şükela:  tümü | bugün
 • tamam, her ne kadar başlık "3000 metre yükseklikten paraşütsüz atlayan adama öleceksin demek" gibi görünse de, felaket sinir bozucu bir şey bu amına koyayım. günde 1 paket kadar sigara içen bir insanım ve her sigara ile ilgili sohbette yeşilaycı kankalarımızın "kanser olacaksınız oğlum" yahut "40'ını görürsen şanslısın" muhabbeti yapması deli ediyor beni.

  lan tamam biz de biliyoruz, ateşle oynuyoruz falan ama yapmayın bunu arkadaş harbiden kötü hissediyorum kendimi. tamam deistim ama söylemekten geri kalmayacağım bu yerel söylemi, allah düşmanımı kanser etmesin, lafı bile kötü.
 • (bkz: you don't say)
 • oysa ki, sigara içmeyenlerin "akciğer kanseri" dışındaki onlarca kanser türünden en az sigara içenler kadar riski olduğu düşünüldüğünde komik söylemdir.
 • sigara icenlerin %75 ihtimal ile akciger kanseri olacaklari tespit edip kanitlanmis bir gercektir, ancak icmeyenlerin cok daha once yuzlerce farkli sebep yuzunden olebilecegi goz onunde bulundurulursa (ki envai cesit kanserin, sigarayla hic bir alakasi yoktur); garip bir biraktirma cumlesi.

  edit: benim dedem, sportif hayatina, 0 sigara ve 0 alkole ragmen 39 yasaminda kalp krizinden hayatini kaybetmistir. boyle sacma seylere inanmayin, tamam sigara tabiki de zararlidir, eyvallah ama, 95 yasinda gunde 2 paket icen insanlar da var. ( hayat kalitesi beni ilgilendirmiyor ) sigara icip 30 yasin da akciger hastaliklarina ya da kansere yakalananlar da var...vs

  edit 2: hos gerci, babami da 59 yasinda sigaradan kaybettim de, gunde 3 bucuk paket sigara iciyordu.
  sen 30 sene gunde 3 bucuk paket cikolata ye, ya da kola ic, ya da o olculerde lezzetli ama zararli urunler ye... vs zaten yine bir sekilde gocup gidersin.

  edit 3: ki bunlarin hic birini yapmasan bile, cok rahat olebilirsin.. ailen de kalp krizi gecmisimi var ? hoop bitti, sigara ic ya da icme, kalp krizinden olme olasiligin bi doktora gore 40 tan sonra baya buyuk risk grubunda.. ailen de kanser mi var (cift tarafli), %90 ihitmalle zaten kanser olacaksin... yani bunlar bos isler.

  sigaraya anlamsiz sekilde yuklenmeye de gerek yok.
  yormayin kafanizi.
 • aslında pek de yanlış bir cümler değildir. dünya sağlık örgütü kanser vakalarının %30 ila %50'si kadarının daha sağlıklı yaşam koşullarının arttırılmasıyla önlenebileceğini hesaplıyor. kurum kanser ölümlerinin 3'te 1'ine aşırı kilolu olmak, hareketsizlik, yetersiz beslenme, tütün ve alkol tüketimi faktörlerinin neden olduğu görüşünde. bu faktörler arasında en riskli olanı sigara; sigaranın kanser ölümlerinin %22'sinden sorumlu olduğu düşünülüyor. tabi hayat kalitesini arttırmaya yönelik imkanların ekonomik koşullarla doğrudan alakası olduğunu belirtmek gerek.

  kaynak: kanserle mücadele günü