şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şifre ile parola günlük kullanımda sürekli karıştırılan iki kavramdır.

  şifre, okunabilir metinlerin rc5, des, idea, rsa vs. gibi algoritmalar ile geri dönüştürülebilir ya da md5, md4, ripemd-128, sha-1 vs. gibi algoritmalar ile geri dönüştürülemez hallerine denir.. aksi gerekmediği sürece binary olurlar (unix bir sistemde /etc/shadow dosyasını açarsanız içerisinde kullanıcı parolasının şifrelenmiş halini ascii olarak görebilirsiniz mesela).

  parola ise, herhangi bir okunabilir, seçilmiş ve gizli tutulması gereken kelimedir (elma^, -armut-, _ismail18, p027akal, m32ha8a gibi).. parola, bakıldığında -çoğunluka- anlam ifade ederken şifre sağlıklı insanlara bir anlam ifade etmez. ayrıca "parola" olduğu gibi kullanılıp bir yerlere yazılırken, "şifre" olduğu gibi kullanılıp bir yerlere yazılmaz.

  bu bağlamda kullanıcı adının "şifresi" olmaz. "parolası" olur.

  (siz "geçen gün kullanıcı adımı yazıp şifremi bi' girdim herkes göt oldu" filan diye anlatırken bu muhabbeti dinleyenlerin %98'i şifre/parola sallamaz, "he" der geçer. bu işlerden anlayan %2 de ne kast ettiğinizi anlar zaten. "e ne bu tantana o zaman" diyebilirsiniz haklı olarak, sırf mükemmeliyetçi filansınızdır, ne dediğinize dikkat etmek filan istiyorsunuzdur, o zaman bunun da doğrusunu bilin diye diyorum).
 • sifre'nin kökeni italyanca "sayi" anlamindaki "cifra" ve fransizcada aslen "rakam" demek olan ama "sayi" anlaminda da kullanilan "chiffre"dir. parola ise söz (italyanca parola, fransizca parole) demektir. yani sifre sayisalci idi gençliginde, parola ise sözelci. büyüdüler, sifre harf de içerebilir oldu, kisisel ya da kisitli sayida insanin edinebilecegi gizli bilgi olarak kaldi; parola "söyle bakalim da anlayalim, bizden misin, degil misin?" sorusunun cevabi olarak yasamini sürdürüyor.
 • uygulamada ikisi arasında pek de fark yoktur.
  bir cok bankanın internet hesabında sadece karakter sayısı acısından ufak bir farklılık vardır. biri 5 karakterken, öteki 6 karakterdir vs.. ikisi de rakamdan olusur. cunku sistem harf içeren parola oluşturmanıza izin vermez.
  ve an gelir bir anda sistem su uyarıyı verir;

  -parolanızı değiştirme vaktiniz geeeldiii!
  -hassiktir parola hangisiydi lan?
  -****
  -parolanız yanlıştır!
  -haa demek digerini soruyor *****

  ... sonuç olarak halk arasında ilk sifre - son şifre (ya da diger şifre) seklinde adlandırılır.
  ay şekerim sifremi degil, parolamı unuttum! diyen görülmemiştir.
 • bankalarin internet uygulamalari sayesinde, kullanicilar tarafindan daha bir zor veya yanlis anlasilmaya baslanan kume icerigi.
 • bankaların internet uygulumalarından anlayabildiğim kadarıyla şifre tamamen sayılardan oluşuyor, parola ise sayı ve harf kombinasyonlarından.
 • şifre değerli bir şeyi koruyandır. parola ise erişim izni sağlayandır. parola ile ulaştığınız yerde mutlaka değerli birşey olmak zorunda değildir. ama şifreniz ile sizin için değer ihtiva edeni koruduğunuzu sanırsınız.
 • (bkz: parola işaret)
  (bkz: #44561195)
 • şifre - resim
  parola - fotoğraf
 • şifre, fransızca chiffre sözcüğünden türkçeye geçmiş ve rakam anlamına gelir. ayrıca fransızcadaki chiffrer fiili, okunuşu chiffre ile aynı olmamakla beraber şifre sözcüğünün okunuşuna benzer, anlaşılmaması için bir sözcüğü rakamlarla kodlama işine işaret eder.
  parola, yine fransızca parole sözcüğünden gelir. parole'un anlamı da söz demektir ve latince parabola sözcüğünden gelmektedir. parabola da simge demektir.
  burdan yola çıkarak, şifre sadece rakamlardan oluşur, parola ise rakam, harf veya başka figürlerden oluşabilir. ikisi de signifier'dır, kendilerinden başka bir metine işaret eder.