şükela:  tümü | bugün
  • derin olmayan orn: sig deniz orn2: sig dusunce tarzi
  • güvenli bir kavram.
  • (bkz: sig)
  • herhangi bir kişiyi nitelemek için kullanılabilecek sıfatlardan birisi.

esasen hakaret amaçlı ama hakaret gibi de durmayan bir kelime olduğu için onu sarf edenin zihnindeki karşılığını bilmek lazım. gerçi bilmesek de olur direkman karşı hakareti yapıştıralım.
  • belki de her şeyin çözümü olan. o gün her şey bittiğinde kulağa yavaşça fısıldanacak olan.
    "hep yanlış yerlere baktın, hep yanlışın peşinde koştun. boğulacağını bilemedin mi? bilemedin mi seni yutabileceğini? öyle basitti ki. göremedin mi?"
    "sana göstermeye çalıştım. yanlış dedim. defalarca söyledim. duymadın. neden hep düşündün? neden hiç dinlemedin? neden bulabileceğini sandın? umut etmemen gerektiğini hiç öğrenemedin mi? "
    "sen bu oyunu hiç anlamadın ki?"
  • van gölü çevresindeki türkmen kesimlerde deyaz sözcüğü ile karşılanır.
  • bakış açısı dar kişilere söylenebilecek nitelendirme.
  • kaç tarafi denizlerle çevrili oldugunu unuttugumuz, ama çok tarafi düsmanlarla çevrili olan, düsmanlari denize dökmek disinda tarih kitaplarinda yer bulamamis denizlerimize, göllerimize, gölet ve akarsularimiza mesafeli oldugumuz bilinen bir gerçek. rengi mavi disinda her renge çalan, maviligi tanitim reklamlarinda ön plana çikan bu essiz koy, koyak ve kiyilara gitmeyi de pek sevmiyoruz sanirim. yüzme bilen orani da yüzdeye vurunca bilmek istemedigimiz rakamlara denk geliyor. su çiplaklik demek bir nevi. çiril olmaya gerek yok, üstünüzü çikarttiniz mi, pantolonu indirdiniz mi, don, bikini, külot, sütyen çok önemli degil, gündelik hayattan farklisiniz, vücutlariniz bir nevi savunmasiz. tercih edilmiyor o sebeple yüzmek, derinlere gitmek, üstünü çikarmadan, sadece ayagimi daldirayim istiyor insanlar, öyle görmüs, öyle salik verilmis. siglarda dolanma takintisi, üstünü çikarmama, karsindakine kendini göstermeme aliskanligi günlük hayatta da böyle oluyor sanki. açikça fikrini söylemiyorsun karsindakine, arkasindan, kimse yokken, arkadasinla çekistirirken daliyorsun diplere. sig da güvendesin, sig da namuslusun, sigda karaya yakinsin. sig insanin kendine yakismayani giymesidir bir nevi.
  • sığırdan geldiğini düşünüyorum. ki sığır sığın biraz daha manipüle edilebilir halidir. sığırdan geri bildirim alabilirsin. sığdan da alabilirsin ama ne derece sağlıklı olur orası mavi muammer...

elit insan > normal insan > politikacı > insan değil > at > hayvan > sığır > sığ

görüldüğü gibi epey rencide edici bir sıralamanın ögesi.
  • örneklemek gerekirse; yazar, tarihçi, gazeteci, düşünür, bla bla olarak

(bkz: pelin batu)