyle
  "dünyanın saygın üniversitelerinde yardımcı doçent bile olamayacak kişilerin rektör yapıldığını belirten erkut, "bu yks gürültüsü arasında son yapılan rektör atamaları kayboldu. 6 rektörün endeksli dergilerde toplam makale sayısı 3. dört yeni rektör sıfır makaleli! biz liyakat dedikçe makalesiz rektörler gelmeye devam ediyor. sonra neden ilk bilmem kaçta üniversitemiz yok" diye yazdı. "
 • endeksli dergilerdeki makale sayısı bu.

  doçentlik şartlarından kaldırdılar endeksli yayın yapma şartını. yani artık pırtıksu üniversitesi derinlikli bilimler dergisinde yayınları düzerek doçent olabiliyorsunuz.

  e doçentlikten sonra, profesörlüğe geçişte de tek kriterin süre olduğunu düşünürsek, gelecekte daha da çok göreceğimiz bir durum olduğunu görebiliriz.
 • sıfır makale ile doçent veya profesör olamazsın. sonuç olarak bilgi doğru değil. içeriği okuyunca indeksli dergilerden bahsediliyor. söz konusu indeksler sci veya ssci ise bunlarda yayını olmayan da doçent olamaz. bugün doçent olmak için bu dergilerdeki yayınlarının belli bir puanı toplaması gerekiyor. ayrıca fen bilimlerindeki çoğu alanda bu dergilerde tek başına yaptığın yayın olmadan (veya lisansüstü öğrencinle beraber) doçentliğe başvuru yapamazsın.

  yok bahsi geçen dergiler nature veya science gibi babalar ise bu habere konu olan hoca çıkarıp masaya vursun o dergilerdeki makalelerini de sevelim biraz.
 • üşenmedim atanan tüm rektörlerin yayını var mı diye kontrol ettim. elbette başlıkla alakası olmayan bir durum söz konusu. hepsinin iyi veya kötü makaleleri var ve atıf da almış bir şekilde.

  bir kere çoğu üniversitede doktoradan mezun olma şartı en az bir yayın. yani öyle sıfır makale ile bırak rektör olmayı doktoranı bile alamazsın. aynı zamanda doçent ve prof olabilmek için de belli sayıda makale şartı var. bilmeden sıfır makale ile rektör olmuş gibi ithamlarda bulunmamak gerek.

  konuya gelecek olursak bu adamların makalesinin olmaması durumu söz konusu bile değil ancak cv’lerine baktığımızda birkaçının cv’sinin bir çok master öğrencisinden bile daha kötü olduğu açık.
 • devlet yozlaşmıştı, halk ağır vergiler altında eziliyordu.