şükela:  tümü | bugün
 • tütünü sarmak için kullanılan kağıt.(bkz: çarşaf)
 • (bkz: zigzag)
 • içki şişelerini sarmalayan kağıtlar kadar tedirgindir. dumana gebe kalır ateşle bir, son sözlerin ardından son fırtla ne tedirginliği kalır ne de gebeliği. sarmaladığının sadece tütün olduğunu düşünürseniz aldanırsız.
 • roll dergisinin isim babası.*
 • nefesli sazlarda elin/bezin ulaşamaycağı bölgelerdeki biriken likiti temizlemek için kullanılır,delikle üstünü kapatan uzantı arasına koyup kapatırsınız, tükürüğü/çalmaktan oluşan nemi emer.aynı zamanda lisede iseniz ve tütün sevdanız varsa, 'ne var kardeşim/klarinet/obua/flüt/vs. çalıyorum, mecburum taşımaya..ealla eallaa' şeklinde sizi 'ne bu sigara kağıdı' diyerek sorgulayan öğretmeni de kalaylayabilirsiniz,yapın,bi'şey diyemez.tabii arkadaşlar tarafından taşıyıcı olarak kullanılma riskini de getirir bu neşe,o ayrı.
 • (bkz: rizla)
  (bkz: ocb)
 • -------
  (12/10/2005 tarihli ve 25964 sayılı resmi gazete)

  sarmalık kıyılmış tütün mamullerinin üretimi,

  ambalajlanması ve piyasaya arzına ilişkin

  usul ve esaslar hakkında yönetmelik

  üçüncü bölüm

  yasaklar, idari ve cezai hükümler

  yasaklar

  madde 8 — toptan, perakende satıcılar ile tüketicilere arz amaçlı yaprak sigara kağıdı ve makaron üretim tesisi kurulamaz. sadece yasal sarmalık tütün mamulü üreticilerine satmak veya ihraç maksadıyla bu tesisleri kurmak isteyenler kuruma bildirimde bulunmak ve izin almak zorundadır.

  sarmalık kıyılmış tütünün, makaron içerisine doldurulmak veya yaprak sigara kağıdına sarılmak suretiyle sigara benzeri şekilde piyasaya arz edilmesi yasaktır.

  yaprak sigara kağıdı, makaron veya sarmalık kıyılmış tütün ayrı ambalajlarda veya bölünerek toptan ve perakende satıcılarla, tüketicilere satılamaz.
  --------

  buradan anladığımız kadarıyla sigara kağıdı ayrı ve tek başına satılamıyormuş. anca sarmalık kıyılmış tütün ile aynı ambalajda satılabiliyormuş

  sadece sigara kağıdı üreten bir fabrika kuramayacağınız gibi sadece sigara kağıdı satmak isterseniz,
  "c) kurumdan izin almadan makaron veya yaprak sigara kağıdı ithal edenler hakkında 10/7/2003 tarihli ve 4926 sayılı kanunun 3 üncü maddesi uyarınca,
  adli mercilere suç duyurusunda bulunulur. "
  maddesi gereği suçlanıyorsunuz. böylelikle artık tekellerin çoğunda neden sigara kağıdı satılmadığını anlıyoruz.
 • a4'tür.
 • boy uzatmak için ayak altına konulan/sürülen kağıttır. gerçekten yapan var mı bilmiyorum ama geçenlerde babamla aramızda şöyle bi konuşma geçti:

  kb: naber baba?
  b: anan gene perde yıkamış onları asmakla uğraşıyorum. ayağının altına bi sigara kağıdı falan sürelim de boyu uzasın. kendi assın artık.
  kb: (iç ses - ulan babam sarma sigara içtiğimi nereden öğrendi?) o ne demek baba yahu?
  b: öyle derler işte. neyse ders çalışıyo musun sen?
  ...

  konu gene derslere bağlanınca hüzünle karışık bi rahatlama yaşayan ben, sigara kağıdının yeni faydalarını öğrenmiş bulunuyorum. hayır, yaz ortasında ne dersi onu da anlamadım gerçi. sigara kağıdının boy uzatmasını anlamadığım gibi...