şükela:  tümü | bugün
  • üretmesi çok kolay mesajlardır. bu insanlar neden bylock mylock kovalıyor, çok salakça o yüzden. azcık kafan bassa bak çok azcık, aşırı sığır da olsan şifreli mesaj üretebilirsin amk. al sana basitinden şifreli bi mesaj yazıyorum buraya.

ögsv cssöjnwa bsjssönagd

alın buraya şifreli mesaj gömdüm. çözebilcek babayiğitin taşaklarından öperim amk.

10 dakika sonra açıklarım çözüm mantığını.

edit. ayrıca tüm bu yazıları boşluk bırakmadan yazdığımı düşünün. şifreyi çözmeyi bilen adam yine çözüp çevirebilir ama hiç ilgisi olmayan biri sadece " ögsvcssöjnwabsjssönagd " yi görüp " bu ne amk? " der. 3 kelimeden oluşan bi cümle yorumunu dahi yapamaz, ordan yola çıkıp sonuca varmaya çalışamaz. evet. hatta daha da zorlaştıralım. aralara boşluk anlamı taşıyacak bir " x " koyarsam daha da zorlaşır çözmeye uğraşan için. "ögxvcsxxsöjnwaxbxxjsxönxagd"
  • birkaç kelime yerine bir kaç paragraf olması halinde çözülmesi aşırı basit olan mesaj.
  • birkaç cümle yazayım o halde. paragraf için o kadar uğraşamam. 2 saniyede yazılan bi şey olsa şifreli olmaz zaten amk. gerçi bunla ilgili program yazılsa 2 saniye sürmez tabi. mantığı var neticede her şifreli mesajın.

wd slab xwfjnökö

döaöfaö ssxözwf slab öasöbnsnöfö slab afgcfaödwsöfö önwndws gfcszsxs sw glqszss wsgwbsö

gwsafsödwsöföf sw öasöbdsnöföf dwxsfw swgwnö dfqfa

edit. yarım saat daha mühlet. ilkini çözene 400 rp. evet.
  • sezar şifreleme değil. tek tek yer değiştirme ihtimallerini denemek, hatta oluşan mesajın bir veritabanından hangi dilde bir mesaj olduğunu kontrol etmek falan gerekiyor. uyumlu sonuçları gösteren bir algoritma falan yazmak gerekiyor. iyi bir kriptanaliz bilginiz yoksa, yarım saatte yapılacak iş değil.
  • maalesef çözen çıkmadı.

ilk entryde

" imam hatipler kapatılsın "

ikinci entryde

" ey türk gençliği!

birinci vazifen, türk istiklâlini, türk cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. " / noktalama işaretleri olmadan.

nasıl çözüldüğünü söylemiyorum amk 3 iq luları sizi.
  • arkadaşın açıkladığı sonuçlara göre biraz analiz yaptım.

basit bir değişim tablo çıkardım. şifre nasıl çözülür bilmiyorum, çünkü çok asimetrik küme var. mesela c,r,s harfleri şifreli metinde hep a harfinde dönüşüyor. geri döndürmek için şifreli metinde a gördüğümüz yerde yerinde c mi, r mi, yoksa s mi yazmamız gerekiyor? aynı asimetri şifreli metin için d,f,g,s,x karakterleri için de mevcut.

tek harfe göre çıkardığım değişim tablosu şöyle:

(açık mesaj -> şifreli mesaj)
    c -> a
    r -> a
    s -> a
    k -> b
    h -> c
    b -> d
    y -> d
    n -> f
    u -> f
    m -> g
    ı -> g
    p -> j
    ç -> j
    ğ -> k
    ü -> l
    l -> n
    d -> q
    a -> s
    t -> s
    v -> s
    e -> w
    g -> x
    z -> x
    f -> z
    i -> ö

büyük olasılık 2'li değişim patternleri de var, mesela "at -> ss" gibi. fakat bunları inceleme zahmetine girişmedim. çünkü diğer türlü şifreli mesajı mekanik ve matematiksel çözmek imkansız olur. veya kelime bazlı şifreleme de harfin sözcükteki konumuna göre (4.ci sırada "m" harfi geldiyse, yerine "g" harfi yerine "v" harfini koy).

