• kendinizi kandırıp, bağımlılıklarınıza meşruiyet yaratmaya çalışmayın boşuna.

tanıdığım veya duyduğum kovih-19 hastalarından hastalığı evde ama ağır geçirenlerin çoğu sigara içiyor. üstelik aralarında bir ergen de var. doktorlar, hastalığı hafif atlatamamasının en önemli nedenini sigara kullanımına bağlamış.
  • bu başlığı gördüm saat 13:00 gibi tomografi başındayım tabi,akciğerinde tutulum olanların birkaçı sigara içiyorlarmış,anlayacağınız boş muhabbet :)
  • bu konuda farklı ülkelerden bir dizi bilimsel makale yayınlandı.
    şaşırtıcı ama gerçek olan bir durum.

makaleler iyi dergilerde yayınlandı ve dahil olan yazarlar arasında alanında tanınmış isimler var.
    akademik makalelerde yazarların çıkar çatışması olmasın diye ödenek aldıkları kurumları altta açıklamak zorundalar. yazarlar arasında "anti-sigara" kurumlardan ödenek alan olmasına rağmen, bu sonucu net bir şekilde duyuruyorlar.

istatistiksel sonuçlar ortada, ama neden böyle olduğu belirlenmedi. olası neden olarak düşünülenler:
    - sigara içenlerin akciğer bronşlarındaki dokunun metaplazi geçirerek tip değiştirdiği biliniyor. bu değişen doku, virüsün önünde bariyer gibi oluyor.
    - sigara sonucu akciğer yüzeyinde toplanan katran ve ölü dokudan oluşan katmanlar, virüsün canlı akciğer dokusuna erişmesini engelliyor, böylece enfeksiyon oluşamıyor.
    - sigaranın akciğere yapmakta olduğu bombardıman sonucu savunma için halihazırda oraya yönelmiş olan immun hücreler, virüs geldiğinde hazır oluyor.

yani sigara yüzünden savaş alanına dönmüş olan akciğerde virüs kendine yer bulamıyor gibi bir şey.
  • haydaaa , hani sigara içinler riskli gruptaydı .

gruplar karışmış.
  • şöyle iki hipotez okudum:
    1-nikotin koronavirüsün bağlandığı ace-2 reseptörlerine bağlandığı için virüsün yayılma hızını azaltıyor olabilir.
    2-sigara içenlerin bağışıklık sistemi birçok zehirli madde sebebiyle nispeten baskılanmış durumda olduğu için koronavirüsün asıl öldürücü özelliği olan sitokin fırtınası azalıyor olabilir. yani bir nevi sigara içenlerin ciğerleri hindistanlılar gibi mikroba pisliğe alışkın, diğer insanlarınki dışarı çıkarılmayan el bebek gül bebek çocuk gibi, ilk aldığı mikropta hastalanıyor.
    bunlar hipotez tabi ki. sigara zararlıdır, içmemek lazım.
    edit: uyarılar üzerine 'teori'yi 'hipotez'le değiştirdim.
  • babam ve ben günde bir paket sigara içiyoruz, ömrü boyunca bir dal bile içmeyen annem covid-19 oldu.

edit: nisan ayında oldu ve aynı evin içinde bize bulaşmadan geçti bitti.
  • bir ara dikkatimi çeken konudur. bir hekim olarak gözlemim ve okuduğum bazı yayınlardan edindiğim sonuç; sigara içenler coronavirus ile daha zor enfekte oluyor gibi görünüyor, fakat enfekte olduklarında hastalık sigara içmeyenlere kıyasla çok daha ağır seyrediyor. şu durumda içip içmeme kararı size kalmış.
  • tehlikeli düzeyde cahilce bir iddia.
hesabın var mı? giriş yap