şükela:  tümü | bugün
 • mümkün gibi duran durum. yani sigaranın en çok içildiği ülkelere bakıyoruz.

  https://tr.m.wikipedia.org/…ne_göre_ülkeler_listesi

  sonra bu veriyi corona dağılımlarıyla kıyasladığımızda fosur fosur sigara içilen ülkeler verileri gizlemiyorsa sigara içmenin virüse karşı bir etkisi olduğu çıkarımını yapabiliriz.

  https://www.coronatracker.com/analytics/

  tabi bunlar benim götümden uydurduğum şeyler olabilir bilemiyorum.
 • dedik dedik inanmadınız bak araştırmalar da bunu destekliyor

  https://twitter.com/…tatus/1249048902495592450?s=21

  edit: bir çaylak arkadaştan yeni bir link geldi,

  https://www.qeios.com/read/article/561
 • buralar yıkılır.
 • araştırmanın kısmen de olsa bir geçerliliği varsa eğer bunun sebebi, virüsün sigara içenlerin ciğerlerinde tutunacak bir dal, içine sızıp çoğalacak doğru düzgün bir hücre bulamamasından kaynaklıdır.

  bu iyi midir, kötü müdür siz karar verin artık.
 • oğlum yapmayın etmeyin lan. yazmayın böyle şeyler. sigara tiryakileri bu alışkanlıklarını aklamak adına ufacık şeylerden medet umuyor, siz memba suyu ikram ediyorsunuz. yok yalan yalan inanmayın. yoktur öyle bir şey...
 • şimdi içiyoz mu içmiyoz mu be ya
 • yoksa virüsün türkiye'de yayılmama sebebi bu mu? avrupa ya göre sigara içenlerin sayısının oranin aşırı fazla olduğunu düşünürsek, bu tezi kanıtlar
 • sırf bu virüs sürecinde sigarayı bıraktım yapma etme gurbanın olam
 • öz-izalasyon dönemimde günde 40 sigara, 70 cl viski ile katıldığım önermedir. mart’ta uzakdoğudan döndüm.
  köpek gibiyim şu an. korona piyangosu da vurmadı.(kanzuk müsaadenle) amına koyduğumun hayatında esir kaldık.

  bari kanserden, sirozdan gidelim. o da yok. şeytanlarımızla başbaşa vakit geçirmeye devam.
 • sigaraya ödediğimiz yüklü paralar sonunda işe yaramış... :)
  sigaranın bir çok zararı malum, bunu kimse inkar edemez.
  ama faydaları da vardır. örneğin ağızda çıkan aft (halk arasında pamukçuk) sigara içenlerde rastlanmaz. emekli olmadan bizim iş yerinde 8 kişi sürekli aftdan şikayet ederdi ve hiç biri sigara içmezdi. ağızdaki aft'a sebep olan candida albicans mantarı sigara içenlerin ağzında, dilinde, boğazında faaliyet gösteremiyor, bunun anlamı...
  sigara içmek grip virüsüne karşı bir işe yaramıyor. kendimden biliyorum. aksine sigara vücut direncini düşürdüğünden gribi zor atlatıyorsunuz. yine gribim, yine 1-1,5 ay sürecek atlatmam...
  covid-19 virüsü üzerinde sigaranın olumlu etkisi kesin kanıtlanırsa, biz sigara içenler için sevindirici bir haber... ama gelişmeler sigara içenler için güzel... :)

  edit: bazı yazar arkadaşlar sigara içtiği halde ağzında aft çıktığını belirtmiş. haklılar. sebebini söyleyeyim. biyoloji kesin bir bilim dalı değildir. örnek vermem gerekirse birisini 10 tane arı sokar bir şey olmaz, birini tek bir arı sokar öldürür. tifolu mary gibi kimileri tifo virüsü ile ahbaptır bir şey olmaz, birilerini de öldürür.
  sigara içmenin afta sebep olan candida mantarının gelişimini engellediği yönünde yaygın bir görüş vardır. hatta bazı doktorların aft için günde 2-3 sigara içmesini bile önerdiğini biliyorum.
  bazı yazar arkadaşlar da sigarayı bıraktıktan sonra ağzında aft çıktığına ait mesajlar aldığımı da söylemeliyim.
  hanımdan biliyorum aft berbat bir rahatsızlık. bununla yaşamak zorunda kalanlara geçmiş olsun diyorum. öyle kalıcı bir tedavisi yoktur. b12 vitamini vücudunuzda depolamak iyidir. bağışıklık sisteminizi yüksek tutmanızda fayda var.
  60 yaşımdayım. lisedeyken ağzımda aft çıkardı. üniversiteye başladığımda sigara içmeye de başladım. 43 senedir sigara içiyorum, sigara içtiğimden beri ağzımda aft çıkmadı.