şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • bir insanı sigara içiyor diye asla evine sokmayacak, kadınsa sevip aile kurup çocuk yapmayacak kadar kriterli sözlük yazarlarını görmemizi sağlamıştır.
  götümle gülüyorum çok afedersin. zaten sigara içen kadınlar da kuyruk olmuştu, sigara içen kadından tiksinen erkek bizimle evlense de o kaliteli döllerini bize aktarsa diye. neyin havasını yapıyorsun ki, gelmiş burada bir alışkanlık üzerinden edebiyat parçalamışsın. egonu böyle mi tatmin ediyorsun? bunun kötü bir alışkanlık olduğunu biliyor içen de içmeyen de ama gelip burda nefret kusman sadece komik oluyor.
  ulan bakıyorum başlığa, ay şöyle iğrenç, ay böyle tiksinç... ulan bu mesaj kutumdaki mesajları kim attı o zaman. soldaki başlıklara bakıyorum, yok fuckbuddy aranıyor ilanları, yok cuma gecesi sevişmelik insan aranıyor... bakıyorum hepsi erkek. ulan siz nefes alan canlı bir 44+xx buldunuz da kaldı sigara içmemesi... çok komiksiniz ya. tereyağı kokulu kekolar sizi.

  debe editi: aklın yolu birdir. gözlerinizden öperim. :)

  aylar sonra gelen edit: sigarayı bıraktım ama hâlâ fikrim değişmedi. rahat bırakın insanları herkes kendi tercihini yaşıyor.
 • uzak durmasını isteyen erkeklere zaten hiç yanaşmamış olan kadındır. duyan da sigara içen hatunlar kıçınızdan ayrılmıyor sanacak.
 • merhaba gencolar, nasılsınız? beni sorarsanız iyiyim, bugün neşeli bir günümdeyim, keyfim yerinde. sizi yontmaya başlamadan önce bir halinizi hatrınızı sorayım dedim.

  şimdi; herhangi bir edim veya hal varoluşuna koşut olarak erillik veya dişillik ihtiva etmez, yalnızca vardır ve bir cinsiyet hali kendiliğinden mevzu bahis edime veya hale içkin değildir. fakat toplumsal cinsiyet dediğimiz nane sayesinde söz konusu edimler ve haller, yeni ve cinsiyetlendirilmiş bir form olarak inşa edilip aynı şekilde oluşturulmuş kadın ve erkek kimliklerine eklemlenirler.

  elimizde kadının şefkat, duygusallık, merhamet, nezaket, zariflik, güzellik vb. halleri tartışmasız bir şekilde ihtiva ettiğine ve bu nedenle de bunları dişil ilan edebileceğimize dair hiçbir saf veri yok. elimizde erkeğin entelektüel uğraşılara daha yatkın, daha hırslı, daha soğukkanlı, hırslı ve bireyci vs. olduğuna dair saf bir veri yok. (elimizde sigara içmenin 'erkeksi' bir hal olduğunu gösteren bir veri de yok.) ama biz bunları hiç utanmadan, hiç gocunmadan eril ve dişil olarak nitelendirebiliyoruz ve buna binaen ortaya çıkardığımız erkek ve kadın kimliğini sanki meselenin kaynağıymış ve aslında iddianın sonucu değil sebebiymişesine kanıt olarak gösterebiliyoruz. (ne münasebet o hofstede'nin kendi terbiyesizliği derseniz özür diler, gözlerinizden öperim. ama onu diyecek olsanız sigara içen kadın meselesine kafa yoruyor olmazdınız.) çünkü toplumsal cinsiyet rollerinin inşa ettiği kadın ve erkek formları bize bunu emrediyor.

  erkeklerin kedi sevmesini mühim bir mesele haline getiriyoruz, kadınların bilaistisna 'her zaman güzel görünmesi' gerektiği savından yola çıkıp kadına 'güzel görünmemesinin' hesabını soruyoruz, ağlayan erkekten iğreniyoruz, entelektüel kadını garipsiyoruz, nazik erkeği uyarıyoruz, 'o kadar da nazik olmanın gerekli olmadığını' anlatıyoruz kibarca, başarılı kadını meşum ilan ediyoruz, sevgisini belli eden erkeği 'erkekliğe' davet ediyoruz, sigara içen kadını ''hiç seksi değil yani, ne o öyle erkek gibi'' diye tenkit ediyoruz.

