şükela:  tümü | bugün
  • hayret böyle bir başlık neden açılmamış şaşırtıcı. aslında sigarayı bırakma sürecine yardımcı olacak düşünceler bu süreçte fiziksel bağımlılıktan da önemli. birden gelen o saçma "yak bir tane" isteğini kolayca yeneceğinizi bilmek aslında sizi daha çok motive edecek, hayata daha çok bağlayacak.

ben kendimi daha çok "sabahları dil üstünde oluşan iğrenç tadı hiçbir insan vücudu haketmiyor. bu sadece insanın kendine yaptığı büyük bir işkence. siz zifiri, katranı ciğerlerinize çektikçe ciğerleriniz siz uyurken kendini temizlemeye çalışıyor" düşüncesiyle şartlandırmıştım. çünkü gerçekten o tat kadar pis bir tat yok. insan bu saçmalığı vücuduna nasıl yapar ya? nasıl yıllarca bu salaklığı yapmışım her geçen gün daha çok şaşırıyorum. ayrıca kimsenin sağlıklı bedenini hasta etmeye hakkı yoktur. bu da beni oldukça motive eden basit ama içi dopdolu bir ana düşünce oldu.

yak bir tane isteğine yenik düşmemek gerekiyor. ve emin olun yakınca da hiç bir şey olumlu yönde değişmeyecek. iyi hissetmeyecek, pişman olacak, vücudunuza zarar vereceksiniz.sadece bu.

(bkz: sigarayı bırakınca neler oluyor)
    (bkz: sigarayı bırakmak)

edit:imla
  • şu soruyu sorun kendinize;
    - sürekli iğrenç kokmak bana yakışıyor mu?

yakıştırıyorsanız sorun yok, içmeye devam.
  • bırakmayın da tütüne falan geçin bi de azaltın her şeyin tadını çıkarın
  • damada her ay bu kadar para vermek hoşuna gidiyor mu?
  • çok daha rahat nefes alabiliyorum.

merdiven çıkarken, tempolu yürürken, koşarken ve ilişki esnasında artık tıkanmıyorum.

daha rahat uyuyabiliyorum; çok daha rahat ve çok daha dinç uyanıyorum.

cinsel performansta inanılmaz bir gelişme var. (beni en çok şaşırtan gelişme sanırım bu oldu. bu kadarını gerçekten beklemiyordum.)

sürekli “paketi aldım mı, çakmağımı unuttum mu, bu paket yetecek mi?” gibi sorular sormadan yaşamak ve paketsiz özgürce evden çıkabilme duygusu harika.

cepte kalan para, tat ve koku konusu gibi pek çok güzel şeye şahit oluyorsunuz bu süreçte.

bunların tamamının motivasyonunuza etkisi inanılmaz oluyor. aslında bu süreç zorlu bir süreç değil, aksine bu gelişmeleri gözlemlemek çok keyifli. sadece ilk 3 günü atlatın gerisi çok rahat geliyor zaten. o 3 günün de düşündüğünüzden kolay geçtiğini görünce daha da motive olacaksanız. sonraki sürecin çok daha kolay geçtiğini görünce de bu zamana kadar bu işi gözünüzde bu kadar çok büyüttüğünüz için kendinize kızacaksınız.

arada bir de olsa canınız çekecek. o zaman bu tarz başlıkları okuyun, youtube’daki sigara bırakma içeriklerini izleyin, atakları çok rahat ve çabuk atlatacaksınız.

3 aydır sigara içmiyorum. herhangi bir ilaç kullanmadan bıraktım. yanımda içenleri görünce nadiren de olsa hala canım çekiyor. “evet, şu anda bir tane yakarsan bu ilki çok keyifli olacak ama ondan sonrası yine mecburiyete dönecek ve yine keyif ilüzyonu ortadan kalkacak. bu istek de çok güçlü değil içinde şu an zaten ve onca güzel gelişmeleri yok etmeye değer mi?” diye sorular soruyorum kendime. yukarıdaki olumlu gelişmelerin tek tek ortadan kalktığını düşünüyorum hızlıca ve cevabım hemen “hayır” oluyor. bu sayede de bu isteği çok kolay def edebiliyorum.

okuduktan sonra umarım size de bu yazdıklarım motivasyon sağlamıştır dostlar.