şükela:  tümü | bugün soru sor
 • temel reklam mantığının aksine ürün satılsın diye değil satılmasın diye yapılan reklamlardır. böyle reklamlar çoğalırsa bunlar için özel bir ad dahi bulunması gerekebilir.
 • izleri 1800'lerin başlarına kadar giden, yani 200 yılın üzerinde tarihi olan reklamlardır. ismail o. postalcıoğlu'nun söylediğine göre abd'de reklamcılığın gelişmesi açısından sigara reklamları oldukça etkili olmuş, öyle ki pek çok ajans varlığını bu reklamlara borçluymuş.

  1800'den bu yana yapılan sigara reklamları ile ilgili bir seçki: http://tinyurl.com/eski-sigara-reklamlari

  winston sigarasını da bu konuda anmak gerekiyor. winston'ın "winston tastes good like cigarettes should." isimli jingle'ı abd'de en başarılı 10 jingle'dan biri olarak seçilmişti. ayrıca winston sigarası, taş devri çizgi filminin de sponsoruydu ve bazı bölümlerinde winston monte ediliyordu.
 • 90'ların ortalarına kadar televizyonlarda reklam olarak yayınlananları oldukça güzeldir. türkiye'de en çok bilineni ise şüphesiz ki parliament pazar gecesi sineması jeneriğidir.

  bu tür reklamlar genel olarak hitap etmek istediği sosyal kitleye yöneliktir. ancak , bu reklamlar sigara ile oldukça alakasızdır. bu tür reklamlarda markanın uyandırmak istediği itibar yansıtılmaktadır.

  örneğin , parliament pazar gecesi sineması jeneriğini ele aldığımızda , uyandırılmak istenen itibar sonsuz gökdelenler , zenginlik içinde bir yaşam , hayal olarak kalması muhtemel bir hayattır. sigara ise reklamın sadece birkaç saniyesinde görünür. burada "belki böyle bir hayatınız yok ancak parliament var" denilmek istenilmiştir. diğer bir anlamı ise , "parliament içerseniz belki böyle bir hayata ulaşabilirsiniz" gibidir.

  diğer bir örnek ise , güney amerika ülkelerinden birinde satılan hollywood sigarasıdır. burada da markanın uyandırmak istediği itibar rahatlıkla görülebilir. reklamı izleyen sigara tüketicileri kendilerini o reklamdaki kişiler arasında görebilecektir. reklamdaki kişiler ile ortak bir noktası olduğunu görüp bundan keyif alacaktır. çünkü toplumlar genel olarak maceracı ve serüveni sever ancak bunlara yönelik bir hareket yapmaz. sigara reklamında gördüğü karakterler tüketicinin yaşayamadığı anlarını canlandırıp bu sayede sigarayı benimsemesini sağlayacaktır.

  bu örnek ise yine güney amerika'dan ; marlboro , hollywood , california ve l&m sigaralarına ilişkin. marlboro'nun yıllardır başarıyla uyguladığı "güç" eksenli reklamlarından biri , 2. reklam ise özgürlük , maceracı , genç ruh itibarlarını uyandırıyor. 3. reklam ise çağdaşlık ve özgürlük üzerine. 4. reklamda ise l&m'nin sıradan/basit insan tiplerinden birini kullandığını görebiliriz. bunun da ayrı bir çekiciliği vardır , nedeni ise "doğal şekilde , masraf yapmadan" tüketicinin markayı "kendine yakın hissetmesine" neden olur.

  sonuç olarak , sigara reklamları diğer reklamlara göre oldukça yaratıcıdır. bu yüzden güzeldir. normalde diğer reklamlarda göremeyeceğimiz kalitede bir kurguya ve yaratıcılığa sahiptirler. hem de kolay yoldan hayallere ulaşmanın somutlaştırılmasına başarılı bir örnektir.
 • abd‘de mahkeme emri ile zorla yaptırılmakta olan bir reklam türü. bir örneğini şurada görebilirsiniz: http://static4.businessinsider.com/…-/tobaccod1.jpg
  ya da https://i.vimeocdn.com/…662974571.jpg?mw=900&mh=506
 • günümüzde türkiye’de “kamu spotu” adı altında yapılmaktadır.