  çünkü hepsi bizim atfettiğimiz eril/dişil hallerin oluşturduğu formun dışında.

  'sigara içen kızlar' sigara içmesin. hele sağda solda hiç içmesin. niye? çünkü çok erkeksi oluyor.

  erkekler sevgilerini belli etmesin. niye? çünkü çok kadınsı oluyor. onun yerine güçlü olduklarını belli etsinler.

  oldu yaraam başka isteğin var mı? erkeklik satacağım derken hayatının orta yerine sıçmaktan vaktin kalırsa söyle de onu da yapalım.

  edit: sağlığını düşünüyorum diyenleri tenzih ediyorum, size demedim bunları. siz iyi insansınız hatta lan.
 • sol ellerini sağ göğüslerinin* altından geçirerek sağ bellerini tutarlar. sol bileklerinin üzerine ise sağ dirseklerini dayarlar. sağ işaret ve orta parmaklarının arasına koydukları sigarayı sağ bileklerinden dışarı eğim vererek tutarlar. mini etek giyenleri çok seksi olur.

  not: solaklar tam tersini yapar. tam tersi derken bunların uzun etek giymeleri gerekir gibi bi sonuç çıkarmayın.
 • allah'a yakın bana uzak olsun derken aşık olduğum kadındır.

  sigarasını odadan bizzat getirip yakmışlığım bile vardır hatta.

  sonra neymiş;

  duman avcılarıyız duman duman duman
  sigara içirtmeyiz hiçbir zaman

  he amına koyim he!!!
 • freud'un yeğeni edward bernays sayesinde yaygınlaşan tür.

  hikayesi şöyle:

  bernays popüler sınıfların üzerinde deney yapmayı seven bir adamdı. bu yönüyle tanındığı için bir gün eski müşterilerinden amerikan tütün şirketi müdürü george hill ondan "ne yapsam şu kadınlara sigara içiremiyorum bir el at..." diyerek o dönemlerde kadınların sigara içmesinin önündeki engelleri yıkmasını istedi. "pazarımızın yarısını kaybediyoruz," "çünkü erkekler, kadınların toplu yerlerde sigara içmesine karşı bir tabu geliştirdiler. bunu düzeltmek için bir şeyler yapabilir misin?" diyerek de bernays'ı her bulduğu ortamda sıkıştırdı. arada cebine para sıkıştırmaktan da çekinmedi. bernays paraları görünce biraz düşünmek için zaman istedi. sonra da, "müsaade ederseniz kadınlar için sigaranın ne demek olduğunu anlamak için bir psikanalistle görüşeceğim." dedi. hemen amcasını aradı ama amcası telefonlarına çıkmadı. o da amerikanın o zamanlar önde gelen psikanalistlerinden dr. brille'i aradı: "beni ne arıyon amcanı arasana" diye azarlanınca "amcam viyana'da, size çok selamları var." diyebildi. a.a. brille, amerika'daki ilk psikanalistlerden biriydi.
  epey yüksek bir ücret karşılığında, bernays'e şunu söyledi: "eğer sigarayı erkek iktidarına meydan okuma fikriyle bir araya getirebilirsen, kadınlar da sigara içebilir. çünkü o zaman kadınların da kendilerine ait bir penisleri olmuş olur. "