ayrıca "ilelebet" ve "etmektir" sözcüklerinde harf eksikliği var. yani karakter bazlı bir dönüşüm yapılmıyor (ya da şifreli mesaj buraya kopyalanırken eksik harfle kopyalandı). bu durumda algoritmanın içinde 2 harften 1 harfe dönüşüm yapan mekanizmalar da olması lazım.

ilelebet etmektir -> açık mesaj
    önwndws wsgwbsö -> şifreli mesaj
    önwnwdws wsgwbsöa -> tek harf dönüşümüne göre olması gereken şifreli mesaj.

"mevcudiyetinin", "imam" ve "kapatılsın" sözcükleri ise tek harf dönüşümüne uymayan kelimeler.

mekanizmayı analiz etmek için biraz python kodu yazdım. analiz edip geliştirmek isteyenler faydalanabilir:

https://paste.ubuntu.com/p/t6fhfxw388/
  • belirtilen 2 kelimede harf eksiği olduğu doğru zaten verdiğim türkçe karşılıklarıyla harf bağlamında uyuşmadığından hemen farkedilebilir bi durummuş. ben kodlarken dikkat etmemişim muhtemelen hızlıca oluşturmaya çalıştım çünkü, atlamışım 2 kelimede birer harfi.

doğruları şöyle olacak.

ilelebet > önwnwdws

etmektir > wsgwbsöa

..

onun dışında, bu şifrelerin herhangi bir program vasıtasıyla kırılabilmesi imkansızdır. insan zihninin oluşturacağı bir kombinasyonu programa entegre edebilmek için aynı bakış açısıyla düşünmeniz gerek. bu da çok zor. evet. sallamasyon kodlar size çözüm sağlamayacak çünkü aynı bakış açısıyla düşündüğünüzde zaten programa ihtiyaç duymadan kağıt kalemle çözüme ulaşabilceksiniz. yine de çabayı takdir edip şukuyu bastım tabi ki. evet. hatta helal olsun diyorum.
  • meraklısına bi tane daha şifreli kod yazıyorum. çözene 100 tl. evet.

not. üstteki kod mantığıyla çözemezsiniz, ordaki harfleri deşifre ettim zaten.

hvfafv dsaakg hhzsbsv

bana pm'den ya da başlıktan ulaşırsınız çözdüğünüzü düşünürseniz. en ufak bir sallamasyon yoktur, hepsi bi mantık üzerine kuruludur.
  • çözülmesi için biraz veri gerekli olan mesajlardır. ben de mesela "101" diye bir şifre uydursam, bunun bir kelimeye karşılık geldiğini söylesem, sittin sene anlayamazsınız ne bu mesaj diye. charles xavier gibi akıl okumuyorsanız. ama metin versem:

101 68976987 101 6876876 101 876 876 76 875162561 101 2651267 61276 1726761525617 25176 25761

101'in diğer şeylere göre daha fazla kullanıldığını anlarsınız, ona göre hangi dilde olduğuna göre frekans analizi yaparsınız. atıyorum 101 = ben diyebilirsiniz. cümlenin en başında kullanılmasından da yola çıkarak. sonra diğer kelimeler çözülür vbvb. enigma cypher bizzat bu metotla kırılmıştır. führer, asker vb. çok kullanılan kelimelerden yola çıkarak.

salt şu bilgiyle bir şey çıkarmak zordur hatta imkansıza yakındır yani: "hvfafv dssaakg hhzsbsv"

satoshi nakamoto gelse, benim diyen 10 kriptolog el atsa, süper bilgisayarınız olsa belki. hatta bak ne diyicem. algoritmasının falan her şeyinin belli olduğu ethereum public key'imi koyuyorum buraya. kırana asıl cüzdanımdaki etherler hediyedir :)

0x92c776abaded0efd79e6585bbe30e0690fff1f9f
  • lan hadi çözemiyosunuz bari ipucu vereyim tamam. şifre sadece klavye kullanılarak yazılmıştır. bi mantık yoluyla. klavye dizilimiyle ilgili.

not. para ödülü 30 tl ye düşürüldü bu bilginin ardından. evet.