• eskimo kebap bilmez canı da çekmez
  • hayatımda bir bunu anlamadım bir de kulaklık kablosunun durduğu yerde arap saçına dönmesini.

bir insan neden sigara içer? hadi alkolü anlarım. kafa dağıtmaktı falandı filandı içersin. şu amına kodumun sigarasını neden içersin? ev arkadaşım günde 1.5 paket sigara içiyor. ev 1+1. ev leş gibi kokuyor. evdeki çamaşırlar leş gibi kokuyor. ağzını yüzünü sikicem yakında az kaldı. adamın karnı aç yemek almıyor gidiyor sigara alıyor beynini siktiğim. yahu en ufak bir faydası olsun ona da eyvallah. sırf zarar. maddi, manevi ve fiziksel olarak en berbat şeylerden. çoğunun başlama sebebi özentilik. doğal seçilim aslına bakarsan biraz. ama arada biz de kaynıyoruz.

amına kodumun bağımlıları. özenti piçler.
  • ilk içtiğin dönemler hafif baş dönmesi, boğazı ve ciğerleri haz alır şekilde tahriş etmesi doğal olarak insanın hoşuna gidiyor.
    bir süre sonra artık aynı zevki de alamiyorsun ama bir yandan bağımlı oluyorsun, o zevkleri yoksunluk belirtisiyle arıyorsun.
  • iyi hatırlattın yazar kardeş, ben bir sigara içeyim. mantığına gelirsek, bağımlılık amk işte. hayır ne mantığı arıyorsun ki, salak bir ateşli çubuğu üflemenin ne mantığı olabilir?
  • mantığı yok, bağımlılığı var.
    biz sigara içenler kanser yaptığını, üstümüzü başımızı kokuttuğunu bile bile tüketmeye devam ediyoruz.
    bu yüzden, altında mantıklı bir açıklama aramak saçma.
    hiç başlamamış olmak güzel olurdu ama ne yapacaksın işte. gençlik yıllarımız saçmalıklarla dolu ne yazık ki..
  • şimdi kimyasal olarak ortalama bir sigara bağımlısının vücudunun ihtiyaç duyduğu (daha doğrusu ihtiyaç duyduğunu sandığı) nikotin miktarı sigara içmeyen birisine göre fazladır.

besinlerden gelen nikotin miktarı nanogram olarak ölçülürken, sigaradan gelen nikotin miligram olarak ölçülür. nikotin oranı en yüksek sebze olan patlıcanın 1 gramında 100 nanogram nikotin vardır. ortalama bir patlıcan 150 gram desek, bir adet patlıcanda 15.000 nanogram nikotin bulunur. 15.000 nanogram nikotin de 0,015 miligram nikotine eşittir. 10 yıl boyunca günde bir paket sigara içmiş olan ben, her gün tam 1.333 adet patlıcan yemiş kadar nikotin sokmuşum vücuduma.

şimdi, ömründe sigara içmeyen birisinin günlük aldığı nikotin oranıyla sigara içen birisinin günlük aldığı nikotin oranı arasında aşağı yukarı 1333 kat fark olduğunu gördüğümüze göre, ve nikotinin de bağımlılık yapan bir madde olduğunu bildiğimize göre mantığını anladığımızı umuyorum.

not: hesaplamalar tamamen google amcanın verilerine göre yapılmıştır. hata varsa söyleyin düzelteyim.
  • sigarayı bırakalı 59 gün oldu mantıklı bir entry görürsem gene basliycam
  • (bkz: anlayamazsınız)
    ben bir icen olarak anlamiyorim ki size anlatayim...
    15 yil once kuzenime sorardim... anlatamamisti. simdi o birakti.. ben ona bile anlatamiyorum. zira bir mantigi yok.
  • (bkz: can sikintisi)

tek nedeni budur. sigarayi birakali 2 hafta oldu. her bos zamanim 2 kat uzun. ogle arasinda yemegi 15 dakikada yiyorum, 45 dakika ne yapicagimi bilemiyorum. sigarasiz yasamak cok sikici.
  • sigara içen kişiye zevk verir.bu zevki tatmamış birinin bunu anlaması ve ya bir mantığa oturtması zordur.taraftarı olduğun takımın maçına gitmek hatta deplasmana gitmek gibi ve ya saatlerce ayakta olta atıp balık beklemek gibi.ben de saatlerce bilgisayarda ya da telefonda oyun oynayan ve bundan zevk alanları anlamıyorum ama garipsemiyorum da. o yüzden en iyisi hiç başlamamak. çünkü tadına varanin, bu zevki bilenin kolay kolay birakabileceği bir şey değil.
hesabın var mı? giriş yap