  new york'ta her yıl binlerce kişinin katıldığı paskalya töreni düzenleniyordu. bernays, törende bir olay tezgahlamaya karar verdi. birkaç zengin yeni sosyeteyi kıyafetlerinin içine sigara saklamaları için ikna etti. sonra törene katılacaklardı. bernays onlara işaret ettiğinde, sigaralarını gösterişli bir şekilde yakacaklardı. bu arada bernays basına haber salarak, kadınların seçme hakkını savunan bir grup kadının, "özgürlük meşaleleri" adını verdikleri sigaralarını yakarak protesto yapmaya hazırlandıklarını bildirdi. bunun büyük ses getireceğini biliyordu. o anı yakalamak için bütün fotoğrafçıların geleceğini de bildiği halde yine de tanıdık fotoğrafçılara haber gönderdi. yani, "özgürlük meşaleleri" ifadesiyle bernays artık hazırdı. ve basın için harika bir haber değeri taşıyacak tezgahını sundu. sonra ertesi gün bu olay sadece new york gazetelerinde değil, amerika'da ve dünya basınında geniş bir yer aldı.

  bernays'ın yarattığı düşünce şuydu; eğer bir kadın sigara içiyorsa, bu onun daha güçlü ve bağımsız olduğunu gösteriyordu. "özgürlük meşalesi" dediği sembolik bir reklamla kendisi de bunu kanıtlamış oldu. o günden sonra, sigara içen kadınlar toplum tarafından kabul gördü. yani kurduğu tezgah amacına ulaşmıştı.

  bu olayın ardından bernays, insanların arzuları ve hisleriyle ürünlerin bağlantısını kurunca, insanları irrasyonel bir şekilde davranmaya ikna etmenin mümkün olduğunu anladı. ve ömrünün sonuna kadar böyle tezgahlar kurarak yaşamını sürdürdü.

  kaynak:

  (bkz: the century of the self)
 • ya bu sozluk ne kadar güzel bir yer dedirten başlık.

  durup durup
  "oje süren kadın,
  sigara içen kadın,
  gece dışarı çıkan kadın,
  kısa erkek,
  maaşı az erkek,
  kasları olmayan erkek,
  kas yapcam diye kasan erkek"

  sanki birer nesnenin özellikleri gibi kırmızı kalem, mavi dolap der gibi. çoğunuzun sevgilisi yok di mi, genelde terk edildiniz ve istediğiniz gibi olmadı işler özellikle özel hayatınızda di mi? sebebi ne acaba, bence böyle bir entry daha girip onu da eleştirin. hayır eleştiri güzel de her şeyi eleştirmeye hakkın olduğunu düşünmek nası bi küstahlık. kusurları örtmede gece gibi olur musunuz lütfen biraz.
 • cildinin bozulacağı ve tırnaklarının sararacağı öngörülen kadın tipi. ne varki 16 yaşımdan beri sigara içmekte olan bendenizde, 13 yıllık kullanılıcığın sonucunda, ne tırnak sararması ne de cilt bozulması var. hatta, cilt yaşım 20 imiş. baktı uzmanlar valla... tırnak sararmasını da oje kullanmak önlüyor zannımca... duman ulaşamadığı yeri sarartamaz... kültablası öpme durumu mu? vivident fresh diyorum... giysilerin kokması? aynı giysiyi iki gün üst üste giymezseniz engelleyebilirsiniz...parfümünüzden evden çıkmadan iki tık da saça püskürtürseniz, sigarayı mümkün mertebe havadar alanlarda içerseniz bu yan etkiden de kurtuluyorsunuz...

  ha tabi beden yaşım kaçtır? akciğer kanserine kaç yılım kalmıştır? oralar ayrı meseleler. ama sigara içen kadınlara, ay, iğrenç, bozuk ciltli, sarı tırnakları demeyiniz efendim... yok öyle bi şey.
 • %99'u sigara icerken sol elleriyle sag dirseklerini birlestirirler.

  örnek
 • hamile olmadigi surece sigara icen erkekten bi farki yok, ayrica niye herkesin sokakta sigara icen kadini garipsedigini de anlayamiyorum, sokakta simit yemekten cok da farkli degil.