• (bkz: zigzag)
  • tütünü sarmak için kullanılan kağıt.(bkz: çarşaf)
  • roll dergisinin isim babası.*
  • asla "kağıt" ismini kullanmadığım, kullanmaktan da haz etmediğim edevat, çarşaf. bunun fransız diye tabir edileni var, onun da üstünde sadece "cigarette paper" falan yazar, marka yazmaz. hakikaten fransızların çarşafları öyle mi olur (biraz kalın ve yağsız) yoksa bu isim sadece halk arasında arap'a* rakip durabilsin diye mi konulup süregelmiş bilemiyorum zira bu bahsettiğim çarşafın üzerinde de arapça bir şeyler yazmaktadır ufak. adı sanı dert değil, içimi çok güzeldir zannımca, tavsiye ederim, dışındaki kağıdı sarı, içindeki çarşaflar kalın ve yağsızdır.

kalın ve yağsız olma konusuna çoğu insan karşıdır kağıt tadı geliyor falan diye ama bence asıl yağlı ve ince olanların tadı geliyordur ve berbattır, buna arap da dahil. bildiğin naylon içiriyorlar insana. üstüne bir de sönüp duruyor sürekli. fransız çarşafında öyle bir sıkıntı yok, normal sigara gibi bıraktın mı yanmaya devam eder cayır cayır. hem sigaranın bir kısmını hava içecek ki bunalmayasın, bıkmayasın içtiğinden, sönmesin ki defalarca yakıp yakıp tadını bozmayasın.

önemli not: fransız çarşafı kullanarak içilmiş bolca sigaranın dolu olduğu bir küllüğe sigara söndürürken eğer tam söndüremediyseniz üstüne gidin, adam akıllı söndürün benden demesi. aksi takdirde çok çabuk yanabilen bu çarşaflar birikintisi alev alev olabilir, koku rahatsız edebilir. daha da önemsemezseniz dandik küllüğünüz çatlayabilir. tecrübeyle sabit.
  • bugün mahallenin tütüncüsünden aldığım kağıdın tuhaf tadı sayesinde aratıp, godard filmlerindeki sigaranın ne biçim güzel yanmasina sebep olan şeyin fransız kağıdının güzelliği olduğunu öğrenmemle her şey gibi aslinda derin bir mevzu olduğunu anladığım kağıttır. anlatım bozukluğu destanı yazıldı sayemde.
  • boy uzatmak için ayak altına konulan/sürülen kağıttır. gerçekten yapan var mı bilmiyorum ama geçenlerde babamla aramızda şöyle bi konuşma geçti:

kb: naber baba?
    b: anan gene perde yıkamış onları asmakla uğraşıyorum. ayağının altına bi sigara kağıdı falan sürelim de boyu uzasın. kendi assın artık.
    kb: (iç ses - ulan babam sarma sigara içtiğimi nereden öğrendi?) o ne demek baba yahu?
    b: öyle derler işte. neyse ders çalışıyo musun sen?
    ...

konu gene derslere bağlanınca hüzünle karışık bi rahatlama yaşayan ben, sigara kağıdının yeni faydalarını öğrenmiş bulunuyorum. hayır, yaz ortasında ne dersi onu da anlamadım gerçi. sigara kağıdının boy uzatmasını anlamadığım gibi...
  • içki şişelerini sarmalayan kağıtlar kadar tedirgindir. dumana gebe kalır ateşle bir, son sözlerin ardından son fırtla ne tedirginliği kalır ne de gebeliği. sarmaladığının sadece tütün olduğunu düşünürseniz aldanırsız.
  • nefesli sazlarda elin/bezin ulaşamaycağı bölgelerdeki biriken likiti temizlemek için kullanılır,delikle üstünü kapatan uzantı arasına koyup kapatırsınız, tükürüğü/çalmaktan oluşan nemi emer.aynı zamanda lisede iseniz ve tütün sevdanız varsa, 'ne var kardeşim/klarinet/obua/flüt/vs. çalıyorum, mecburum taşımaya..ealla eallaa' şeklinde sizi 'ne bu sigara kağıdı' diyerek sorgulayan öğretmeni de kalaylayabilirsiniz,yapın,bi'şey diyemez.tabii arkadaşlar tarafından taşıyıcı olarak kullanılma riskini de getirir bu neşe,o ayrı.
  • (bkz: rizla)
    (bkz: ocb)
hesabın var mı? giriş yap