şükela:  tümü | bugün
  • özellikle bankalar tarafından yapılan zulüm. bu uygulamanın güvenlik zafiyeti yarattığını düşünüyorum. son 3 şifre ve parolanın kabul edilmemesi gibi ekstra zorunluluklar ile sürekli şifrelerini unutan insanların bu şifreleri bir yerlere yazmalarına sebep oluyor.
    örneğin ben tüm şifreleri ezberlemeyi başarsam bile hangisini ne zaman hangi bankada kullandığımı karıştırıp 3 deneme hakkını bitirip olmadık zamanlarda şifre kilitlenmesine maruz kalıyordum. anne babaya zorla ezberlettiğimiz şifrelerin değişmesi ise onlar için bu yaşta büyük sıkıntı. şimdilik çözüm olarak şifrelerimi kendim anlayacağım bir mantıkla şifreleyip bir yerlere not ediyorum. bunun için uygulamalar da mevcut ama salt kullanarak yaptıkları tek taraflı şifreleme tekniklerine güvensem de adamların yarın bu işi bırakıp gitmeyeceklerinin, sistemlerinin bozulmayacağının, hacklenmeyeceğinin garantisi yok.
    bence şifre değiştirme zorunluluk değil tavsiye olmalı. hafızasına, şifresini kaptırmayacağına güvenen istediği gibi devam etmeli. zaten pishing veya worm taktikleri ile şifre çalan dolandırıcılar, şifreyi ele geçirdikleri an harekete geçtiği için değiştirmenin bunlara bir faydası yok.