şükela:  tümü | bugün
  • zaman gazetesindeki habere göre sağlık bakanlığı müsteşarı necdet ünüvar sigara içenlerin toplumdan dışlanmasını önermiş. tiryakilerin dışlanmasının en etkin mücadele yolu olduğunu belirterek örnek olarak da abd'yi göstermiş.

http://www.zaman.com.tr/…tr/haber.do?haberno=458359

prof. dr. necdet ünüvar, bu yaklaşıma ulaşmak için bilimsel bir tetkikte bulunmuyor, çeşitli araştırma ve rapor sonuçlarından bir çıkarımda bulunmuyor. haberina yrıntısına baktığımızda anlıyoruz ki sevgili hocamızın biricik oğlu amerika'da eğitim görmüş. eğitimini tamamlayıp ülkesine döndükten sonra demiş ki:

"orada sigara içenlere ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılıyor, bunu görünce bıraktım. biz de sigara içenlere dışlanmışlık havası estiremezsek bu sorunla baş edemeyiz."

şimdi bir bilim adamının ailesinden gelen bir örnekle tüm ülkeyi ilgilendirecek bir sağlık hareketine başlaması zaten başlı başına trajikomik, ama daha da ötesi var. o pek beğendikleri, her fırsatta öve öve bitiremedikleri amerika'da yaşanan rakamlara bakmak lazım. son dönem sigara içenleri dışladığı iddia edilen bu toplum, dünyanın en büyük sigara markalarına ev sahipliği yapıyor. şu an amerika'da yaşayan okul öncesi çağdaki çocukların yüzde sekseni marlboro'nun simgesi kovboyu kahraman zannediyor. medya, bir yandan sigara karşıtı yayınları zorunluluk sebebiyle ekranlarına, gazetelerine taşırken bir yandan da gizli reklam münasebetiyle zehir saçan kuruluşlara hizmet etmeye devam ediyor. yakın zamanda izlemiş olduğumuz al pacino'lu kadrosuyla insider filmini ve orada dönen dolapları rahatlıkla örnek olarak verebiliriz bu duruma...

şimdi elimizde muhteşem bir şark zihniyeti var. abd hayranlığıyla çevrelenmiş bilimden, araştırmadan uzak bir örnekleme var. her ülkenin kendi sosyo ekonomik yapısı içinde göstereceği farklılığı algılama noksanlığı var. ne üzücü ki bu yanılgıya düşen ismin önünde profesör ünvanı var...

tabii bir de bu durumun ülkemizde uygulanması halinde oluşacak mizah ötesi bir tablo da insanın aklına gelmiyor değil. abd'de dışlanma ülkemizde olsa bakın neler yaşanırdı:

-kardeş bi ateş verir misin?
    -senin o sigara içen ağzına sıçarım it herif!
    -noluyo ya?
    -sigara içiyo bu pezevenk!
    -dövün ipneyi!
    -şaaak! şuuuuk!
    -ağğhh noluyo be! manyak mısınız vurmasanıza lan!
    -dışlayın siktiğimin ipnesini
    -çaaat çuuuuttt!
  • bizde zaten dışlanan bir grup olduğundan, hangi grubu dışlarsak daha faydalı olur diye düşünüp tercih yapmamızı gerektiren fikir.

(bkz: sigara icmeyenler/@cimcimac)
  • azinligin cogunlugu dislamaya calismasidir.demokrasiye hic uymaz.
  • herhangi bir insana ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapılmasını övünülecek bir şeymiş gibi anlatan zihinlerden çıkması çok normal olan bir öneri... sigara içmem etmem, son iki yılda çıkan garip yasalar beni sigaranın savunucusu yaptı resmen.
  • bireysel olarak yapsam da kimse tarafından siklenmediği için herhangi bir sonuç alamadığım eylemdir. misal dün akşam saat 21:36 sularında 3 kişiyi daha dışladım toplumdan, gelgelelim hiç fark etmediler bu dışlanmışlığı; gayet de mutluydular hayatlarından. ben dışlamışlığımla kaldım.
  • (bkz: #14746555)
  • dumansız hava sahası gibi çeşitli oluşumlarla daha belirgin olarak yapılan faaliyet.
  • sabırsızlıkla beklenen uygulama, keşke gerçek olsa. keşke dışlansam toplumdan, keşke artık böyle dahice fikirleri duyamayacağım bir yere kadar dışlasa toplum beni. artık kafam kaldırmıyor çünkü. her şeyimiz tamam, saz gibi toplumuz zaten, bir bu sigara içenler kaldı dert edeceğimiz, bizi kirleten, şu güzel ortamı bozan, karşının taksisi olan tiryakiler kaldı, onları da dışladın mı her şey çok güzel olacak biliyorum. dışlayanlardan son ricamdır; lütfen tekel bayi olan bir yere dışlayın beni, izmarit toplatmayın bana bu yaştan sonra sokaklardan he mi paşam.