• yeterli miktarda oksijene sahip hava soluma hakkıma karşı çıkan herkese karşı uyguladığım, haklılığı konusunda sonuna kadar tartışabileceğim baskı. kimsenin benim nefes aldığım havayı kirletmeye hakkı yoktur.
  • sigara icen biri olarak yer yer kil oldugum, ancak dusununce sigara icenlerin bundan aldigi zevke karsilik kanser riskini goze aldiklari gibi sigara icmeyenlerin hakli olarak bu riski almak istemediklerini dusununce dogru buldugum baski.
  • hasta bir insan kadar sağlıklı bir insanın da oksijene gereksinim duyduğunu algılayamayan, sigara içmek gibi dogal olmayan bir olaya fikri sorulmadan başkalarını da dahil edenlere uygulanması gereken olgu.
  • zaten kanunlarla korunan sigara icmeyen insanlarin, fa$izan baskiyla falan ugra$malari gereksizdir, kapiyi gostermeleri yeterlidir.

kurallarin olmadigi arkada$ ortami, bar ortami gibi kapali mekanlarda arkada$lar arasi kar$ilikli sevgi ve saygi suistimal edilmeden ortayi bulmak en dogrusu iken, suistimal halinde sigara icen $ahis bunu farkederse "fa$izan baski" uygulamaya cali$an ki$inin suratina dumani ufurebilir, siktir cekebilir* ve hatta kufredebilir, tukurebilir. suistimal sigara icen ki$iye eziyet yapmak icin "sigara icme burnumun dibinde" haykiri$inda olan sorunlu ki$ilerin oldugu ortamlarda olur.

adi gecen fa$izan baskinin gercekle$mesi icin bir ko$ul da sigara icen ki$inin sigara icmek istedigi ortamda rutbesinin du$uk veya ayni olmasidir. eger rutbesi du$uk ki$i kasarsa "sigara icmeyin huleaaan" diye haykirirsa alacagi cevap "canin cehenneme" olacaktir.
  • insanların yanlarında sigara içilmemesine ilişkin isteklerini salaklık olarak nitelendirenlerin, buna karşı tepkiyi angutluk olarak ortaya koyanlara herhangi bir söz söyleme hakları olduğunu sanmıyorum. sigara dumanı ile boğulmak istenen, üstelikte buna karşı verilen tepkilerin salakça olduğunu söyleyen bir insana hangi hakaret yakışır henüz bulamadım, bulana kadar angutla idare ediniz. ben yanımda sigara içilince "sigara içme burnumun dibinde" diyen sorunlu insanlardanım. topluluk halinde bir yere gidince sigara içilen kısımda oturtulmak istendiğimde tek başıma oturmak pahasına orada oturmam, araba içerisinde sigara içirmem, kendi evimde sigara içilmesine kesinlikle karşıyım, özetlediğiniz gibi aptalım ben.
  • benim gibi olayın geçtiği dönemde 15 senelik bir tiryaki olan birinin bile, otobüslerde içmenin serbest olduğu yıllarda, hem de 30 saatlik bir otobüs yolculuğunda yanındakilere uyguladığı gayet haklı baskı, insanın ölüm nedenini elinden geldiğince kendi tasarrufunda tutma çabası, herkesin kendini istediği yöntemlerle zehirlemekte serbest olduğunu, ancak bir başkası adına karar verme ve uygulama hakkının hiç de olmadığını bastıra bastıra haykıran söylem. (evet, artık içmiyorum)
  • kimse arabasıyla evime girmeye kalkmadığı için henüz araba sahiplerine karşı uygulamadığım baskı.
  • sigara içenlerin hiçbir zaman anlayamacakları çünkü anlamak istemedikleri en doğal tepki (ki açıklamaya bile gerek duymuyorum.)
hesabın var mı? giriş yap