• ekşi sözlük'ün ne kadar boş beleş insanlarla, ne kadar düz mantık beyinlerle dolu olduğunu bize göstermiştir. ulan insan, sen ilk önce bir bak bakalım vergi tablolarına bu devletin geliri hangi ürünlerden sağlanıyor, bir bak bakalım tütünün/alkolün getirisine. bir de gitmiş sanki o vatandaş hiç vergi vermiyormuş gibi, aa ben espri yapacağım şimdi dur bekle minvalinde kıçından uyduruk bir şeyler yazmış, allah akıl fikir versin.

ne olur ne olmaz: görsel
  • bence müthiş bir öneri. bu bağlamda tükettiğim her portakal ve ıspanak gibi yararlı yiyecekler için, sağlık sigortası üzerinden bana ek gelir sağlanmasını rica ediyorum. çok güzel oldu bak böyle.
  • yanlış olandır.

amerikan ekolünden gelsin;
    (bkz: ben vergisini ödeyen bir vatandaşım)
    ayrıca;
    (bkz: sigaradaki vergi oranı)

sigara içenlerin verdiği vergilerle yaşıyosunuz kardeşim, akıllı olun.
    biz ciğerimizi, sağlığımızı, ömrümüzü feda ettik bu vatan için, ya siz???!!!11!iki *
  • saçma sapan bir önermedir. çocuk katilinin, tecavüzcünün hapiste bakılıp beslenmesine harcanan verginin hesabını sormayıp asla hastalığının kesin bir şekilde sigaradan kaynaklandığı ıspatlanamayacak birinin sağlık giderlerinin batması da oldukça manidardır.
  • sigara içenlerin ödediği vergi olmasa devletin batacağından habersiz insan beyanatıdır.

"benim vergim" demiş adam.

- türkiye'de sigaradan alınan vergi oranı %80,3 (küsüratlı sallayayım da yalan söylediğim belli olmasın mantığıyla hareket etmedik, araştırdık. http://ekonomi.haber7.com/…de-sigara-vergi-oranlari)

- yani paketi 9,5 tl olan bir sigaradan devletin aldığı vergi 7,5-8 (yedi buçuk sekiz arası) tl. (7,62tl)

- bugün ülkede sigara içen insan sayısı 25 milyonun üzerinde(evet bu bilgiyi götümden salladım, ancak 2008 de 25 milyon sigara içen adam varken bugün daha az olacağını sanmıyorum. ilgili kanyakça http://arsiv.sabah.com.tr/…622ba0c6d4f9fe53e00.html);

-- hesaplayan adam mode on --

a) italyanların çok sigara içenlere söylenen bir atasözü var "fumare come un turco" diye. "türk gibi sigara içmek" anlamına geliyor. iyiniyetli bir yaklaşımla sigara içen kişi sayısını 25 milyon olarak alalım.

b) sigara içen insanların günde ortalama 1 paket içtiğini (iyimser davranıyoruz) düşünelim.

c) 25 milyon kişi günde 1 paketten günde ortalama 25 milyon paket eder.

d) oha amk diyenler için 20 milyon diyelim.

e) 20 milyon paketten devletin aldığı günlük vergi tutarı : 20m x 7tl = 140mtl (yüzkırk milyon türk lirası)

f) 140.000.000 x 365 = 51.100.000.000 (elli bir milyar türk lirası)

-- hesaplayan adam mode off --

bu bağlamda yıllık 51 milyar tl tutarında vergi alınan tütün ürünlerinden elde edilen gelir; ekli haberde (http://ekonomi.haber7.com/…etin-vergi-geliri-hedefi) görülebileceği üzere türkiyenin hedeflenen 318 milyar tl (2013 için)'nin yaklaşık 6'da biri ve %16'sını oluşturuyor.

bireysel bazda bakarsak; ben sigara içtiğim için günde 7 tl den ayda 210 tl; yılda 2500 tl civarı bir parayı senin ödediğin vergilerin dışında "ek" olarak ödüyorum.

işkembeden sallaması kolay; eleştirmek kolay ama türkiye'de sigara içen herkes 2 ay sigarayı bıraksa bir yetkiliyi televizyona çıkartıp "sigara aslında az içildiğinde bilmemne artıları var" diye program yaparlar ya da arabada ötv'yi %300, benzinin litresini 12 lira yaparlar. sonra gelir ağlarsın "ben hep 50 liralık alıyodum şimdi bakkala bile gidemiyorum bu benzinle" diye.
  • sigara içenlerin alkol kullananların ve şişmanların sağlık sigortaları kesilirse tadından yenmez bu ülke. hastanelerde sıra olmaz özel hastaneler siki tutar falan. öyle malsınız ki keşke ölseniz. yanaşmayın dumanımla boğarım!
  • tek dal sigara kadar aklı olmayıp sigorta primlerinin kendi vergisiyle ödendiğini sanan; ayıklanırken düşüp koltuğun altına kaçarak dört ay boyunca bulunamayıp kurumuş bezelye tanesi kadar beynin ürünü halk sağlığı felsefesi.
  • 12 yıldır sigara içiyorum, devlet hastanesine toplamda 5-6 kere gitmişimdir ve ağır bir tedavi olmadım. fakat 10 senedir çalışıyorum ve bu 10 senede her ay benden sağlık sigortası kesiliyor. eğer ben başkalarının tedavi masraflarını bu şekilde 10 senedir karşıladıysam, ben hasta olduğumda da sigara içip içmemem kimseyi ilgilendirmeden tedavi masraflarım karşılanacak.
  • yanlıştır. zincirin en altındaki tabakaya ceza veremezsiniz. tertemiz hava sahası istiyorsan komple sigarayı kaldıracaksın. o da olmayacağına göre bu tarz muhabbetlere gerek yok.
hesabın var mı? giriş yap