şükela:  tümü | bugün
 • -an itibarıyla başlattığım çığ gibi büyümesini umduğum kampanyanın/protestonun ilk adımıdır. ilk adımı diyorum çünkü ülkede protesto edilmesi gereken ayyuka çıkmış o kadar çok konu var ki, bu nedenle ekonomik anlamda en büyük kazıklardan ikisi olan sıfır otomobil ve yakıt konusundan başlamak istedim.
  -haziran 2018 arabalara gelen büyük zam başlığını biraz okursanız nasıl rezil bir durumun yaşandığını az çok anlarsınız. ben kısaca şöyle özetleyeyim: "geçen sene x tlye aldığım araç bu sene x+20, 30, 40 tl olmuş".
  -arkadaşlar biz bu ülkede refah seviyemiz artarak değil azalarak yaşıyoruz. buna karşılık herşey katlanarak zamlanıyor. yakıt fiyatları seçimden sonra nerelere gelecek tahmin bile edemiyorum. bu ötv saçmalığına dur demenin vakti geldi de geçiyor.
  -ilk taşı ben atıyorum, sıfır araba alma konusunu uzun zamandır protesto ediyorum ve mevcut ikinci el aracımı da mümkün mertebe kullanmamaya çalışıyorum. toplu taşıma kullanıyorum. şu dakikadan sonra herkes elini vicdanına koysun ve bu çağrıya kulak versin diye umuyorum. gönülden destekleyecek olanları da yazmaya davet ediyorum. boş konuşacaklar konuşmasınlar, yeterince boş konuşan var çünkü.
  zorunlu ekleme: böyle bir ekleme yapmaktan hicap duyuyorum ama şu konuyu dahi fetöye, vatan hainliğine bağlamak acizlikten öte bir şey değildir. insan olduğunuzu, insan gibi yaşamanız gerektiğini unutmuşsunuz. protesto dediğiniz şey hükümet yıkmak için değil, ortada yanlış bir politika varsa düzeltilmesi için yapılır.
 • benim için kampanya şu şekil ilerlemekte: sıfır araba 'alamıyorum'.
 • 10 sene önce: fulleyelim
  5 sene önce: 150 liralık lütfen
  3 sene önce: ben zaten hep 50 liralık alırdım, 50 olsun
  geçen sene: minimum ne kadar alabiliyoruz? -25 +tamam alalım
  bu sene: pompayı sok çıkar usta, bana değil lan arabaya!
 • 2008 kışında ingiltere'de fahiş zam gelmişti petrole ve ertesi gün halk özel araçları yerine toplu taşımayı tercih etmişti. işin ilginç tarafı kimse boykot ediyoruz dememesine rağmen oldu bu protesto. aynı günün akşamı tony blair zamın makul oranda artmadığını söyleyip petrol şirketlerine baskı yapacağız diyerek zamları geri çektirmişti.

  bizde birisi böyle bir hareket talep etmişti twitter üzerinden ve kendisi vatan hainliğiyle suçlanmıştı.
 • vatan hainliği bir yana dursun vatana millete en büyük hizmetin yapılacağı haklı protestolardan biri olur diye düşünerek destek verdiğim kampanya. hatta kısa mesafelerde toplu taşımayı da bunaltmayın yürüyün, sağlıklı kalın.
 • 2 ay önce bisiklet alarak katıldığım kampanya. ayrıca oh be vücudum şöyle bir kendine geldi.
  sadece arkadaşlarla dışarı çıkmak için kullanıyorum. o da haftada 1 kez. zaten güzel alanyam da ihtiyacım da yok. güzel güzel bisiklet yollarımız var.

  ayrıca şunu da belirteyim sadece benzin araba vs olarak protesto etmekle kalmayalım.diğer tüketim mallarında da fahiş vergiler mevcut. biraz daha az tüketelim derim.

  benim yaptıklarım:

  - aracımı haftada 1 kez kullanıyorum.
  -evde bira yapımını öğreniyorum. (burası da büyük kalem)
  -evimin balkonuna çeşitli fidanlar diktim ve sonuçlara göre sayılarını artıracağım.
  -tekelden sigara almak yerine tütüm sarmayı öğrendim.
  -ders kitaplarımı ve okuyacağım kitapları ikinci el alıyorum.
  -bilgisayar parçalarını alacağım zaman öncelikle ikinci el temiz bulmaya çalışıyorum.

  aklıma gelenler bunlar.
 • haklı ve yerinde bir kampanya ve protestodur. sıfır araba alırken zaten bir akp'li bakana veya vekile de araba almış oluyorsunuz - ne gerek var?
 • mümkün olduğunca toplu taşıma kullanalım.mesela;vapur sefasının verdiği zevki hiç bir araba veremez.çevre kirliliğini azaltmış oluruz.bu doğa hepimizin.
 • doğru yönde ama eksik kampanya. satın gitsin o arabaları. otomobilsiz yaşam hiç de düşündüğünüz kadar zor değil. yürüyün, toplu taşıma kullanın, bisiklete binin.
  imza: 40 yaşında, hiç arabası olmamış bir bisiklet sevdalısı.
  (bkz: arabadan in bisiklete bin)