şükela:  tümü | bugün
 • mutfaklardaki yiyecekler yanında tütün de yiyen kın kanatlılardan böcek, namı diğer lasioderma serricorne.
 • bu şerefsiz bir puro böceğidir. puro tütünün içinde büyür, larva bırakır, onlar da büyür piç ederler puroyu. bu şerefsiz ayrıca ucuz purolar dururken gider en kalitelisini piç eder. bir puronun üstünde ufak ve düzgün bir delik varsa, işte bu puroda bu şerefsiz var demektir.
 • diğer adı tatlı kurt olan böcek türü.
 • arkadaşlar bende var bu çok yok ama nadir görülmeye başladı , ne yapabilirim arkadaşlar ? çok nemden mi oluyor bunlar .
 • az önce iki kavanoz kuru naneyi işgal ettiklerini görüp telaşla google'a sarılmama sebep olan ve bilimsel adının lasioderma serricorne olduğunu öğrendiğim susam görünümlü böcek. kendisi kurutulmuş sebze, bakliyat ve baharatlarda yaşarmış ve son derece hızlı çoğalırmış. çok fazla türkçe kaynak ne yazık ki yok ama olanlarla yetinirim diyenler için şu ikisini buraya iliştireyim. kaynak 1
  kaynak 2 ingilizceniz varsa zaten google derya deniz.

  o değil de şimdi aklımda bir soru: acaba farkında olmadan bu böceği yemiş olabilir miyim? eğer yediysem sağlık açısından bir sıkıntı yaşar mıyım? varsa bu böcek ailesini tanıyan şuraya bilgi saçıp aydınlatsın bizi.
 • uzaktan susama benzeyen, can sıkan, baş ağrıtan haşere.

  bundan mutfakta bir tane bile görülmesi durumunda derhal kaynağı araştırılmalıdır, çünkü üreme ve yayılma hızı şaşırtıcı derecede hızlı.

  sağolsun link'teki yazar (tevfik uyar) sayesinde ben kuru patlıcanda buldum kaynağı.

  bu böceğin tütün ürünlerinde görülmesi, patlıcanın da az miktarda nikotin içermesi yapbozun parçalarını tamamlıyor.
  kurutuş ise basit. kaynağın bertaraf edilmesi + derin temizlik + raid max böceksavar
 • adını yeni öğrendiğim böcek. günlerdir evde çıldırıyorum. bütün bakliyatlara baktım bütün mutfağı temizledim ne bi larva var bir bozuk ürün. ama evin içinde tek tük süreki bu böcekten görüyorum. ismini öğrenince anladım. evde tütün sarılıyor. az da değil. tütünler tekel tütünü ama bu böcek sıcak ve nemli yerleri severmiş. ah be akdeniz kıyısındayım. hem de 3 km kadar uçabiliyorlarmış. demek ki tütüne geliyor diye düşünüyorum ama böyle tek tük olunca nasıl ilaçlanacak hiç bir fikrim yok.

  edit: raidin örümcek ve böcek için olan beyaz ambalajlı ilacı çözüm oldu. dolap altlarına kadar mutfağı ilaçladım ve tütün sarılan odayı da. bir iki gün içinde tamamen bitti böcekler.
 • ozensiz ve dikkatsiz uretilmis pul biber icinden turediklerini gordum.

  pul biber lan, bildigin pul biber.
  eski evimizde vardi bunlardan, pul biberin icindeydiler.

  bilginize.
 • 1 haftadır evde sürekli görür olmuştum. ilk defa gördüğüm için adını namını bilmezdim. en son “evde yaşayan küçük uçan böcekler” diye internetten bakayım listede bunun da adı çıkar elbet dedim. ilk sırada çıktı. (bkz: tütün biti) olarak da geçiyormuş. patlıcanda en sevdiği yemekler arasındaymış ve bizim mutfakta patlıcan kurusu varmış (kaynanam getirmiş). içi bunlarla doluydu. tüm kurutulmuş yiyecekleri attım çöpe güzelce de ilaçladım. merakla bekliyorum. umarım kurtulurum.