1. eğer göze kaçan kül olay anında kor halindeyse sağlam bir acı vermektedir.. öyle bir acıdırki sokak ortasında acıdan ana avrat küfür ettirebilir, hayır yaşadım oradan biliyorum.
  2. yakın bir zamanda yaşadığım hadise. şaka gibi ama fırtınalı bir istanbul sabahında göz doktoruna sadece lens yazdırmak için giderken oldu bu olay. inanılmaz bir acı... eğer hemen gelmeseymişim gözümde kalıcı leke kalabilirdiymiş. öyle demişti doktor, şanslıymışım.
  3. geçen gece sadri maksudi beyin 17 kum alti şehri başlikli mühim eserini okurken ve o ara vay babayin çene kemiği adam ruslara bile türk diyor diyerek hayretten hayrete koşarken, sönmüş sigarayi gözüme takmaya çaliştiğimda ve gözlüğü de içmek için ağzima götürdüğümde bana da oldu bundan. gözümde sigara ağzimda gözlük öylece kaldim. kalakaldim. bu deneyimi yaşa dedim kendime. peki ne gördüm, hayatta ne gördüm? sigaraya diyecek şeyim yok evet ama cam yalamak çok feci bir deneyimdi. onu gördüm. bir an herşeyin boş olduğuna ve olacak olanin olacağına, olmayacak olanin zaten olmayacak olduğuna, şuyuu vukuundan beter olanla vukuunu zaten bildiğin şeyler arasinda gerçekte bir fark olmadiğina dair nahoş düşüncelerle harab oldum. sigara külleri altinda nice medeniyetin kaybolduğunu düşünmeye başladim. insanin gözünün nuru sönüyor böyle düşününce, türk tarihi tetkik cemiyetinin yüksek azalari gibi titriyor kendine geliyor. ama neyse, sigara külünün tarihi başlikli, tarihe ince uzun bir şekil ahlakı vermeyi planladığım eserimde bu konuya değinmeyi umuyorum ama şimdilik cama ve küle ve kuma ve toza dikkat etmenizi rica ediyor, duvarlara ve meleklere bilhassa hissiyati vatanpervane bir nazarla herşeyin başi ve sonu olan küle ve toprağa selam ediyorum. hey jesus vay muhammed. böyle.
  4. kedi tüyünün göze kaçması benzeri zamazingo.
    ne alaka demeyiniz. kedi tüyü uzun ise, gözde öncelikle yanmaya on dakika içerisinde ağrıya ve en son göz kapağını kapama ihtiyacına sebep olur. aynaya profilinizi dönüp, gözdeki kılı tespit ederek yavaşça çekmek gerekir.
    sigara külünün göze kaçmasının bu tüy kaçmasından tek farkı, külün gözden çıkarılmasının daha zor hatta imkansız olmasıdır.
    evet.
  5. gözü bayağı acıtıp ağrıtıyormuş bunu farkediyor insan.. ama insanın canını en çok acıtan da gözlük olan göze külün kaçması.. nereden nasıl geçti de girdi hala çözemiyorum.
  6. araba kullanırken elinizde ki sigarayı sol elle tutup arabanın sol kalorifer çıkışına tutarsanız karşılaşacağınız muhtemel durum. tabi kaloriferinde full açık olması gerekmekte. yanlış anlamayın yapın diye söylemiyorum ben yaptım siz yapmayın diye söylüyorum. zira göze kaçtıktan sonra göte kaçması ihtimali de var.
  7. bu külde hafiften bir de sönmeme durumu varsa insanı tırstırır, ani göz yanmasıyla, "ananıski" tepkisi vermek işten bile değil.
    bir şey olmadı gerçi, 5 10 dakika yandı, geçti sonra.
  8. dün akşam tuvalet kağıdı almaktan dönüyordum. koca poşeti sallaya sallaya geçtiğim kiraz sokakta birden gözüme bişey oldu. sol tarafıma döndüm sigara içen iki kişi gördüm. durdum bi yandan gözümü ovuşturmaya devam ediyor bir yandan da ne söyleyeceğimi düşünüyordum ki - sigaranın külü gözüme kaçtı- dedim. bunu söylememin tek nedeni ise özür dileyecek fırsatı o na vermekti nitekim emelime ulaştım ve bir müddet daha gözümü ovuşturarak yoluma devam ettim.