şükela:  tümü | bugün
  • şuradan adım adım nasıl yapılacağına bakıp gerçekleştirebileceğiniz hadise.
  • bu aralar nedense kafama taktığım şeydir.

gerçi genelde tez yazmak, sınava çalışmak, ödev yapmak gibi işlerim olduğunda böyle abuk fikirlere kapılırım. ne yapıcaksam artık bu yaştan sonra matematik öğrenip.
  • bunu denedim ben. hep bi unutkanlık, dikkatsizlik veya kurala vâkıf olamama durumundan ötürü daha ilk soru çözme girişimimde şiştim. kuralları kafaya oturtamayan acayip bir bünyem var. ya daha ilk adımları ayağı burkulmaktan yürüyememek nası bişeydir ya... of.
  • karekök yayınları matematik 0 kitabı bunun için güzel bir adımdır. tüm konulara ait soru çeşitleri tek tek gösterilir. örneğin uslu sayılardan 18 tarzda soru çeşiti varsa, 18 ayrı sayfada anlatır. 1.ci soru çeşitini sayfanın başında çözümüyle gösterir sayfanın devamında bu sorunun örneklerini barındıran 5- 6 örnek soru da sizin çözmeniz için bulunur. 18. soru çeşitine kadar bu böyle devam eder. böylece bir konuda onlarca farklı soru çeşiti görmüş olursunuz ve bağlantıları daha rahat kurarsınız.
  • sıfırdan başlayınca kolay gibi görünüyor da x'ler, a'lar, b'ler falan başlayınca problem olmaya başlıyor. başlıyordu daha doğrusu ben vazgeçmeden önce, sanırım hala aynıdır da.

oysa sözel öyle mi? ooh sayfalarca yardır.
  • sözlük yazarlarının nedense umutsuzlukla bahsettiği eylem. matematik bir mucize değil ki neden öğrenemeyeceksiniz? matematik yalnızca sabır ve sevgi ister.

eğitimci veya matematikçi değilim ama benim naçizane tavsiyem, gördüğüm en "sıfırdan" matematik öğreten kaynak olan khan academy'den yararlanmanızdır. online, çok ayrıntılı, ücretsiz ve b****'e anlatır gibi anlatıyor. alırsınız laptop'ınızı kucağınıza, koyarsınız çayınızı/kahvenizi, tatlı tatlı sıfırdan matematik öğrenirsiniz, kim bilecek.*

vaktiyle diferansiyel denklemlerde aklıma yatmayan bir konuyu araştırırken khan academy'nin matematik kısmını keşfetmiştim. diferansiyel denklemler gibi ileri konuların yanında, siteyi kurcalarken hatırladığım kadarıyla, matematiği "en baştan" alarak da anlatıyordu. "baştan" derken sayı saymaktan başlıyordu, gerçekten. (bkz: bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp) böyle bir kaynak varken matematiği öğrenmek değil, öğrenememek daha zor. dediğim gibi, ihtiyacınız olan şey sadece sabır ve matematik sevgisi. bu site küçük çocuklar için bile işe yarayabilir.

haberi olmayanlar için not: khan academy yalnızca matematik değil, pek çok konuda (programlama, tarih, sanat, kimya, ekonomi vb) birçok şeyi sıfırdan öğrenebileceğiniz, google gibi devlerin desteğini alan, ödüllü, ücretsiz, büyük bir proje.