şükela:  tümü | bugün soru sor
13 entry daha
 • bu tabi cesaret kırıcı bir başlık..

  geçtiğimiz haziran’da bıraktım, gayet iyi gidiyor..

  dün bir iş için dışarıdayım, geç gidebilmiştim zaten, bir ara sucak mı oldu ne sohbet yavaşlayınca canım açık havaya çıkmak istedi..

  dışarı çıkınca 2 tane sayın abi gördüm sigara içmeye çıkmışlar; ellerinde görünce o an farkettim canım sigara istiyor ve galiba o yüzden dışarıdayım.. düşündüm, abilerin yaşı var, babacan tipler, bir tane istesem kesin verirlerdi..

  derin bir nefes aldım, elimdekinden bir yudum aldım, içeri girdim, sonra yol ve ev..

  sabah uyandım bir şey yok, şu saat oldu bir şey yok.. böyle bir atak yaşadım..

  alıp içsem, belki şu anda elimde sigara vardı..

  böyle şeyler yaşayınca hatırlamak lazım, canınız sigara istediği zaman o isteği öldürmek içerek değil içmeyerek mümkündür..
 • 1987 - 2010 arası günde en az 1 paket içmiş ve mart 2010'dan bu yana bir tane bile içmemiş biri olarak hadi oradan diyorum.
 • doğru bir önermedir çünkü bağımlılık hiç iyileşmeyen bir hastalıktır.
 • 17 sene içtim. sonra 3 yıl bıraktım ve bu yaz tekrar başladım. aslında olayın sigara ile alakası yok. insan bir yerden sonra yaşadığı sinir, stres, baskı ve öfke nöbetlerini geçirmek için bir yol arıyor. ve maalesef zamanında bu mereti içtiği için tekrar ona yöneliyor. hayatında hiç sigarayı ağzına almamış bir insan düşünün. en psikopat hale dahi bürünse yine de aklına bir sigara yakıp efkar dağıtmak gelmez. çünkü bu alışkanlığı ve sigaranın tadını bilmiyordur. ama bir kere sigaraya başlayan insan hem el alışkanlığı hem nikotinin rahatlatıcı etkisi ile doğrudan sigaraya sarılır.

  misal sigara içtiğim zamanlar uzun yola çıktığımda hem daha çok dikkatim dağılır hem sigara içmek için daha çok mola vermek zorunda kalırdım lakin sigarayı bıraktığım bu 3 sene boyunca uzun yolda araç kullanırken aklıma sigara hiç gelmediği için ne mola verme ihtiyacı hissediyordum ne de dikkatim dağılıyordu. yani kısaca dikkatimizi dağıtan da sigara, dikkatimizi toplayan da sigara.

  benim gibi yaptığınız iş safi stresten oluşuyorsa sigara dışında stres atabileceğiniz başka arkadaşınız kalmıyor maalesef. üstelik ben bu mereti bıraktığım zaman champix denen ilaçla bırakmıştım. artık sigara içerken 2 katı mutsuz oluyorum. hem anlık streslerim beni üzüyor hem de sigaraya tekrar başladığım için ayrı üzülüyorum.
 • sigarayı bırakmaya cesaret edemeyen , etse bile beceremeyen, zayıf iradeli insanların kullandığı cümle.
 • sigara bırakılır arkadaşlar lütfen deneyin, olmadı bir daha deneyin. eninde sonunda bırakılır. bu tarz cümleler sigara bırakmayı teşvik etmek yerine sigara içmeyenler için de motivasyon kaynağı oluşturur. dikkate alınmaması gereken cümle.
 • bir kereden bir şey olmaz hatasına düşmedikçe ömür boyu bırakabilirsiniz.

  10 yıl içip bıraktıktan 6 ay sonra rüyamda sigara içtiğimi görüp pişman olarak uyanan biri olarak söylüyorum bunu.

  ilk 3 gün fiziksel olarak, sonraki 1-6 ay ise psikolojik olarak zor. sonra geçmişte kalıyor her şey gibi. yeter ki isteyin.
 • 22 sene içtim. 2011'de bıraktım. 8 yıldır içmiyorum. bence bırakılabiliyor.
 • sigara değil, bağımlılıkla alakalı bir durumdur. mesela on iki adım programına katılarak narkotik ve / veya alkol bağımlılığıyla mücadele eden insanlar kendilerini hayat boyu "recovering addict" olarak tanımlarlar.

  atıyorum 15 yıldır madde kullanmayan biri bile hala kendini bağımlı olarak görmeye devam eder. amaç, zaafla baş edebilmek için öncelikle kendini olduğu gibi görebilmeyi başarmaktır. kişi bir kez bağımlı olmuştur ve hayatının sonuna kadar o risk durur. içmiyor olmak ayrı, bir kez elini sürdükten sonra olduğu gibi davranış paternlerinin geri gelecek olması apayrı konulardır.

  haliyle sigarayı bir kez bırakmış olmak kişiyi bağımlılıktan kurtarmaz. sadece davranışlarını değiştirebilmiş bir bağımlı yapar. bu noktada kişiye düşen "hayatımın sonuna kadar kullanmayacağım" demek değil, "bugün de kullanmayacağım" demek ve mümkünse verilen aranın, ömürden uzun olmasını sağlamaktır.
 • hastane gezin hiçbir şey yapamıyorsanız. o kanserli hastaların bağırışlarını küfürlerini dinleyin sonra gelin bık bık ara verilir diyebiliyor musunuz bakalım. sigarayı yiyen benim bile 5 yılı geçti sanırım. çocuğumun rızkını bu zamazingoya mı vereceğim. nefret ettiğim hükümete para mı kazandıracağım. hadi ordan.
63 entry daha