şükela:  tümü | bugün
  • maalesef açıkça görülen bir durumdur. nerede güzel bi cadde, avm, manzaralı lüks bi yer varsa sadece baba markalar girebiliyor. küçük, orta esnafın gücü de, çapı da yetmiyor. orospuçocuğu dükkan sahiplerinin böyle yerlerde istediği astronomik kiralar, kurumsallık ve şube şartı da bu acı tablonun diğer sebebi.
  • bir adet bilgisayar 1200$, 1 senelik pluralsight aboneligi 300$, gotunu kirip gunde 8 saat kod yazmayi ogrenmek paha bicilemez. whatzup 22 milyar dolara satildi, temelinde basit bir mesajlasma uygulamasi. sadece whatzup'in degeri senin 10 buyuk firmanin toplam degerinden yuksek.

kisaca kaliteyi uzaklarda aramayin, bu gun kose yerden bufe acmak icin ya malum organin kili satilmis bir asalak ya da kodoman olacaksin. bilgi uretmek lazim, kose yerde bufe acip zengin olma hayalleri egitimsizlikten ileri geliyor. bu hayallerle bir yere gidilmeyecegini insanlarin anlamasi lazim

“çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar.” mustafa kemal atatürk
  • eksiden sıfıra çıkmak için mücadele ettiğimden "sıfır" seviyesine gelirsem zenginliğin garanti olduğunu düşünüyorum.

(bkz: sıfırdan değildir sıfırdan olsa olurdu)
  • dükkan açarak sıfırdan zengin olma anlayışını gösteren imkansızlık.

arkadaşım dükkan açmak için zaten sıfırdan büyük olman lazım.

gerçekten sıfırsan hizmet vererek, sermayesiz işler yaparak büyümeye çalışırsın. emlakçılık, sigortacılık, danışmanlık, tercümanlık gibi örnekler gördüm zamanında. sermayesizdir, ama riskin de çok büyüktür. bunlardan birine yönelirsen büyük ihtimal 3-5 aya kapar gidersin. hepsi doyum noktasında çünkü, mantar gibi firma türedi irili ufaklı.

özellikle, 90'larda sigorta acentesi açıp, sonra da herkes gibi çer çöple (kasko, bireysel sağlık sigortası vs vs) uğraşmayıp firmalara reasürans işine yönelen bir arkadaşımın zeki bir babası var. adam şu an sayılı zenginlerden. ama bu hikayede 2 can alıcı nokta var;
    1- 90'larda o sektörde büyük açık varmış, hatta sektör bakirmiş. poliçeler bile daktiloyla hazırlanıyormuş (daktilo ne bilmeyen var aramızda, sen düşün).
    2- bu adam bu işi yapıp yıllar içinde paranın amına koymadan önce çok küçük bütçelerle 2 kez ufak butikler açıp iflas etmiş.

velhasıl, #64254869 entry'sindeki arkadaşı klavyesinden öpüyorum (bkz: her yerinden öpüyorum rüştü), teknoloji üretmek lazım artık. bırakın kestirme yolları. bırakın sürüye uymayı. sürüyü takip etmediği için dünyanın tepesine çıktı steve jobs'lar, mark zükertingenberkler.

her yer kahve zinciri, her yer fırın zinciri, her yer kafe doldu. bir yenisini açmak zaten "sıfırdan" yapabileceğin iş değil, ama açsan da seni getireceği yer dolgun bir maaş kadar olur ancak. herkesin zenginlik kavramı farklıdır, ama zenginlik anlayışınızın ayda 15-20 bin tl (sözün gelimi) gelir olmadığını umuyorum.

velhasıl; imkansızlaşma sebebi senin benim bu algı yönetimine (bu da çok çirkin laf) boyun eğip, hatta katkı yapıp birbirimizi sürüye uymaya yöneltmemiz. herkes kendi işini yapmaya kalkarsa çalışacak eleman bulamaz firmalar. onu geçtim, sadece en parlak elemanlar bile kendi işlerini yapabilecek kapasitede olduğunu anlayıp kaçsa, firmalar kalifiye eleman bulamaz.

gerek bizim ülkede, gerek de dünyada zenginlerin genel eğilimi "çok zor çok"dur. kim "valla çok kolay elde ettim" der de kendi başarısına gölge düşürür? veya herkesi yüreklendirip etrafındakileri kaçırır elinden? kapitalist bir dünyadayız, herkes bu sistemin çarkları dönsün diye söylenmesi gereken söylemleri söylüyor. yarın zengin ol, sen de böyle yapacaksın. "abi valla 2 satır kod yazdım dünyanın x. zenginiyim, valla çok kolay oldu ya, siz de yapın" demeyeceksin altında çalışan senior coder'ına mesela.

konu çok dağıldı, velhasılda bitirmem lazımdı kusura bakma, okumayı sevmeyiz biz milletçe; fazla fazla satırlar okuttum. pardon.

kısacası; bu "imkansızlık" yalanını beslemeye mecbur bu sistemin bizi ezen dişlileri.

al sana sıçarken düşünecek bir konu. tuvalete telefonla girip, kodlarıyla zengin olmuş insanların facebook'larına, instagram'larına bakmaktan kendini alabilirsen tabi...