*

şükela:  tümü | bugün
 • bakanlar kararı ile onaylanmış kapı gibi hüküm. bakanlar kurulumuz burda hipokratın da işini yapmış oluyor...
 • yasal uyari
 • sigarayla savaşanlar vakfının okulumuzda düzenlediği konferansta çürütülen hipotez.şöyleki,sigara sağlığa zararlı filan diilmiş,direk öldürürmüş.
 • aklima cocuklugumun guzide kufuru olan |yalanciya yagli girsin| i hatirlatan cumle
 • bir yaz bitimi akşam üzeriydi, hiç unutmam evde tek başıma oturmuş 7.sanatın yüzkarası bir 7.sınıf yeşilçam filmi izliyordum. batmakta olan güneşin küçük ekran üzerindeki yansımasıyla oturduğum koltukta dalmış taa eski konservatuvar gunlerime gidivermiştim yüzümde fotoğraf sanatçılarının hep yakalamaya çalıştıkları siyah-beyaz bir tebessümle. kahvemin soğuduğunun ve sigaramın artık filtresini de zorlayarak kötü bir yanık kokusu çıkardığının farkına varmamı filmdeki o bol gürültülü gerçeküstücü sahneye borçluyum (küçük yaştaki okuyucularımız için bir hatırlatma: borç kelimesi mecazi anlamda, yoksa allahıma çok şükür kimseye tek kuruş borcum yoktur bu dünyada). gözlerimi ovuşturdum, oturduğum koltuktan ayağa kalktım ve batan güneşin oluşturduğu kırmızımtrak manzarayı kaçırmamak için balkon kapısına doğru yöneldim.

  serin bir esinti eşliğinde çiseleyen yağmur, suratımı ıslak tükürükler saçarak yalayan bir kedi misaliydi adeta. saçımın her teli oryantal dansçı kıvraklığında ahenkle dans ediyor, gözlerim belki de tüm zamanların en parıltılı ifadesine bürünüyordu. bu duruma daha fazla dayanabilmemim pek mümkünatı kalmamıştı, mamafih ağzımdan refleksif olarak çıkan anlamsız mırıldanmalar birdenbire muazzam bir aryaya dönüşüverdi. öyle ki, zaman adeta durdu, doğanın tüm bileşenleri bu uhrevi sese kulak kabartmak suretiyle donakalmışlardı. kurt, kuş, börtü, böcek adeta bir hipnoz seansındaymışçasına kendilerinden geçmiş, sararmaya yüz tutmuş yapraklar hışırdamalarını bu muhteşem ezginin orkesatrasyonuna dönüştürüvermişlerdi. bu olağanüstü ses karşısında, uzak diyarlara kanat çırpan göçmen kuşlar ihtiyaç molası verme gereği hissetmiş, birbirini kovalayan kediler ve köpekler beyaz bayrak sallamak zorunda kalmış, dolunayı karşılamaya hazırlanan kurtlar tıp oyunu oynamaya başlamış, eşek dostum yelyepelek yelken kürek bile geleneksel anırmasını tehir etmek durumunda kalmıştı. tüm yüreğimi ortaya koyarak okuduğum bu aryayla ekosistemin hassas bir dengesi oluvermiştim.

  derken, bu güzelim ambiyansın içine edecek bir olay gerçekleşti. boğazımda bir balgam düğümlendi. tıkandım kaldım. kaybolan tılsım yerini hareketli bir kargaşaya bıraktı. o kuşlar, ağaçlar, binbir renkli çiçekler, terk eylediler divanı. öksürüklere boğulan ortalık, sigaranın okuduğu bir lanetin ifadesiydi adeta. tiskindim kendimden. iğrenç, zararlı bir şey bu. içmicem bir daha. siz de içmeyin. iğğğkkk... öfffff...
 • ... içenler tarafından hiç iplenilmeyen uyarı.
 • bir zahmet paket yan çevrilince görünmesi ve okunması an meselesi olan yazı..
 • sigaraların üzerinde yazan yasal bi uyarı..
  yasal olduğu için küçükken pek bi dikkatimi çekerdi,elime aldığım her sigara paketine dikkatle bakar,üzülürdüm..niye bu insanlar yasalara uymuyor diye..
 • gecen haftaki hastane stajimdan bir vaka:hastamizin problemi periferik arter hastaligi.sebep olan $ey ise 13 ya$indan beri ictigi sigaranin damarlarini daraltmasi ve esnekligini kaybettirmesi.adamin dizinden a$agisi curumu$ bir et gorunumunde.ayak parmaklarindan 2 tanesi gangren sebebiyle amputasyona maruz birakilmi$.yakin bir gelecekte dizden a$agisinin da alinacagini tahmin ediyorum.
  tamam buraya kadar olan her$ey adamin kendi problemi.kesik bir bacakla ya$amayi onemsemiyor olabilir veya sigarayi bir bacaga tercih ediyor olabilir.ama yaninda annesi afedersiniz kopek gibi ko$turuyor bir oraya bir buraya refakatci olarak ve hastane ko$elerinde rezil oluyor.tamam guzelim sen ic,kanser ol,ayagini kaybet ama o anacigini,colugunu cocugunu,babani,karde$ini,e$ini sana refakat etsin diye hastane ko$elerinde surundurmeye hakkin var mi?
  hadi bu da senin ailen,bu rezaleti cekmek gorevleri.peki ya sigara yuzunden olu$an hastaliklardan dolayi devletin kaybettigi dunya kadar paraya ne demeli.hem hastane icerisinde fiziksel olarak hem de hastane di$inda ilac bedeli olarak dunyanin parasi havaya ucuyor.
  curuk carik,zayif,hasta gorunumlu bir toplum ve bu toplumun ayni curuklukteki cocuklari ile doldu ta$ti memleket.
  son olarak da:etmeyin eylemeyin.birakin $u mereti.tedaviyle birakin,iradeyle birakin.kendinizin yaninda ba$kalarini da uzuyorsunuz.bunu unutmayin..
 • özellikle sigara paketlerinin üzerinde görünce beni güldüren yazı.