şükela:  tümü | bugün soru sor
  • umarım yoktur öyle bir şey.

bırakalı çok da olmadı. bir sigara içsem sanki her şey düzelecek diyordum 2 gündür. yemeğimi yiyeyim markete iner sigara alırım diyordum ki; yemek yerken bu başlığa ve şuna denk geldim: #85390803

şimdilik durdurdu beni. attım fav’a, zorda kalınca bir doz daha alırım. tişikkirlir spirmin aeco
  • devlet satışını yasaklasın bakalım ara mı gerçek mi görürüz.2 senedir içmiyorum.15 yıl tiryakisiydim.dünyanın en iğrenç nesnesi benim için.kesinlikle bırakılır ara falan deyip moral bozmayın.
    edıt bırakmadan önce 1 yıl boyunca sarma sigara içtim nefret ettim sigaradan.simdi çok rahatım canım hiç istemiyor.
  • basiretsiz insanların kaçamak cümlesi.

3 gün oldu. ilk 24 saat kafayı yiyordum. ikinci gün vücut "noluyor lan?!" kafasını yaşıyordu; işten geldim eve, direkt uyudum 8'de, öyle diyeyim... bugün ise spora gittim ve en zor olan 72 saati atlattım. 1 tane içeyim yine bırakırım nasılsa deme hatasına düşmüştüm 1 sene içmeyip. hiç ağzınıza almayacaksınız artık. bitmiştir yani.

ilk 72 saat cidden zor. bırakacak olanlara allah sabır versin. sonra kolaylaşıyor.
  • kişi önce kendisinin bağımlı bir karaktere sahip olup olmadığını bilmeli. herhangi bir şeye kısa sürede bağımlı hale gelen kişiler sigarayı bıraktıktan hemen sonra yerine başka bir şey koymalıdırlar örneğin: nargile, abur cubur v,s. tabiri caizse özentilikle sigaraya başlayıp sonrasında bırakanlarda gözlemlediğim sigaraya henüz geri başlanmamasıdır. ben sigarayı bıraktıktan 1 ay sonra nargileye başladım pişman mıyım hala cevabını veremiyorum.
  • iradesi yetmeyen suser beyanı.bu arkadaş muhtemelen sigarayı bıraktı ama tekrardan başladı.ondan sonra da pişman oldu ve bu başlığı açıp insanların iradesini gıdıklamaya çalıştı.sigara içen insanlar sürekli bırakmış olan arkadaşını tekrar başlaması için ikna etmeye çalışır.sebebi ise başkasının iradeli, kendisinin iradesiz olmasının ona rahatsızlık vermesidir.o yüzden bu tür başlıklarda başarısız suserları dinlemeyin.hepinize başarılar. *
  • boş yapma bıraktım.
  • önümde 10 yıl bırakıp sonra tekrar başlayan bir baba gerçeği olduğu için inkar edemediğimdir.

yani şöyle düşünün, zamanında denemiş ve sevmiş, bağımlı olduğunuz bir madde bu. belirli sebeplerden dolayı bırakıyorsunuz ama hayat uzun, bunu tekrar denemeyeceğinizin bir garantisi yok.

bu sigaraya özgü bir şey değil, mesela kolayı ele alalım. diyelim ki çeşitli sebeplerden ötürü kola içmeyi bıraktık, aklımıza da hemen hemen hiç gelmiyor yıllarca. ama hayat boyu bir daha içmeyecem diyebilir misiniz? sonuçta denemiş olduğunuz ve tadını almış, zevkini çıkarmış olduğunuz bir madde.
  • bağımlılık psikolojisi dersinde öğrendiğime göre sigarayı bırakanların %70-%80'i bir yıl içinde sigaraya geri başlıyor. yüzde 20-30'dan olun. bunu bırakmak sanıldığı kadar zor değil.
  • yanlış tespittir.

gençliğinden beri günde en az 2 paket sigara içen babam bana söz verdi, 2002’de 2004 yılına girerken sigarayı bırakacağını yazdı ve kağıdı imzalayıp bana verdi. 2 yıl boyunca günde 2 paket içmeye devam edip, zor olacağını söylememize rağmen asla azaltmadı. hatta 31 aralık 2003 akşamı saat 23:30’da paketinde kalan son 10 sigarayı yarım saatte içti ve 00:00’da kesiş o kesiş. o günden beri bir kere bile ağzına sürmedi. hatta annem 2008’de bırakana kadar kadına bakkaldan sigara alıp verdi defalarca. enteresan bir irade.