• ben de yumurta yemiyorum ama yumurtanın tanesi 100 tl olsun diye başlık da açmıyorum amk. grip ilaçları 100 tl olsun, böylelikle herkes sağlığına dikkat etsin, grip olup suratımıza öksürmesin de demiyorum. neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamıyorum.
    hergün ahır gibi metrobüsle işe giden insanların, hayvan gibi muamele gördüğü memlekette, "benzin 100 tl olsun, kimse arabaya binip çeyveyi kirletmesin" ayarında taleplerde bulunması, çok korkunç.

yıllar sonra gelen edit: ne mallığım kalmış ne ezikliğim, başlığı açan da uçmuş gitmiş zaten. kimse, soğanın bir kilosunun 10 tl (yaklaşık 2 $) olduğu şu günlerde insani yaşam standartlarına ulaşmak için kampanya yapmıyor da, her kuşu siktiniz bi leylek kaldı dedirtiyorsunuz insana.
  • aylık sigara masrafını 3.000 tl'ye çıkaracak bir olay. böyle bir etkisi olur.
  • enteresan kampanya. beni ikilemde bırakır şahsen. şimdi sigara içen biri olarak, bu mereti severek içsem de 100 lira olsa beni zikseler almam. hani durum bu olunca sağlığıma sıhhatime katkıda bulunur mu acaba diye düşünmedim değil.

ama bu mereti içmeyince ölecek türde insanlar da var. onların ocağı batar, yuvalar yıkılır yani. o da var. bilemedim

(bkz: diego dur allahını seversen zaten ortalık karışık)
  • yazarı gibi ortaokul seviyesinde fikir. daha yeni sigarayı bırakmış bir insan olarak bir boka yaramayacağını söyleyebilirim. hatta sigarayı bırakmayı düşünenleri paniğe sokup sigaraya daha da bağlanmalarına ve kaçak sigara tüketiminin artmasına yol açacaktır.

ayrıca devletlerin niyeti sigara tüketimini azaltmak değildir. sigara tüketiminden alabildiğince fazla kar etmektir. bunun yolu da bağımlının tatmin olacağı en pahalı fiyatı belirlemelidir. aksi durumda bağımlı maddi olarak sigara fiyatını karşılayamayacak ve sonrasında ya sigarayı bırakmaya ya da kaçak yolla tüketmeye girişecek, sonucunda da devlet zarar edecektir.

devletlerin sigaraya bakışı konusunda bunun aksini iddia eden varsa gerizekalıdır. sigara bir madde bağımlılığıdır. teknik olarak uyuşturucu bağımlılığıdır. yani eroinle veya kokainle arasında teknik açıdan bir fark yoktur. sonuçları açısından çok daha fazla ölüme ve hastalığa sebep olmaktadır. (kullanıcı sayısı çok olduğu için) ancak madde bağımlılığının yarattığı fiziki etki çok fazla değildir. bugün bir taşaklı devlet adamı çıksa bir ülkede sigarayı yasaklasa, yaşanacak olan şey en kötü ihtimalle 15 gün biraz sinirli bir ülke olmalarıdır. 15 gün sonra o da geçer. özgürlük, insan hakları vs. diyecekseniz de yukarıda da dediğim gibi, nikotin de kokain de madde bağımlılığıdır. eğer kişinin/toplumun nikotin tüketerek kendini öldür hakkı varsa diğer uyuşturucu maddeleri tüketme hakkına da saygı duymak gerekir. ancak devletler bu haklara değil sadece sigaraya saygı duyarlar. çünkü sadece sigaranın arkasında uluslararası tütün firmalarının dağıttığı rüşvetler ve devletlerin rahatlıkla alabileceği vergiler vardır.

özet: ben sigara içmiyorum, içenler de gerizekalı yeaaa. pfffff. tripleri ile ne popüler olursun ne de sigara içen sayısını azaltırsın. sigara içen insanlar zaten ne kadar gerizekalı bir davranış içinde olduklarını bilirler ve buna rağmen sigara içmeye devam ederler. sigara içerken de şunu savunurdum. sigara bağımlılığını azaltmak mı istiyoruz? cigara tüketimini serbest bırakın, bakın sigara tüketimi nerelere düşüyor. ama cigara, sigara gibi bağımlılık yaratmadığından vergi koysanız bile bir süre sonra satışlar azalacağından devlet zarar edecektir. o yüzden sigaraya televizyonlarda tü kaka deyip el altından bağımlılığın yayılması için elden gelen yapılır. inanmayan türkiyede sigara kullanım istatistiklerine baksın son 15 yılda neler olmuş görsün.
  • benim gözümde otobüste çantayla ayakta duranları linç edenlerle buradakiler aynı tipler. olayın özüne hiç inmiyorlar hep yüzeysel.

kardeşim çantasını elinde tutmasını isteyenler nasıl ayakta o kadar sıkış tıkış gitmesine sebep olanlara laf etmeyip ayakta durana laf ediyorsa, bu sigara 100 lira olsun diyenler de kardeşim düzgün bir yasa olsun ve uygulansın demek yerine sigara içenlere ceza kesme derdinde.

azıcık sisteme yürüyün. hadi be.
  • "ben de ekmek yemiyorum, o zaman ekmek fiyatları 100 tl olsun" diye karşılık vereceğim mal söylemi.
  • sigara içmeyen biri olarak söyleyebilirim ki; tam bir gerizekalı düşüncesidir. sana mı kaldı bu fikri ortaya atıp, desteklemek a ibine.. bırak kim nasıl, ne şekilde yaşamak istiyorsa öyle yaşasın. insan sağlığına bu şekilde katkı yapacağına inanan şeker kardeşler 31'e yönelin siz, hem daha zevkli, hem daha zahmetsiz.
  • sigara içenler demek senelik devletin cebine direk giren 21 milyar lira demek. bilmem ne kadar kadar kişinin işsiz kalmasından ıvırdan zıvırdan bahsetmiyorum bile.
    hiç kimsenin sigara içmemesi demek yeni doğmuş bebek dahil herkesin ortalama yıllık 300 lira daha fazla vergi vermesi demek. sigara içenleri hala neden sevmiyosunuz anlamıyorum...
hesabın var mı? giriş yap